מנהלי הגוש הגדול: הקמת הטרמינל הזמני בשדה דב מנוגדת לפסיקת בג"ץ

במכתב חריף ששלחו חמשת המנהלים אל שר האוצר, התריעו בפניו כי אישור החלטת המועצה הארצית על הקמת הטרמינל הזמני, שיאפשר את המשך הטיסות האזרחיות משדה דב, יהווה הפרה של ההסכמים עמם והפרה של החלטת בג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב צילום: דודו בכר

חמשת מנהלי הגוש הגדול מטעם בית המשפט פנו ביום ראשון אל שר האוצר, משה כחלון, והתריעו בפניו כי אם יאשר את הקמת הטרמינל הזמני לטיסות אזרחיות משטחו הצבאי של שדה דב — הם יראו בכך הפרה של פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון.

הקמת הטרמינל הזמני, שיפעל עד סוף 2018, אושרה בשבוע שעבר על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אך כדי לתת תוקף להחלטה נדרשת גם חתימתו של שר האוצר.

"אנו פונים אליך בדחיפות רבה על מנת למנוע תקלה חמורה ושגגה שעלולה לצאת תחת ידך אם תראה לקבל את עמדת המועצה הארצית לתכנון ולבניה ולחתום על הצו אשר מטרתו לאפשר הקמת טרמינל זמני בשדה דב", כתבו המנהלים. "אנו נראה בחתימתך על צו זה מעשה המפר את פסק הדין של בית המשפט העליון והפרה בוטה של ההסכמים שנחתמו בין המדינה למנהלי הגוש הגדול".

כזכור, בינואר 2016 התחייבה המדינה בפני בג"ץ כי עד לאפריל 2017 תופסק פעילות התעופה האזרחית משדה דב, ולאור התחייבות זו הסכים בג"ץ לדחות את ממועד הפינוי המקורי – שנקבע ליוני 2016, בעשרה חודשים. אלא שלאורך השנה הופעל לחץ רב מצד מספר גורמים, בהם ארקיע, עיריית אילת, עיריית תל אביב וכן שורה של חברי כנסת לבטל את פינוי השדה, מהלך שלדברי אותם הגורמים עלול לפגוע פגיעה קשה בעיר אילת או לכל הפחות לדחות פעם נוספת את מועד הפינוי.

באוגוסט האחרון הגה כחלון פתרון פשרה, לפיו טרמינל הטיסות האזרחיות יפונה, כפי שהתחייבה המדינה, אך הטיסות עצמן ימשיכו לפעול מתוך חלקו הצבאי של השדה, שמועד פינוי המוסכם מאוחר יותר בשנה וחצי, ומיועד לדצמבר 2018. לשם כך על פי התוכנית יוקם טרמינל ארעי שיפעל בתוך שני אוהלים שיוקמו במקום, וצעד זה אושר כאמור בשבוע שעבר על ידי המועצה הארצית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לא ברור עד כמה צפויה פניה זו להשפיע על שר האוצר – בהתחשב בכך שהוא הוגה התוכנית להקמת הטרמינל הזמני. עם זאת, ככל שסבר מישהו בממשלה כי המנהלים המיוחדים ישלימו עם המהלך, או לכל הפחות לא יילחמו בו, הריח שמכתב זה מעיד כי לא כך המצב וכי קיימת סבירות גבוהה כי יפנו לבג"ץ בטענה כי המדינה מפרה את פסק דינו בסוגיית פינוי שדה דב.

הסיבות בגינן תופסים המנהלים את הצעד כהפרה הן, ראשית, העובדה שהטרמינל החדש יחל לפעול רק ביולי 2017 לכל המוקדם – שלושה חודשים לאחר המועד שקבע בג"ץ. עוד לדברי עו"ד גלית רוזובסקי, אחת ממנהלות השטח ומזכירת המנהלים כולל הצעד את פתיחתו של ציר גישה חדש אל הטרמינל הזמני דרך הקרקעות הפרטיות שבניהולם. "ככל שהטרמינל החדש יוקם - לא רק שהמדינה לא תקיים את ההסכם, אלא שתיעשה פגיעה נוספת ברכושם של בעלי הקרקע", אמרה. "אני גם לא רואה את בית המשפט מזדרז לאשר למדינה לעכב בשלושה חודשים את פינוי הטרמינל, לאחר שניתנה לה כבר דחייה ראשונה של כמעט שנה".

לצד זאת ניכר ממכתב המנהלים שהקמתו של טרמינל זמני חדש, בעלות של עשרות מיליוני שקלים לטענתם, תמחק סופית את מעט האמון שעוד נותר בהם בכוונתה של המדינה לפנות את שדה התעופה. "מה החשיבות בפתרון נחות שהקמתו כרוכה בבזבוז של עשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור והכל לתקופה של שנה בלבד?", תהו. "אין בכל כל הגיון ואין לכך להצדיק הפרה בוטה הגובלת בבזיון של פסק דין חלוט שניתן על ידי בג"ץ", כתבו, "ראוי לה למדינה כי תתרכז בהסדרת המעבר לנתב"ג וטיובו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker