החוק לפיצול וילות וקוטג'ים צפוי לעבור היום: כל מה שצריך לדעת

על פי הסיכומים הסופיים, פיצול הדירות יתאפשר גם בנחלות המושבים - אך לא באופן שמגדיל את סך היחידות הכולל בנחלה ליותר משלוש ■ שטח היחידה המינימלי נקבע על 55 מ"ר, ויהיה עליה לכלול כניסה נפרדת, מטבח ושירותים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
מבנה שהוסב למגורים במושב בשרון
מבנה שהוסב למגורים במושב בשרוןצילום: נמרוד גליקמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הצעת החוק לפיצול דירות צמודות קרקע שיזם ח"כ אלי כהן (כולנו), המכהן כיו"ר ועדת הרפורמות, צפויה לעלות היום לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. זאת לאחר שהושגה הסכמה בסוגיה היחידה שנותרה פתוחה — היקף השטח המותר לביצוע פיצול מסוג זה ביחידות דיור המצויות בנחלות המושבים.

זמן קצר לפני ההצבעה על החוק, צפוי כהן להתמנות לשר הכלכלה בטקס השבעה שייערך בכנסת.

על פי נוסח החוק הסופי, פיצול ביחידות הדיור במושבים יתאפשר בדרך של הקלה (הליך מקוצר של הגשת בקשה אצל הרשות המקומית), ובלבד שלא תהיה חריגה מתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). כלומר, שמספר היחידות בכל נחלה במושב לאחר הפיצול לא יעלה על 3 יחידות דיור.

החוק המעודכן קובע כי בעלי בתים צמודי קרקע יוכלו לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליך מקוצר ובתנאי ששטח כל אחת מהדירות יהיה בהתאם לזה שתקבע הוועדה. עוד קובע החוק כי בכל דירה תהיה חובה לכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים. מדובר בהוראת שעה שתוקפה חמש שנים.

בדיון האחרון שנערך בוועדה סוכמו יתר הנושאים שנכנסו לחוק בנוסחו הסופי, ולפיהם השטח המינימלי ליחידת דיור יופחת מ–60 מ"ר ל–55 מ"ר; הפיצול יותר רק במסגרת תוכניות בניין עיר (תב"עות) שאושרו לפני 2011; על דירות שיפוצלו לא יחול מס דירה שלישית כיוון שבחוק מיסוי דירה שלישית, שאושר בוועדת הכספים, נקבע שהוא לא יחול על דירות מפוצלות; אפשר יהיה לפצל דירה צמודת קרקע לטובת השכרה לבני משפחה — אך לא יינתן פטור מהיטל השבחה במצב זה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המטרה: להגדיל את היצע הדירות הקטנות

על פי דברי ההסבר, המטרה של הצעת החוק היא לפתור את המחסור בשוק הדירות להשכרה, לבלום את עליית מחירי השכירות בשנים האחרונות ולהגדיל את היצע הדירות בנות 2 ו–3 חדרים שבנייתן התמעטה.

לדברי ח"כ כהן, "מצוקת הדיור, הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדי שנה, העלייה בתוחלת החיים והמחסור בהיצע דירות קטנות לשוכרים מחייבות היערכות מיידית להגדלת מלאי הדירות להשכרה, ובמיוחד דירות בנות 2–3 חדרים. הצעת החוק תגדיל את היצע הדירות הקטנות להשכרה, ותסייע בידם לחסוך את תשלומי הארנונה והאחזקה השוטפת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker