אפשר לטפל בבועת הנדל"ן של בייג'ין - אבל תופעות הלוואי יעלו ביוקר

המחירים בערי הענק של סין הפסיקו סוף־סוף לזנק, אבל מי שעלולות לסבול מכך הן הערים הקטנות, הנאבקות למלא מיליוני בתי רפאים

לוגו בלומברג
בלומברג
בנייה במחוז הביי בסין. 13 מיליון בתים ריקים במדינה, ו–2 מיליון מתווספים בשנה
בנייה במחוז הביי בסין. 13 מיליון בתים ריקים במדינה, ו–2 מיליון מתווספים בשנהצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

שוק הנדל"ן בסין פועל בשני קני מידה שונים: אחד בערים הגדולות והשני בשאר הערים. הניסיון להוציא את האוויר מבועות הנדל"ן של הערים הגדולות גורם לתופעות לוואי בערים הקטנות. נסיקת המחירים בערי הענק - בייג'ין ושנחאי - הפסיקה בנובמבר לאחר 20 חודשים, מפני שהרשויות הידקו את ההגבלות כדי לצמצם את הספקולציות המופרזות.

במקביל, שוק הנדל"ן בערי "רצועת החלודה" - ג'ילין וחרבין - התקרר גם הוא, ונרשמו בו ירידות ראשונות זה ארבעה חודשים. הסימנים לכך שעליית המחירים נעצרה הם חדשות טובות לערים הגדולות, והוכחה לכך שהמדיניות עובדת. אבל המגמה הזאת רצויה פחות בערים קטנות יותר, שעדיין נאבקות למלא מיליוני בתים ריקים המכבידים על המחירים.

השוני הזה מציב אתגר למקבלי ההחלטות, שמטרתם לוודא כי השוק יציב, ולהגביר את המאבק בספקולציות. "לשוק הנדל"ן בסין יש בעיות מבניות מורכבות", אומר וון בין, חוקר בצ'יינה מינשנג בנקינג קורפוריישן בבייג'ין. "לבועות בערים הגדולות יש קשר הדוק עם מינוף פיננסי, בעוד היצע יתר בערים במעגל השלישי והרביעי מייצג את הכלכלה הפושרת".

בנובמבר 2016 טיפסו מחירי הדירות לעומת החודש שלפניו ב–55 מתוך 70 ערים הנמצאות במעקב הממשלה. המחירים ירדו ב–11 ערים - בשש מהן יש שוק נדל"ן בינוני שאין בו הגבלות על רכישה, והוא עדיין מתמודד עם עודף גדול של בתים ריקים.

המחירים צנחו גם בהוהוט שבאינר מונגוליה - המרכז התעשייתי שבצפון מערב לנזו, ובאזור המתויר גוילין, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסין. בסך הכל עלו המחירים ב–2016 ב–1.1% בהוהוט, וב–3.6% בלנזו - באותה תקופה זינקו המחירים בבייג'ין ובשנחאי ב–20%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עידוד השוק בערים קטנות, ובמקביל שמירה על שוק לא לוהט מדי בערים הגדולות היא משימה קשה, מפני שהשווקים הגדולים מתווים בדרך כלל את הדרך לשאר, לפי אלן ג'ין, אנליסט נדל"ן במיזוהו סקיוריטיס בהונג קונג. "השווקים חולקים מקטע ומצב נזילות", אומר ג'ין. "אין שום עיר החסינה בפני השפעות של שוקי נדל"ן אחרים".

מחוץ לערים שבהן שוק הנדל"ן רותח, יש יותר ערי רפאים מבועות נדל"ן. בסין יש 13 מיליון בתים ריקים, ומדי שנה מתווספים למניין זה 2 מיליון יחידות, לפי הכלכלנים של בלומברג אינטליג'נטס, פילידינג חן וטום אורליק.

"שוק הנדל"ן הסיני סובל מהיצע יתר ניכר", הם כתבו באחרונה בדו"ח. "גרוע מכך, בשנים הבאות הביקוש צפוי לרדת. מדיניות הילד האחד כבר הגבילה את הצמיחה הטבעית של האוכלוסייה העירונית. ההגירה מהכפרים לערים דועכת, וההיצע של עובדי החקלאות מתמעט".

בנייה בשנחאי
בנייה בשנחאיצילום: בלומברג

בועת הנדל"ן תודלקה במידה רבה על ידי עלייה בנזילות על רקע הקלות של שנתיים שיזם פיפל בנק אוף צ'יינה, השומר על ריבית הבסיס בשפל. כסף זול זרם לנדל"ן בערים הגדולות, ומעט כסף הגיע לערים המאוכלסות פחות.

בועות ועודף היצע

"מחירים שאינם ברי קיימא ועודף היצע חיים בדו־קיום בשוק הנדל"ן הסיני. יש לנקוט צעדים נוספים כדי להוציא אוויר מהבועה שהתנפחה ב–2016 - אך ורק על ידי ריסון הספקולציות", אמר באחרונה יאנג וויימין, סגן מנהל הצוות הפיננסי והכלכלי הבכיר של מפלגת השלטון, בפורום בבייג'ין. "אנחנו צריכים לנטרל גל של סיכונים, לרסן את בועות הנכסים, ולשפר את הפיקוח כדי לוודא שלא יהיה סיכון פיננסי מערכתי", הוסיף.

הנשיא שי ג'ינפינג ומקבלי ההחלטות הכלכליים הבכירים מבטיחים מדיניות מוניטרית שקולה ונייטרלית, ותשומת לב רבה יותר לבועות הנדל"ן, בין השאר על רקע רצון להבטיח את היציבות בדרך לקונגרס המפלגה הקומוניסטית שיתקיים בסוף השנה, שבו אמורים להחליף בכירים בהנהגה.

בנייה בסין
בנייה בסיןצילום: בלומברג

"בתים צריכים להיבנות כדי להיות מאוכלסים - ולא בשביל ספקולציה", נכתב בהצהרה של סוכנות הידיעות הרשמית שינואה, לאחר פגישה של ועידת הכלכלה והעבודה המרכזית בחודש שעבר. "על אספקת הקרקע לגדול באופן סביר בערים שבהן יש לחץ ניכר של עליית מחירים", נכתב בהמשך. "יש להגביר את המאמצים לטפל בעודף ההיצע בערים במעגל השלישי והרביעי".

שי חזר על הדברים באחרונה, ואמר כי ממשלת סין צריכה לטפל בבועות הנדל"ן. "על הממשלה להבין במדויק את שוק הדיור העתידי", הוא אמר בכנס כלכלי, לפי דיווח של שינואה. "השוק ישחק את התפקיד המרכזי באספקה של הביקוש הרב־שכבתי".

קונים זמן

אף שמקבלי ההחלטות עבדו כדי לצנן שווקים לוהטים ב–2016, הממשלה המרכזית נמנעה משינויים במדיניות המוניטרית. במקום זאת היא הורתה לפקידי הממשל המקומיים להגביר את מאמציהם. רשויות בכמה ערים חשפו הגבלות מאז ספטמבר, ושנחאי וטיאנג'ין הידקו את ההגבלות על השוק בחודש שעבר.

אבל ההגבלות האלה רק קונות זמן עבור מקבלי ההחלטות, והן לא יפתרו את הבעיה הקריטית של חוסר איזון אזורי, מסביר טומי שי, כלכלן בבנק OCBC בסינגפור. "הם צריכים לדחוף קדימה את הרפורמות המשולבות, כפי שהצהירו בעבר", הוא אומר. "אבל להוציא את האוויר מהבועה ובמקביל להוריד את ההיצע - זה באמת הליך שאינו פשוט לביצוע", מוסיף שי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker