גזית גלוב תקים שלושה מגדלים של עד 40 קומות על גבול שדה דב

הפרויקט ברחוב איינשטיין יכלול 212 דירות ו-8,000 מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה ■ סגנית ראש העיר מזהירה: "מדובר בתקדים שיביא לדרישות דומות על הציר, ולכן נדרשת הקפדה יתרה למתן מענה לתשתיות חינוך וקהילה"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית המגדלים ברחוב איינשטיין בתל אביב
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב אישרה בשבוע שעבר תוכנית בנייה רחבת היקף בחלקו המערבי של רחוב אינשטיין, הממוקם בשטח הגוש הגדול בצפון העיר, סמוך לשדה דב.

לפי התוכנית שמקדמת חברת גזית גלוב ישראל שבשליטת חיים כצמן, במגרש בן שישה דונמים המצוי בבעלות משותפת שלה יחד עם עוד כמה בעלים פרטיים ועיריית תל אביב, יוקם פרויקט מגורים ומסחר רחב היקף בשלושה מגדלים. כעת צפויה התוכנית לעבור לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז תל אביב.

על פי התוכנית שאושרה, במתחם של כ–5.3 דונמים ייבנו שלושה מגדלי מגורים ובהם 212 דירות, בשטח ממוצע של 80 מ"ר. עוד יכלול הקומפלקס שטחי מסחר בהיקף של 8,000 מ"ר, ומבנה ציבור חד־קומתי בשטח של 1,000 מ"ר. בסך הכל שטחו הבנוי של הפרויקט הוא 32,100 מ"ר בנוי, מהם 24,300 מ"ר שטח עיקרי. זכויות הבנייה בפרויקט הן הזכויות המקסימליות שניתן להעניק בהתאם לתוכנית המתאר העירונית החדשה המאפשרת יחס של עד שש לאחד בין השטח הבנוי וגודל המגרש.

הוועדה קבעה שתי חלופות לגובה הבנייה של הבניינים. החלופה הראשונה מניחה כי עד למועד תחילת הבנייה יוסרו לחלוטין מגבלות הגובה שמאלצת כיום פעילות התעופה בשדה דב. במקרה זה, ייבנו בו זמנית שלושה מגדלים בני 25 קומות כל אחד — 23 קומות מגורים מעל שתי קומות מסחר. החלופה השנייה מניחה את הישארותו של השדה, ואז תחולק הבנייה לשני שלבים: שלב א', שבמסגרתו ייבנו שני בניינים בני 13 קומות, ושלב ב', שיחל לאחר פינוי השדה, ושבמסגרתו ייבנה מגדל נוסף בן 40 קומות.

השכונה עשויה להתרחב

גבולו הצפוני של המגרש הוא רחוב איינשטיין, וגבולו המערבי הוא השטח שמשמש כיום את שדה דוב, שלאחר פינויו צפוי להפוך להמשכה של השכונה. לפי התוכניות העתידיות, רחוב אבן גבירול ימשיך לכיוון צפון, לתוך השכונה החדשה שתיבנה עם פינוי שדה דב, תוך שהקו הירוק של הרכבת הקלה אמור לחלוף לאורך הציר. על אף זכויות הבנייה הנרחבות שאושרו בתוכנית, המליצה הוועדה על קביעת תקן חניה מופחת, הקובע חניה וחצי עבור כלל הדירות ששטחן יעלה על 120 מ"ר, וחניה אחת לדירות קטנות יותר.

הוועדה המקומית דנה בכמה התנגדויות, שהגדולה שבהן הוגשה על ידי בעלת מגרש סמוך, הממוקם ממזרח לתוכנית. לפי המתנגדת, התוכנית התקפה כיום בשטח היא לבנייה מקסימלית של חמש קומות, והחלטת הוועדה על אישור בנייה לגובה מקסימלי של 25 עד 40 קומות אינה סבירה וחריגה לסביבתה. בתגובה השיב הצוות המקצועי כי גובה הבנייה נקבע בהתאם לתוכנית המתאר העירונית החדשה המאפשרת בנייה חריגה לסביבתה במקרים מסוימים, וכן בהתאם לנספח האדריכלית שאושרה לרחוב אינשטיין.

ועדת התכנון המקומית אישרה את התוכנית, אך לא פה אחד. בין המסתייגים היתה סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, שאמרה: "אישור הבנייה המבוקש לפרויקט יתווה את הדרך ל'מגדול' של כל ציר איינשטיין ממערב לדרך נמיר עד לגובה של 40 קומות אם יפונה שדה דב. המשמעות בכל מקרה גם ללא ההגבהה, היא הכפלה של אחוזי והיקפי הבנייה. מדובר בתקדים שיביא בעקבותיו דרישות דומות מצד בעלי קרקע נוספים על הצירי ולכן נדרשת הקפדה יתרה למתן מענה לתשתיות חינוך וקהילה גדולים יותר מעבר להקצאת שטחי ציבור כתועלת ציבורית בפרויקט, אלא גם בשטחים עירוניים בסביבה. כמו כן, יש להתייחס לסוגיות של תחבורה, כולל פריקה וטעינה לצרכי המסחר הגדלים ולצורך בחניה שכרגע הוכתבה על פי התקן הנמוך ביותר, פחות מ–400 חניות ל–35,000 מ"ר בנייה, ללא תוכנית ממשית לאלטרנטיבה של תחבורה ציבורית".

מעיריית תל אביב נמסר: "מטרת התוכנית היא לחזק את רחוב איינשטיין כציר עירוני על ידי עיצוב הרחוב כשדרה, שבמרכזה תעבור הרכבת הקלה, כולל פיתוח מפלס הולכי רגל, מדרכות רחבות ונתיבי אופניים. השימושים ברחוב יהיו שימושים מעורבים של שטחי מסחר בקומות המסד ואפשרות למשרדים ומגורים בקומות מעל.

"ההחלטה על קידום תכנון בתחום שדה דב חיזקה עמדה תכנונית זו, מאחר והתוכנית המקודמת בתחום השדה קובעת העצמת זכויות, צפיפות וגובה, כך שתוספת הזכויות בקטע הרחוב הקיים לא אמורה להיות חריגה. תכנונית, האזור יכול ואמור להפוך צפוף אף יותר ולאפשר תוספת יחידות דיור.

"תקן החניה המופחת הוא אחד מהעקרונות של תכנון מקיים, כחלק מהפחתת השימוש ברכב פרטי, בעיקר בשל הקרבה למערכת הסעת המונים".

מחברת גזית גלוב ישראל נמסר בתגובה: "גזית גלוב ישראל פועלת כל העת למיקסום מלוא זכויותיה ברמה התכנונית בכל קרקע אשר בבעלותה, ועל כן מובילה החברה ביחד עם השותף שלה בקרקע ואדריכל הפרויקט את התהליך התכנוני למיקסום כלל זכויותיה בקרקע זו. בקרקע המדוברת, הגדילה החברה את שטחי המסחר ל-8,000 מ"ר ובנוסף הגדילה את זכויות המגורים שבקרקע. לחברה כאמור שותף בקרקע ויחד איתו ייבחנו המשך דרכי הפעולה למימוש הזכויות בפרויקט בהתאם לתב"ע שתאושר. אין בכוונת החברה להיכנס לתחומי עיסוק נוספים שאינם בליבת התמחותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker