עיריית ת"א כפתה את היזם על התושבים - ואישרה פרויקט פינוי-בינוי גרנדיוזי בנווה שרת

במסגרת הפרויקט ייבנו מגדלים בני 26 קומות ובהם 1,159 דירות, במקום 450 דירות שייהרסו ■ יזם הפרוייקט: "טבעי שבפרוייקט כה גדול יהיו התנגדויות, 70% מהדיירים כבר חתמו על זכרון דברים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נווה שרת
נווה שרתצילום: אייל טואג

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב-יפו החליטה לדחות אתמול את הערר על המשך קידומו של פרויקט פינוי רחב היקף בשכונת נווה שרת שבצפון-מזרח העיר, וזאת על אף שבמשך השנים שבהם פועלת החברה היזמית פי. בי. במתחם רחוב אח"י דקר, כשלה בלהשיג את אחוזי ההסכמה הנדרשים מצד בעלי הדירות. עם זאת, בעקבות ערר שהוגש על החלטתה הראשונית של העירייה לאשר את קידום הפרויקט בחודש נובמבר האחרון, כוללת ההחלטה הנוכחית תנאי נוסף להפקדת התכנית, והוא עריכתו של סקר צרכים בקרב תושבי המתחם.

התוכנית שאישרה הוועדה, שצפויה לעבור כעת לדיון בהפקדה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בתל אביב, הוגשה לראשונה ב-2013, וחלה על שטח בן 50 דונם בשכונה, התחום בין הרחובות דבורה הנביאה, נהריים, אח"י דקר ובית אל. בשטח זה מיועדים להריסה 22 בניינים בני 451 דירות, ובמקומן מתוכננים להיבנות שבעה מגדלים בני 26 קומות ושישה בניינים בני 10 קומות, אשר יכילו 1,159 דירות בסך הכל. מחברת פי. בי. נמסר כי בתמורה לדירתם הישנה, הדיירים הוותיקים יקבלו דירות חדשות בשטחי 73-120 מ"ר, מרפסת שמש בשטח 12 מ"ר, חנייה תת קרקעית וחלקם יקבלו גם מחסנים.

את הערר על החלטת הוועדה המקורית לאשר את התוכנית לפרוייקט, הגישו חברי מועצת העיר אפרת טולקובסקי ואהרון מדואל. זאת לאחר שעל אף הארכות חוזרות ונשנות שקיבלה יזמית הפרויקט, פי. בי, לא הצליחה החברה להתקשר בחוזים עם השיעור הנדרש בחוק של בעלי הדירות. על פי החוק נדרשת החברה לחתום חוזים עם לפחות 75% מבעלי הזכויות בדירות במתחם, ולא פחות מ-60% מבעלי הזכויות בדירות בכל אחד מהבניינים. בפועל, בדיון שנערך בנובמבר הציגו היזמים חוזים חתומים עם 214 דירות בלבד – פחות מ-50% מכלל הדירות שבבניין.

העירייה פתרה מכשול זה באופן שייתכן ואפשרי מבחינה חוקית, הנו בעייתי מאד מבחינה ציבורית. לאחר שנמצא כי 42% מכלל שטח המתחם הנו שטחי ציבור – כבישים, גינות, ומוסדות ציבור, החשיבה עצמה העירייה כדייר בעל 42% זכויות במתחם ונתנה את תמיכתה לפרוייקט. על ידי כך, הקפיצה העירייה באופן מלאכותי את שיעור התמיכה בפרויקט בקרב הדיירים מעבר לשיעור הנדרש.  יש לציין כי אחד מבעלי החברה היזמית הוא מהנדס העיר תל אביב לשעבר, האדריכל דני קייזר, עוד שותפים בה האלוף במילואים גדי שמני, האדריכל סמי טיטו, ומנכ"ל החברה אורן שמני, אחיינו של גדי.

לדברי אורן שמני: "החלטת הוועדה מקדמת בצורה משמעותית את ההוצאה לפועל של הפרויקט, מחזקת את העובדה שעיריית תל אביב מאמינה בתוכנית ומכירה ברצונם של רוב תושבי המתחם בביצוע הפרויקט לפינוי בינוי במתחם אח"י דקר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נמסר מפי. בי. כי "בכלל הפרויקט חתומים כיום למעלה מ-55% מהדיירים על הסכם סופי וכ-70% על זיכרון דברים. לצערנו נוצר רושם מוטעה בשל פרסומים בתקשורת כי קיימת בעיה של חתימות מצד הדיירים. מטבעו של פרויקט פינוי-בינוי בסדר גודל כזה, לוקח זמן להחתים את כל הדיירים. החוזה אושר על ידי עו"ד לחתימה רק לפני כחצי שנה, ב-20.06.2016, ומאז כאמור חתמו כבר דיירים רבים".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "ראשית נציין כי הערר שנדחה לא עסק באישור התוכנית אלא בעניין הצטרפות הוועדה המקומית כמגישה לתכנית. מאחר שחלק גדול מהקרקע בתוכנית הינו בבעלות עירונית, יש צורך בהצטרפות הוועדה המקומית כמגישת התוכנית יחד עם התושבים - וזאת בהתאם לחוק.

"בדיון שהתקיים בוועדה בתאריך 23 בנובמבר 2016, הוצג רוב של מעל ל-50% החתום על הסכם סופי, מה ששכנע את הוועדה שישנו רוב תושבים התומכים בקידום התוכנית ולכן החליטה להצטרף כמגישה. משמעות החלטה זו הינה שהוועדה המקומית והתושבים מגישים יחד את התוכנית. נציין כי התוכנית קודמה לדיון לפני שלוש שנים עם 62% ייפויי כוח, רוב מספק להמלצת הוועדה המקומית להעביר את הדיון למחוזית. אולם כעת, משתוכנית המתאר תא/5000 קיבלה תוקף, תוכנית זו תחזור להיות בסמכות הוועדה המקומית.

בנוסף, כפי שהוחלט בדיון, הצוותים המקצועיים בעירייה עובדים כעת על בניית מתווה סקר חברתי, אשר יכלול בין היתר התייחסות לצרכים הקהילתיים, גיוון האוכלוסייה, מוסדות חברתיים ועירוניים ועוד. לאחר אישור המלצות הסקר על ידי מהנדס העיר הן יוצגו לוועדה המקומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker