עורך הדין והמנתח הפלסטי נגד בעלי הדירות במלון: בית המשפט הכריע בקרב שנמשך עשור

בתום עשור של סכסוכים בין בעלי המלון, חברת קניוני הים, ל-140 מבעלי הדירות בו - קבע בית המשפט המחוזי כי לבעלי הדירות אין זכויות על השטחים המשותפים, ואף לא על מגרש החניה שעליו מתוכנן לקום מלון נוסף עם מרכז מסחרי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון מנדרין בצפון תל אביב. לא בית משותף
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מלון מנדרין אינו בית משותף, אין בו שטחים משותפים ורוכשי הדירות בו הם בעלי זכויות על שטחי הדירות שלהם בלבד, ולא בשום שטח אחר — כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי תל אביב, בפסיקה ששמה סוף לסכסוך משפטי של כעשור בין בעלי הדירות במלון לבעלים של המלון.

בית המשפט דחה תביעה שהגישו 141 בעלי דירות במלון נגד עו"ד איתן קונדה, חברת קניוני הים שבבעלותו ובבעלות רעייתו, שהיא בעלת השטחים המסחריים בקומת הקרקע של המלון, וחברת אזורים שהיתה בעלת המבנה עד 2007. בתביעה נטען נגד קונדה, כי ניצל את מעמדו כיו"ר ועד הדיירים מול בעלת המבנה לשעבר, אזורים, ופעל מאחורי גבם לרכוש את השטחים בקומת הקרקע, המשמשים כמתחם המסחרי, יחד עם שותפו, הפלסטיקאי ד"ר דב קליין.

בפסק דין בן 100 עמודים, כתב השופט יהודה פרגו: "לא מצאתי כל פגם בהתנהלותם, בכל הקשור למכירתם והעברתם של המקרקעין מאזורים לקניוני הים".

מלון מנדרין נמצא בצפון תל אביב, מערבית למחלף גלילות וסמוך לגבולה המוניציפלי עם הרצליה. בעבר נוהל המלון על ידי יזמים פרטיים, ואולם אלה נקלעו לקשיים וב–1989 נרכש המלון מכינוס נכסים על ידי חברת אזורים, ויחידות המגורים שבו שווקו כדירות במלון דירות. בסך הכל, כולל המבנה 226 יחידות דיור.

בינואר 2008 הודיעה חברת קניוני הים, שבבעלות קונדה וקליין, כי רכשה את השטח המסחרי שבקומת הקרקע של הבניין תמורת 5 מיליון דולר. כיום מחזיקה חברת קניוני הים ביותר מ-50% משטחי המבנה, הכוללים את הן את השטח המסחרי של המלון, והן 50 יחידות מגורים. החברה מחזיקה גם בחלקת הקרקע שעליה נמצא המבנה, ששטחה 10.9 דונם. החלקה כוללת גם את החניון למרכז המסחרי — ועל פי תוכנית המתאר לשטח, יש עליה זכויות בנייה למלון נוסף בן 250 חדרים, מעל מרכז מסחרי שיחובר למרכז הנוכחי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת התובעים, קונדה ניצל תביעה קודמת שהגישו ב–2001 נגד אזורים בסך 6 מיליון שקל, בגין הפרת התחייבות שניתנה להם בעת רכישת יחידות הדיור, כדי לשפץ ולחדש את הבניין. התביעה נגד אזורים עברה למסלול גישור, ובשלב זה טוענים הדיירים, נכנס קונדה לתמונה. קונדה החזיק אז כמה יחידות דיור במבנה, וב–2005 נבחר לכהן בוועד הדיירים של הבניין. לדברי הדיירים, הם בחרו בו מכיוון שהביע עמדות תקיפות מול הצעת פשרה שהגישה אזורים ומונה מטעמם, יחד עם דיירת נוספת, לייצגם במגעים מול החברה.

בכתב התביעה נטען כי בעוד הוא מנהל מגעים עם אזורים על התביעה של הדיירים, החל קונדה לנהל מגעים מקבילים עם החברה לרכישת השטחים המסחריים. ביולי 2006 אישר ועד הדיירים נוסח פשרה שעליו סיכמו עם אזורים. לפי התביעה, קונדה הסביר לדיירים שמדובר בפשרה הטובה ביותר שניתן היה להשיג, במסגרתה אזורים תשלם לדיירים סכום כולל של 1.93 מיליון שקל. הפשרה התקבלה על ידי הדיירים ובעקבות זאת אושרה גם כפסק דין.

ואולם לטענת התובעים, פחות משלושה שבועות לאחר שהוגש הסכם הפשרה לאישור בית המשפט, הקימו קליין וקונדה את חברת קניוני הים, וב–2007 החברה רכשה מאזורים את הרכוש המשותף ואת היחידה המסחרית במלון. "עו"ד קונדה לא טרח ליידע את דיירי הבניין כי מחד הוא ממליץ להתפשר עם אזורים על סכומים מגוחכים, ומאידך הוא מנהל אתה משא ומתן לרכישת אותו נכס שבגינו נשלח להילחם בשם הדיירים", נכתב בתביעה. "קונדה הסתיר עובדות אלה עד ינואר 2008, אז נזכר להודיע לדיירים כי קניוני הים רכשה את כל זכויותיה של אזורים בבניין ובשטחיו".

בתביעתם, ביקשו הדיירים פסק דין הצהרתי, כי כל הנכסים שהגיעו לידיו של קונדה במהלך נאמנותו לדיירים מוחזקים בידו עבור כל בעלי הדירות במנדרין. עוד ביקשו לקבל פסק דין הצהרתי, כי אזורים לא היתה רשאית למכור לקונדה שטחים משותפים בבניין.

"אין איסור לחבר ועד לרכוש יחידות"

בכתב ההגנה נטען כי מנדרין אינו בית משותף ואינו רשום ככזה, אלא משמש מלון דירות, אין בו רכוש משותף וכל מה שנמצא שם הוא בבעלות חברת קניוני הים. זכויותיהם של יתר הדיירים, נכתב בכתב ההגנה, נקבעו בשטרי החכירה שלהם, שלפיהם היקף החכירה שלהם מוגבל לשטחים היחידות שחכרו, בעוד שקניוני הים נכנסה במעמדה של אזורים והפכה לגורם המחכיר, ולכן כל שטחי הבניין הם בבעלותה.

כתב ההגנה הכחיש כי קונדה פעל כנאמן מטעם הדיירים במגעים מול אזורים בכל קשר שהוא לרכישת הזכויות בבניין.

השופט פרגו דחה את טענת התובעים, כי קונדה ניצל את מעמדו ותפקידו כיו"ר ועד, כדי לרקום עם אזורים עסקה בלתי־חוקית. "אין כל איסור על חבר ועד או יו"ר הוועד לרכוש יחידות דיור ושטחים נוספים בבניין, לרבות המקרקעין במלואם על הבנוי עליהם, כפוף לזכויות הדיירים החוכרים", כתב בפסק הדין. הוא דחה גם את הטענה שסכום הפשרה שהשיג קונדה בתביעת הדיירים נגד אזורים היה נמוך.

בין היתר איזכר השופט סכסוך נוסף שבו הגיש קונדה תביעת לשון הרע מאחד הדיירים, עו"ד משה לוי, שכתב עליו במכתב לחברת הניהול של הבניין ולדיירים, כי קונדה פעל בניגוד עניינים לטובתו האישית, במקום לשמור על האינטרסים של כלל הדיירים. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פינצ'וק אלט, החליטה כי מדובר בלשון הרע, וקבעה פיצויים בגין נזקי הוצאת לשון הרע בגובה 75 אלף שקל, והוצאות שכר טרחה של עורך דין בגובה 20 אלף שקל. כלומר, גם בבית משפט השלום לא נראו מעשיו של קונדה כניגוד עניינים, ופעילות מאחורי גבם של בעלי הדירות.

השופט גם הסכים עם טענתו של קונדה כי מלון מנדרין אינו בית משותף, ואין בו רכוש משותף. דברים ברוח זו נאמרו גם בהסכם החכירה שנחתם מול בעלי הדירות. "הבעלות בשלמות על המקרקעין ובניין מנדרין היתה של אזורים. ב–2007 הבעלות בשלמות היא של חברת קניוני הים", כתב בפסק הדין. לאור זאת, לבעלי יחידות הדיור במקום, גם אין זכויות בכל בנייה עתידית שתהיה במקום, ובראשה המלון הנוסף שאמור להיבנות לצד מלון מנדרין.

בנוסף, השופט לא חסך בביקורת על כמה מהתובעים, שחלק ניכר מהם הם משקיעים, המשכירים את יחידות הדיור לשוכרים. "החוכרים, לפחות חלקם הארי, הם אנשי עסקים, לרבות בעסקי נדל"ן, שעסקות מסוג זה אינן זרות להם והסכם החכירה ותנאיו היו נהירים להם היטב", כתב בפסק הדין. במהלך המשפט אף תוחקרו חלק מהתובעים, כדי להיווכח שהם ידעו היטב את תנאי החכירה שבהם רכשו את הדירות במלון, כדי להראות, שבעת רכישת יחידות הדיור, המידע כולו היה פרוש וגלוי בפניהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker