נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת השרים לחקיקה החליטה לדחות בשבועיים את הדיון בהצעת החוק להמשך פעילות התעופה האזרחית משדה דב לפחות עד סוף 2018, המועד שבו אמור שדה התעופה הצבאי להתפנות מהמקום.את ההצעה מקדמים חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ (הבית היהודי).

בכך נענתה יו"ר הוועדה ושרת המשפטים, איילת שקד, לבקשת האוצר, לקבל ארכה בת שבועיים, להשגת הסכמתם של נציגי בעלי הקרקע הפרטית - חמשת המנהלים המיוחדים לקרקעות הגוש הגדול - למתווה הקמת הטרמינל הזמני. אם אכן יושגו הסכמות, לא יהיה צורך בחוק.

עם זאת, השרה הבהירה כי אם בעלי הקרקע יעמדו בסירובם למתווה שהציע שר האוצר – יובא החוק לאישור הוועדה בעוד כשבועיים. יש לציין כי סיכוייה של ההצעה לזכות ברוב בוועדה גבוהים, שכן למעלה מ-80 חברי כנסת נתנו לה את חתימתם כאשר זו הונחה על שולחן הכנסת.

מדובר בהצעת חוק פרטית שבאה לתת מענה למצוקה שהביעה עיריית אילת, אשר צופה כי סגירת שדה דב, והפיכת נמל התעופה בן גוריון לנמל היחיד ממנו ייצאו טיסות אזרחיות לאילת – יגרום לפגיעה קשה בעיר. כבר בחודש יולי הובאה ההצעה לאישור ועדת השרים לחקיקה, אך משרד האוצר הצליח להביא לדחיית הדיון בה, בעקבות פתרון שהגו שר האוצר, משה כחלון, ושר הביטחון, אביגדור ליברמן. על פי פתרון זה – יתפנה הטרמינל האזרחי, ויעבור אל תוך הטרמינל הצבאי, באופן שיאפשר לעמוד בהסכמות המדינה עם המנהלים והתחייבותה בפני בג"ץ, על הפסקת הפעילות האזרחית עד אפריל 2017.

אולם לפני כשבועיים, הודיעו מנהלי הגוש הגדול לשר האוצר, כי הם רואים בפתרון זה הפרה של ההסכמים החתומים עמם וכן הפרה של פסק הדין של בג"ץ בנושא. זאת משום שהטרמינל הזמני יהיה מוכן לפעילות רק בחודש יולי, וכי מדובר בהפקעה של שטחים נוספים מהקרקע הפרטית, לשם יצירת נתיב גישה לטרמינל הזמני החדש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות התנגדות זו הודיעו שמולי וסמוטריץ' כי הם משיבים את הצעת החוק אל ועדת השרים, וזאת במטרה להבטיח את המשך פעילות התעופה האזרחית משדה דב, לפחות לשנה וחצי נוספות. במכתב ששלחו ביום חמישי האחרון לחבר ועדת השרים כתבו: "לא נותרה לנו ברירה, אלא לקדם את הצעת החוק שתבצע את אותו מתווה, רק בחקיקה, וללא צורך בהסכמת נציגי הגוש הגדול. סירובם הינו ממש 'מיטת סדום', מאחר והמתווה הזה הוא מתווה של 'זה נהנה וזה אינו חסר'. לתושבי אילת זו ממש הצלה, ואילו לגוש הגדול לא ייגרם כל נזק. לכן אנו סבורים כי אין מוצדק מהחוק הזה וקוראים לכם לתמוך בו ולהעבירו לאלתר".

בעקבות ההחלטתה של שקד להמתין שבועיים נוספים לפני אישור ההצעה, אמר ח"כ שמולי ל-TheMarker: "יש פשרה על השולחן שכולם הסכימו לה, ומנהלי הגוש הגדול נסוגו פתאום. השבועיים האחרונים הם באמת סוג של הזדמנות אחרונה עבורם, ואני קורא להם לחזור להסכמות שגובשו, לפיהן יועתק הטרמינל למתחם הצבאי. ההצעה לא פוגעת בהם במאומה, ומאפשרת גם את המשך התעופה האזרחית וגם את קידום הליכי התכנון שלהם. אם לא תהיה הסכמה יהיה חוק וזה חייב להיות ברור, זו ההחלטה של ועדת השרים והכנסת כולה תתייצב מאחוריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker