ביהמ"ש המחוזי דחה עתירה נגד פרויקט בינוי פינוי בעיר גנים בירושלים

המינהל שהתנגד לתוכנית טען, בין היתר, כי נקבע בה תקדים חריג מאוד מבחינת צפיפות יחידות הדיור לדונם

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב הנורית בירושלים. "במקרה של פינוי בינוי, אין כללים מחייבים"צילום: אוליבייה פיטוסי
אריק מירובסקי

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים נאוה בן אור דחתה עתירה של המינהל הקהילתי גנים, נגד הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, יו"ר הוועדה, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ירושלים, עיריית ירושלים והחברות היזמיות פלא יזמות נדל"ן וגרנדה מונטה, בבקשה לאפשר למינהל לערור במועצה הארצית לתכנון ולבנייה כנגד תוכנית נוף הפארק יובלים גנים, שאושרה בוועדה המחוזית ביולי שנה שעברה. בכך, למעשה, איפשרה את התחלת הפרויקט.

בספטמבר 2014 החליטה הוועדה המקומית ירושלים להמליץ בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה על פרויקט בינוי פינוי ראשון בעיר. מדובר בפרויקט הפוך לפינוי בינוי, שבמסגרתו היזמים בונים מבני מגורים, לפני שמפנים את הדיירים מדירותיהם הישנות. החברות היזמיות, שיוצגו על ידי עו"ד זיו כספי, הגישו תכנית שמשתרעת על 12.5 דונם, כוללת הקמת ארבעה מבני מגורים, מהם 2 מגדלים בני 25 ו-26 קומות ושניים בני 12 קומות, שיכללו 408 יחידות דיור במקום 100 דירות שיפונו מ-3 בנייני רכבת ברחוב הנורית, מרכז מסחרי ושטחי ציבור.

לתוכנית הוגשו כ-350 התנגדויות, בהן מטעם המינהל הקהילתי, ואולם אלה נדחו על ידי הוועדה המחוזית, שהחליטה לתת תוקף לתכנית. בעקבות זאת החליט המינהל לעתור לבית המשפט המחוזי בירושלים ואף הגיש בקשה דחופה למתן צו ביניים שיורה לוועדת התכנון המחוזית שלא לפרסם את התכנית למתן תוקף ולמעשה – לעכב את קידום הפרויקט עד להכרעה בעתירה עצמה.

המינהל טען, בין היתר, כי התכנית קובעת תקדים חריג מאוד מבחינת צפיפות יחידות הדיור לדונם, העדר שטחים פתוחים וגובה המבנים, תוך חריגה בוטה מבחינת אחוזי הבנייה הכלולים במדיניות השכונתית וכי אישור צפיפות של 71 יחידות דיור לדונם הוא "דגל שחור חברתי תכנוני". במינהל הציעו להרחיב את היקף התכנית בצורה שתקטין את הצפיפות שלה.

השופטת בן אור פסקה כי הוועדה המחוזית דנה בפירוט בחלופה התכנונית שהוצעה על ידי המינהל, והגיעה למסקנה, כי זו אינה טובה יותר מהחלופה שנבחרה. גם את יתר נימוקי העתירה דחתה השופטת, מה עוד שזו הוגשה באיחור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker