בנק ישראל: אומדן התחלות הבנייה של הלמ"ס מוטה כלפי מטה בכ-10%

מחקר שערכה חטיבת המחקר של בנק ישראל מצא כי במהלך השנתיים שחולפות מיום פרסום הנתון הרבעוני אודות מספר התחלות הבנייה, מתעדכן הנתון כלפי מעלה ■ "קובעי המדיניות בתחום והציבור הרחב חשופים לאומדן הראשון - לכן יש להשקיע משאבים לשיפורו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בראש העין
בנייה בראש העיןצילום: עופר וקנין

אומדן התחלות הבנייה שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי רבעון מוטה באופן שיטתי כלפי מטה, בשיעור של 10% בממוצע. כך מצאה חטיבת המחקר של בנק ישראל במסגרת ניתוח פרסומי הלמ"ס בנושא התחלות בנייה בשנים 2014-2004.

מבנק ישראל נמסר כי הניתוח, שערכה עדי פינקלשטיין מחטיבת המחקר של הבנק, בחן את התפתחות האומדנים הרבעוניים של התחלות הבנייה מאז שנת 2004. לפי הבנק, "הבדיקה העלתה כי בשעה שאומדנים כלכליים ראשונים מתעדכנים בדרך כלל באופן אקראי (אי-אפשר לדעת מראש אם הם יתעדכנו כלפי מעלה או כלפי מטה), האומדן להתחלות הבנייה מוטה כלפי מטה באופן שיטתי ובהיקף משמעותי". מהמחקר שנעשה עולה כי נתון זה מתעדכן כלפי מעלה בעיקר בשנה הראשונה לאחר פרסומו, וכי כעבור כשנתיים הוא מתייצב כשערכו גבוה יותר בכ-10% בממוצע מהנתון המקורי שפורסם.

עוד מצאה פינקלשטיין כי פילוח לפי יוזם הבנייה מראה כי בשנים 2014-2009 עידכן משרד הבינוי והשיכון את הנתונים על התחלות הבנייה ביוזמה ציבורית בכ-28% כלפי מעלה בממוצע, וזאת לעומת שיעור עדכונים נמוך יותר משמעותית בכל הקשור להתחלות הבנייה ביוזמה פרטית. "הדבר מעיד כי כלל הנתונים מוטים כלפי מטה, אך הנתונים המנהליים ממשרד הבינוי והשיכון מתאפיינים באיכות נמוכה ביחס לנתונים המגיעים מהיזמים הפרטיים", נמסר מהבנק.

לטענת בנק ישראל, מדובר בממצא בעל חשיבות, שכן "קובעי המדיניות בתחום הדיור חשופים לאומדן הראשון – וגם הציבור הרחב חשוף אליו משום שבשנים האחרונות הוא זוכה לסיקור תקשורתי נרחב – ולכן הם עלולים לגבש תפיסה מוטעית לגבי הפעילות במגזר הבנייה. על כן יש לנקוט משנה זהירות כאשר משתמשים באומדן הראשון, ובד בבד להשקיע משאבים בשיפורו".

עוד נמסר מהבנק כי "הנתון על מספר התחלות הבנייה משמש גופים ממשלתיים שונים כדי לאמוד את ההיצע בשוק הדיור ולגבש מדיניוּת לגבי מידת הצורך בהתערבות ממשלתית בענף הבנייה. כמו כן, הנתון משמש את בנק ישראל כדי לגבש את המדיניות המוניטרית. היות שברוב המקרים האומדן מתעדכן כלפי מעלה בדיעבד, ובחלק מהמקרים אומדנים שהציגו ירידה בהיקף ההתחלות השתנו לנתון שמצביע על עלייה,  עלול להיווצר מדי רבעון רושם שהפעילות במגזר הבנייה מאטה או אינה מתרחבת, בשעה שלמעשה מספר הדירות החדשות נמצא במגמת עלייה מתונה לאורך זמן".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פרסום המחקר של בנק ישראל מגיע בתזמון רגיש מבחינת הלמ"ס, שכן רק לפני כשבוע הודיע מנהל תחום הבינוי בארגון, ג'ורג' קון, כי התגלו ליקויים בסקירה החודשית שמפרסמת הלשכה אודות מספר הדירות החדשות הנמכרות מדי חודש, ומספר הדירות שלא נמכרו ונותרו במלאי. קון מסר כי הלמ"ס מקפיאה את הפרסומים בנושא עד לפתרון הבעיה. גם במקרה זה הצביעה הלמ"ס על משרד הבינוי והשיכון כמי שאחראי להעברת נתונים שגויים ללמ"ס – וכי אלה הביאו לעיוותים המתוארים.

מהלמ"ס נמסר בתגובה כי "הלמ"ס מודעת לבעיה לפיה האומדנים הראשונים שהיא מפרסמת לגבי מספר התחלות הבנייה מוטים כלפי מטה, ביחס למספר התחלות הבנייה בפועל. הסיבה להטייה זו נובעת מכך שהנתונים המתפרסמים מתבססים על דיווחים חלקיים בלבד, שאינם כוללים דיווחים שמגיעים מאוחר יותר. כפי שהיטיב לבטא זאת בנק ישראל היום, ריבוי הגורמים המעורבים בתהליך הבנייה (תכנון, אישור וביצוע) מקשה גם על איסוף הנתונים וגם על פרסומם בזמן אמת. קיימת גם בעיה של התחלות בנייה לא מעטות לפני שאפילו ניתן להן היתר בנייה. כתוצאה מכך, האומדן הראשון המתפרסם, מתעדכן כלפי מעלה בעיקר בשנה הראשונה לאחר פרסומו, וכעבור כשנתיים  הוא מתייצב.

"פתרון אפשרי (ופשוט) לבעיה זו הוא לעכב את פרסום האומדנים למשך מספר חודשים, עד שיתקבלו הדיווחים החסרים. יחד עם זאת, הלמ"ס מתבקשת על ידי כל הגורמים לפרסם אומדנים מוקדם ככל שניתן ונענית לבקשות כאלו, במיוחד כאשר מדובר בנושא שעומד במרכז ההתעניינות הציבורית בישראל במשך תקופה ארוכה. הלמ"ס מקפידה לציין את ארעיות האומדנים הראשונים המתפרסמים בכל פרסומיה ולהבא תרחיב יותר בהסבר זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker