דרעי וכחלון סיכמו: עיר חרדית חדשה תוקם בצמוד לקריית גת

היישוב החדש, בן 10,000 דירות, יוקם בקרקעות המושב עוזה, ותחת ניהול המועצה האזורית שפיר ■ כל הדירות ישווקו במסגרת מחיר למשתכן ■ דרעי: "בשורה גדולה לציבור החרדי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריית גתצילום: אילן אסייג

שר הפנים, אריה דרעי, סיכם עם יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, על הקמת עיר חרדית חדשה בצפון הנגב, בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור. העיר החדשה תקום ממערב לקריית גת ובצמוד לה, כשבין שתי הערים יחצוץ כביש 40. היישוב יוקם בשטח המועצה האזורית שפיר, על קרקעותיו החקלאיות של מושב עוזה, וכל הדירות ישווקו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". הסיכום הושג בישיבה שקיימו דרעי ויצחקי לפני כמה ימים בלשכת השר.

מדובר במהלך שאת קידומו דוחף דרעי מזה חודשים, ובסביבתו רואים בו הישג הצפוי להקל על מצוקת הדיור של הציבור החרדי - שכן המכרזים הראשונים לשיווק הקרקע ליזמים יפורסמו, כך הם מקווים, עוד השנה. על פי הסיכום בין משרדי האוצר והפנים, לצורך הקמת היישוב החדש תוקם ועדה מיוחדת, כדי שניתן יהיה להניע תהליכים בצורה מהירה יותר.

כרגע אין מידע מבוסס אודות מחירי הדירות המוזלות שישווקו במקום עבור הציבור החרדי, ועל השמאי הממשלתי לקבוע את שווי הקרקע שממנה ייגזרו מחירי הדירות. עם זאת, אם להסתמך על תוצאות מכרזים דומים שבהם זכו יזמים במהלך 2016 בקריית גת השכנה, הרי שמחיר דירות שלושה חדרים בעיר החדשה צפוי לנוע סביב 650 אלף שקל, ומחיר דירות ארבעה חדרים יהיה כ-800 אלף שקל.

מבחינה פורמלית יוגדר היישוב החדש בשלבי ההקמה שכונה חדשה של המושב הדתי עוזה שמדרום לקריית גת. לאחר ההקמה צפוי אחד משני תרחישים אפשריים: האחד - שהשכונה תהפוך ליישוב עירוני נפרד תחת המטרייה המוניציפלית של המועצה האזורית שפיר – במודל ייחודי שכמוהו קיימים כיום שלושה ברחבי הארץ – צור יצחק בדרום השרון, עתלית בחוף הכרמל וצור הדסה במטה יהודה. על פי הניסיון המצטבר עד כה, מדובר במודל בעייתי ביותר, שכן לרוב המועצות האזוריות אין את הכלים הנדרשים על מנת לנהל את פיתוחו של שטח עירוני;

משה כחלון ואריה דרעי. דמעות של אושרצילום: אמיל סלמן

האפשרות השנייה היא שהעיר החדשה תאוחד עם קריית גת, כפי שתוכנן במקור, אז אמורה היתה לקבל את השטח החקלאי שיופשר לבניה לידיה. על כך יעיד גם שמה המקורי של התוכנית - "קריית גת מערב". אלא שהעובדה שהבנייה במקום מקודמת תחת המועצה האזורית, מעידה שבשלב זה העירייה לא ששה לשתף עם התוכנית פעולה. רק לאחרונה צוטט ראש העיר אבירם דהרי בתקשורת אומר כי אין לו כל בעיה לקדם בנייה עבור האוכלוסיה החרדית בעיר, אך דרש כי הדבר ייעשה תוך הקצאת תקציבים מתאימה מצד המדינה.

מלבד מגורים, כוללת התוכנית זכויות בנייה בייעוד מסחרי - בהיקף של 12,300 מ"ר בנוי, ועבור תעסוקה - בהיקף של 21,600 מ"ר.

השר דרעי בירך על הסיכום ואמר כי "מדובר בבשורה גדולה עבור הציבור החרדי, הסובל ממצוקת דיור קשה. הוצאנו לדרך כמות נכבדה של 10,000 דירות במרכז הארץ, שיתנו אמנם מענה חלקי אבל חשוב לבעיה הקשה. היה חשוב לי שהשכונה הזו תוצע לציבור במסגרת 'תכנית למשתכן' בכדי לתת הזדמנות למשפחות חרדיות רבות, מחוסרות דירה, להשיג קורת גג במחיר מוזל". דרעי הוסיף: "אמשיך ללוות את בניית השכונה החרדית החדשה הזו ואת כל צרכיה הנלווים. אני מברך את מר אשר אברג'ל, יו"ר המועצה האזורית שפיר, על הירתמותו לתכנית השכונה החרדית בשטחו, בלי שום היסוס".

אופציה אטרקטיבית

הקמת היישוב החדש נעשית בהתאם ל"תוכנית האסטרטגית לדיור לאוכלוסייה החרדית 2035-2016", שגובשה במהלך 2016 במשרד השיכון בשיתוף המכון החרדי למחקרי מדיניות. מטרת התוכנית הייתה ליצור פוטנציאל תכנוני ל-200 אלף דירת חדשות עבור הציבור החרדי במהלך 20 השנים הקרובות, על סמך הערכות כי זו הכמות שתידרש. זאת, כאשר מיצוי פוטנציאל הבנייה ביישובים חרדיים קיימים, עמד על 50 עד 70 אלף דירות בלבד.

הפתרון שאותו הגדירה התוכנית כמיטבי היה הקמת שכונות חרדיות חדשות ביישובים שאינם חרדיים, באופן אשר יאפשר רמת השתלבות מיטבית של הציבור החרדי בכוח העבודה. בנוסף לכך, הציעה התוכנית את הקמתן של שתי ערים חרדיות חדשות – האחת בצפון הארץ והשנייה בדרומה. כיום כבר קיימת אמנם תוכנית עבור עיר חרדית חדשה בדרום הארץ – העיר כסיף הסמוכה לצומת תל ערד, אך מיקומה בפריפריה הרחוקה הביא ללא מעט התנגדות להמשך קידומה בקרב הציבור החרדי. היישוב החדש הסמוך לקריית גת, לעומת זאת, עתיד להיתפס כאופציה אטרקטיבית בהרבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker