נתונים שגויים ממשרד השיכון הביאו לליקויים בנתוני הלמ"ס על מכירת דירות - הפרסומים הוקפאו

בלמ"ס טוענים כי מקור הבעיות הוא בנתונים שמועברים אליהם ממשרד השיכון, אך במשרד טוענים כי הבעיות היחידות נמצאו בנתוני מלאי הדירות שעדיין לא נמכרו ■ משרד השיכון: "המשרד עוסק בחודשים האחרונים בטיוב נתוני הבינוי שבתחום אחריותו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד למכירת דירות
יריד למכירת דירותצילום: דודו בכר

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) גילתה לאחרונה ליקויים חמורים בפרסומיה החודשיים לציבור הרחב אודות מספר הדירות החדשות הנמכרות מדי חודש. בעקבות זאת, נבדקים כלל הנתונים שפירסמה הלמ"ס בשנה האחרונה בנושא. כל הפרסומים המתוכננים — ובראשם סיכום רכישת הדירות החדשות ב–2016 שאמור היה להתפרסם ב–12 בפברואר, הוקפאו, ופרסומם נדחה למועד לא ידוע.

הפרסומים שבהם מדובר כוללים הן נתונים אודות מספר הדירות החדשות שנמכרו, ונתונים אודות מספר הדירות הלא מכורות שנותרו במלאי — כלומר דירות ששיווקן החל אך הן עדיין לא נמכרו ("דירות על המדף"). על פי המידע שהגיע ל–TheMarker, בשני סוגי הנתונים הללו חלו טעויות. זאת, כאשר בפועל מספר הדירות החדשות שנמכרו הוא גבוה יותר מזה המופיע בפרסומים, ואילו מספר הדירות שנותרו למכירה הוא נמוך יותר. עם זאת, בלמ"ס לא יודעים לנקוב כרגע בשיעור הסטייה.

את הדברים המפתיעים חשף אתמול מנהל תחום הבינוי בלמ"ס, ג'ורג' קון, במהלך ישיבת הוועדה המייעצת ללמ"ס לעניין מחירי הדיור. מדובר בגוף שהוקם במסגרת מאמצי הממשלה לטייב את המידע הסטטיסטי בתחום הדיור והבניה, אשר בו חברים, מלבד עובדי הלמ"ס, גם נציגי משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ואנשי אקדמיה, ובראשו עומד ד"ר דני בן שחר.

על פי דבריו של קון בוועדה, מקור הבעיות בפרסומי הלמ"ס הוא בנתונים שמעביר משרד הבינוי והשיכון אודות עסקות למכירת דירות חדשות וכי במשרד השיכון מנסים לטפל בבעיה, אך עד כה היא לא נפתרה, ובינתיים לא ניתן יהיה לפרסם נתוני אמת אודות מספר הדירות החדשות הנמכרות במדינה.

מקורות במשרד השיכון אומרים כי הם מודעים לבעיה — אך זו קשורה רק לנתונים של מספר הדירות הלא מכורות ("דירות על המדף"). לגבי השגיאות בנתונים אודות מספר הדירות החדשות שנמכרו אומרים במשרד השיכון כי לזה אחראית הלמ"ס בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לגבי מספר הדירות הלא מכורות, אמרו המקורות במשרד בשיכון כי מדובר בבעיה הידועה במשרד מזה ארבעה חודשים, אך עד כה לא נמצא לה פתרון. מקור הבעיה בכשלים באופן שבו מוזנים הנתונים למערכות הממוחשבות של המשרד. הליך זה, כך על פי ההשערות, מבוצע באופן שגוי על ידי חלק מהעובדים בדרגים הנמוכים, אם כי תיתכן גם בעיית תוכנה הגורמת לעיוות הנתונים.

על פי דברי המקורות, השגיאות יוצרות מצב שבו הנתונים המוזנים בפועל שמועברים ללמ"ס הם גבוהים יותר מהנתונים במציאות. כלומר, במציאות יש פחות דירות זמינות שאינן מכורות מהמספרים הגבוהים שהציגו הדו"חות האחרונים. יש לציין כי פרסומי 2016 אכן אופיינו במספר גבוה יחסית של דירות לא מכורות — שנשק ל–30 אלף בכלל הארץ. מדובר היה בנתוני שיא של שנים רבות, וכעת מתברר כי ייתכן שאלה שגויים.

בדו"ח האחרון שפירסמה הלמ"ס לגבי מספר הדירות החדשות שנמכרו, ב–10 בינואר, נכתב כי בינואר עד נובמבר 2016 נמכרו כ–27 אלף דירות חדשות, נתון המהווה ירידה של כ–7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בסוף נובמבר 2016 היה על פי הפרסום כ–31 אלף דירות. כעת מתברר כי ייתכן כי שני הנתונים הללו שגויים.

בלמ"ס אישרו כי התגלו בעיות בנתונים, ואמרו כי הנושא בבדיקה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "משרד הבינוי והשיכון עוסק בחודשים האחרונים בטיוב נתוני הבינוי שבתחום אחריותו, בכלל זה נתוני התחלות הבנייה וכן נתוני מלא הדירות שנותרו למכירה. יובהר כי נתוני המכירות של דירות חדשות נמצאים בידי הלמ"ס ורשות המסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker