הממשלה תדון בשבוע הבא בתוכנית לפיתוח תעשיית המים בישראל בהשקעה של 750 מיליון שקל

התוכנית מציבה יעד אסטרטגי של מכירת טכנולוגיות, מוצרים ושירותי מים מישראל - כמו התפלה, שמירה על איכות המים, ביטחון במתקני מים וטיפול במי קולחין

שרון קדמי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית חסרת תקדים לפיתוח תעשיית המים בישראל בהשקעה של 750 מיליון שקל בחמש השנים הקרובות תוגש בשבוע הבא לאישור הממשלה. מדובר בתוכנית אגמים, המקודמת זה כמה חודשים על ידי משרדי הממשלה, חברת מקורות ואיגוד המים הישראלי - ווטרפרונטס.

מטרות התוכנית היא לשלב את התעשייה הישראלית כגוף מרכזי בשוק המים העולמי. התוכנית מציבה יעד אסטרטגי של מכירת טכנולוגיות, מוצרים ושירותי מים מישראל - כמו התפלה, שמירה על איכות המים, ביטחון במתקני מים וטיפול במי קולחין - בהיקף של 2 מיליארד דולר ב-2010 ו-10 מיליארד דולר ב-2020. לשם השוואה, היצוא הביטחוני של ישראל מסתכם כיום בכ-3 מיליארד דולר.

בבסיס תוכנית זו עומד הצורך העולמי הגובר לטכנולוגיות מים. על פי הערכות של גופים מקצועיים בעולם, המים ייהפכו במאה ה-21 למשאב החשוב ביותר על פני כדור הארץ. מדובר בשוק ענק המגלגל כיום כ-400 מיליארד דולר וצומח בקצב מהיר.

ישראל שואפת להשתלב בענף טכנולוגיות מים, התופס נתח של כ-100 מיליארד דולר מתוך כלל שוק המים. התוכנית מבוססת בין השאר על עבודה שהכינה חברת המחקר טריגר בהזמנת משרד התמ"ת וחברת מקורות, שהוצגה לפני ימים אחדים בפני ועדת ההיגוי של תוכנית אגמים, הכוללת את כל קברניטי משק המים בישראל.

לדברי מנכ"ל מקורות בוקי אורן, "זו הפעם הראשונה שבה מדינת ישראל נהפכת ממגיבה ליוזמת. מדובר בהזדמנות פז להפוך את מדינת ישראל למובילה בתחום תעשיות המים. לישראל כמה תחומים שבהם יש לה יתרון תחרותי מוכח, כמו שיפור יעילות השימוש במים, ניהול מערכתי של משק המים וטיפול במי קולחין ובמי שופכין".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר ארגון ווטרפרונטס והממונה על התקציבים באוצר לשעבר, אורי יוגב, אמר כי המטרה היא להפוך את מדינת ישראל לעמק הסיליקון של תעשיית המים העולמית: "השוק המקומי מפותח ויש בו ניסיון צבור ומעמד מומחה עולמי, וזה היתרון שהמדינה חייבת להשכיל לנצל. בשוק המים העולמי מתהווה הזדמנות עסקית יוצאת דופן, וכיום לא זוהו ענפים עולמיים אחרים בהיקף דומה, בקצבי צמיחה כה מרשימים ובמבנה תחרותי נוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker