חבצלת השרון: "נתניה רוצה להשתלט על שטחי המושב"

יישובים בעמק חפר טוענים כי העירייה פועלת מאחורי גבם כדי להשתלט על היישוב הקהילתי שושנת העמקים ועל רוב השטחים הפתוחים של מושב חבצלת השרון ■ עיריית נתניה: הכל נעשה בשיתוף פעולה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שטח פתוח בין חבצלת השרון לנתניה
שטח פתוח בין חבצלת השרון לנתניה

עיריית נתניה הגישה בתחילת 2016 בקשה למשרד הפנים לספח לשטחה את רוב השטחים החקלאיים של מושב חבצלת השרון ואת כל שטחי היישוב הקהילתי שושנת העמקים, בלי שמישהו משני הגופים יידע את המועצה האזורית עמק חפר — שבשטחה נמצאים היישובים — ואת ועדי היישובים, כך טוענים תושבי היישובים. במשרד הפנים טוענים שעיריית נתניה הגישה בקשה להקפאת הדיון בנושא.

בימים האחרונים ועדי היישובים ואנשי המועצה האזורית עמק חפר קיימו ישיבות חירום כדי לגבש תגובה לצעד, שלטענתם נעשה מאחורי גבם. עיריית נתניה מכחישה וטוענת כי היא מקדמת את התוכניות בשקיפות מול המועצה האזורית.

באחרונה מקודמות במרחב שבין חבצלת השרון, הנמצא בין הגבול הצפוני של נתניה לבין כביש 2 (כביש החוף), שתי תוכניות גדולות. האחת — עין תכלת צפון, משתרעת על 93 דונם, אמורה היתה לכלול 751 דירות, והרחבת בית אבות. הקרקע נמצאת מזרחית למלון בלו ביי, צמוד לשכונת עין התכלת, סמוך לחבצלת השרון וליישובים שושנת העמקים וצוקי ים.

על פי התוכנית — שתוכננה על ידי יוסי פרחי מפרחי־צפריר אדריכלים, ושנמצאת כיום במעמד של עיון בהתנגדויות שהוגשו לה — יוקמו במקום מגדלים של עד 30 קומות, גודלן של חמישית מהדירות בכל מבנה יהיו לא יותר מ–80 מ"ר (כולל ממ"ד) והשטח הממוצע הכולל של הדירות יגיע ל–110 מ"ר.

התוכנית השנייה, "תוכנית חבצלת", מתוכננת להיבנות על שטחים חקלאיים של חבצלת השרון ואמורה היתה לכלול כ–4,000 יחידות דיור במבנים של בין 8 ל–10 קומות, מגדלים גבוהים יותר של עד 30 קומות ושטחי תעסוקה. תוכנית זו מקודמת, אך עדיין לא הגיעה למעמד של הפקדה. ההתנגדות העיקרית לתוכניות הגיעה מהיישובים החקלאיים באזור, ובמיוחד חבצלת השרון ומושב אביחיל, וכן צוקי ים ושושנת העמקים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני עשרה ימים שלח ראש המועצה האזורית עמק חפר רני אידן מכתב לראשי הוועדות המקומיות של ארבעת היישובים, שבו כתב: "עיריית נתניה הגישה בקשה לשינוי תחום השיפוט בין שתי הרשויות ללא ידיעת המועצה", ודרש מהעירייה לבקש ממשרד הפנים לאפשר לרשויות להגיע להבנות ביניהן.

"העירייה מנסה להוסיף דירות"

"כשקיבלנו לידינו את המסמכים הנלווים התברר לנו שהעירייה מנסה להגדיל את תוכנית חבצלת מ–4,000 ל–5,000 דירות, וגם להגדיל את השטח החקלאי שהיא לוקחת מהמושב", אומר יו"ר ועד חבצלת השרון, איתי לוין. "מדובר בהפרה של כללי התנהלות ציבורית ראויה". לדבריו, חברי הוועדים של יישובי עמק חפר נפגשו באחרונה לא פעם עם אנשי משרד הפנים ועיריית נתניה, ולא היתה בעיה ליידע על שינוי התוכניות.

בוועדי היישובים טוענים כי העירייה פועלת בצורה זו עקב חסימת כביש שהוביל משכונות צפון נתניה למחלף חבצלת, לאחר תביעה משפטית שהגישו ועדי חבצלת השרון וצוקי ים. חלק מ"תוכנית חבצלת" כולל כביש גדול שיעבור בין המושב לנתניה, ויקשר את תושבי נתניה למחלף שלא דרך המושב.

בעיריית נתניה טוענים כי הכל היה ידוע. לטענתם, השינויים האחרונים הם תולדה של הסכם הגג שעליו חתמה ראשת העיר מרים פיירברג עם הממשלה במאי 2016. "בהסכם הצהירה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כי השטחים המכונים אדמות חבצלת, יעברו לנתניה בכפוף להחלטת ועדה לחקירת גבולות. חומר הועבר לשר הפנים לצורך הקמת הוועדה. במחצית 2016 החלה רמ"י לתכנן את המתחם כשכונה עירונית בבנייה שעיקרה רוויה".

לטענת העירייה, "התכנון נעשה כבר מתחילתו בשיתוף פעולה עם ראש המועצה האזורית עמק חפר וצוותו. בשלב זה סוכם כי התכנון יושלם בהסכמה ולאחריו יועבר מיפוי מעודכן, לרבות שינויים נדרשים בשטחים שיועברו לעיריית נתניה. אין עדיין סיכום לגבי היקף הבנייה בשטח, ועל כן הטענה לשינוי מספר יחידות דיור אינה מבוססת. עיריית נתניה מתנהלת מול ראש המועצה וצוותו שאמורים לייצג את היישובים שבתחום שיפוטם".

ממשרד הפנים נמסר: "במסגרת נוהל לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות, עוד לפני דיון בבקשת רשות מקומית כלשהי, נדרשת הרשות להעביר לידי משרד הפנים החלטת מועצה בנושא, הוכחה לפניה לרשות המקומית ממנה מבוקשים השטחים או ההכנסות, מסמך מנמק אודות הצורך בשינוי גבולות/ חלוקת הכנסות ומפת בקשה. טרם הושלמה העברת כל המרכיבים למשרד הפנים ולכן הבקשה טרם נבדקה. יתרה מכך, הרשות הגישה בקשה להקפאת הדיון בנושא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker