העורף עושה זאת שוב - שוק הנדל"ן בצפון מתאושש

חודשיים לאחר תום הקרבות בצפון, שוק הנדל"ן הצפוני מכה את התחזיות השחורות וחוזר לחיים; ללא תמיכה ממשלתית, ולאחר טראומת הטילים, מתעקשים תושבי הצפון למכור ולקנות דירות כמעט כרגיל; אפילו נרשמה עסקה אחת של מיליון דולר לא הרחק מהגבול

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הצפון חוזר לחיים. מתווכים ואנשי נדל"ן מדווחים על שוק נדל"ן צפוני ששב למסלולו, למרות היעדר סיוע ממשלתי לעידוד השוק. עסקות לא בוטלו עקב המלחמה, בכמה מקומות ניכרת התעניינות ערה, ואפילו נרשמה עסקה אחת של מיליון דולר לא הרחק מהגבול. ההבדל המהותי ביותר בין התקופה הנוכחית לזו של לפני המלחמה היא דרישה גדולה מבעבר לממ"דים ולחדרי ביטחון מצד הקונים.


נס רפואי?

"ההתאוששות של השוק בצפון תהיה מהירה יותר ממה שחשבנו", אומר מנכ"ל חברת הפרסום וחקר השווקים אזימוט, בני קרת. ההערכות במהלך המלחמה ובימים הראשונים שלאחריה היו שהשוק מת מוות קליני, ושללא התערבות משמעותית של הממשלה הוא לא יתעורר במשך חודשים ארוכים. המציאות בחודשיים שאחרי המלחמה מראה תמונה אחרת: שוק הנדל"ן החיפאי פועל כמעט כמו בתקופה שלפני המלחמה, וכבר נרשמו בו כמה עסקות בעלויות גבוהות יחסית. שוקי הנדל"ן הצפוניים יותר, בגליל העליון, בטבריה, בכרמיאל ובגליל המערבי עדיין לא חזרו להיקפי העסקות שנראו לפני המלחמה, אך השוק מגלה סימנים של התאוששות מהירה מטראומת הטילים.

בסוכנות התיווך עמגר, למשל, ביצעו כמה עסקות של 500-400 אלף דולר בשכונות רמת אלמוגי ורמת אשכול, שהמגעים על חלקן החלו עוד לפני המלחמה והסתיימו אחריה, וחלקן החלו לאחר המלחמה. "יחד עם זה, אסור לטעות. ללא קשר למלחמה, השוק החיפאי חלש בהרבה מזה התל-אביבי, למרות המחירים הנמוכים משמעותית. חיפה הולכת ומזדקנת והדור הצעיר לא נשאר כאן", אומר בעל המשרד, ירון וינוקור.

אין הרבה פרויקטים חדשים בחיפה, אך אנשי שיווק מדווחים על חזרה לשגרה בכמות המכירות בעיר. חברת יובל אלון, למשל, התלבטה אם להתחיל את שלב ב' של הפרויקט שלה טופ דניה שמוקם בסמוך לשכונת דניה. לבסוף החליטה החברה לפתוח בשיווק - וההיענות היתה גדולה. גם בפרויקט של גב-ים בשכונת הכרמל הצרפתי מתנהלות המכירות באופן משביע רצון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"השוק מתעורר, אבל לא נרשמות התעלפויות במשרדי המכירות", מספר מנכ"ל חברת השיווק ב. קרן, בני קרן. "יש פעילות, אפילו מפתיעה בכמה מקומות, כמו למשל ההרחבה בראש הנקרה, שהקונים שבו אליה ונמכרים בה קוטג'ים בקצב של 3-2 לחודש, שזה מעט פחות מהקצב שהיה לפני כן, אבל נתון מעודד כשלעצמו. השאלה היא אם זה יימשך, או שמדובר בביקושים כבושים שיצאו לפועל בתקופה האחרונה, והשוק יחזור לדמום מיד לאחריה". קרת מספר שבמושב חוסן, הסמוך למבצר הצלבני מונפורט שבגליל המערבי, משווקות 48 יחידות קרקע של 300 מ"ר ב-25 אלף דולר ליחידה. עד כה נרשמו 70 מועמדים.


השוק חוזר לעצמו - אבל עדיין חלש

גם בקריות יש אינדיקציות להתאוששות, כך למשל חברת אזורים שמדווחת על מכירת שש יחידות דיור בפרויקט שלה בקרית ים, אחרי המלחמה. נרשמו גם עסקות נוספות במחירים גבוהים יחסית, אבל המתווך אלי שושנה מתיווך עמית מזהיר, שמדובר במידה רבה במראית עין: "השוק חלש למדי, והעסקות שנחתמו הן בעיקר עסקות במחירים גבוהים ועסקות יד ראשונה. כשמדובר בעסקות יד ראשונה, אני מעריך שהן בוצעו משום שקבלנים מקומיים הסכימו להתפשר ולהוריד במחירי דירות, בעקבות הלחץ אליו נקלעו לאחר המלחמה".

כך למשל, נמכרה דירת חמישה חדרים חדשה ברחוב אילון בקרית ביאליק ב-300 אלף דולר, בעוד שלפני המלחמה הקבלן רצה 320 אלף דולר בעבורה.

כשמדובר בהתעוררות של עסקות יד שנייה, לשושנה יש הסבר נוסף: "הירידה החדה של שער הדולר עודדה אנשים בעלי רזרבות כספיות לקנות דירות חדשות. כאן, בניגוד למרכז הארץ, המוכרים ממהרים להתפשר משום שהקונים אינם צובאים בהמוניהם על הדלת".

ככל שמצפינים, שוקי הנדל"ן נחלשים, אך לא בהכרח בגלל המלחמה. הבעיות הכרוניות של הנדל"ן בפריפריה, שמדי פעם קיבלו זריקת עידוד בצורה של מבצעים ממשלתיים לסיוע ומענקים לזוגות צעירים, לא טופלו מעולם בצורה רצינית על ידי הממשלה, ומחירי הדירות בערים הצפוניות השונות הלכו וירדו עם השנים.

שוק הנדל"ן של כרמיאל סובל מזה שנים מעודפי היצע ניכרים, שנובעים במידה רבה מהפשרה ושיווק של קרקעות באופן לא מבוקר על ידי משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל, בתחילת העשור. "התוצאה היא עודפי היצע של דירות קבלן, דירות יד שנייה ומגרשים, ומחירים שצנחו לעתים בעשרות אחוזים", מספר גבי מויאל מתיווך כרמיאל.

עם נתוני פתיחה כאלה, לא פלא שהמלחמה לא הזיקה מאוד לשוק הנדל"ן, מאחר שהיה שרוי במצוקה גדולה עוד לפני כן. מויאל אומר, שהיקפי העסקות נותרו נמוכים כשהיו לפני המלחמה, ואולי בהתחשב בנסיבות ובחוסר הסיוע הממשלתי, ניתן לומר שזה הרע במיעוטו.

"בעבר היתה לכרמיאל תדמית של עיר בטוחה בעיני תושבי העיר ורוכשי דירות פוטנציאליים, בניגוד למעלות ולשלומי, למשל. התדמית של העיר היתה של מקום בעל מחירים נמוכים במרחק עשרים דקות נסיעה בלבד מהקריות. היום התדמית הזו נשברה וכרמיאל הפכה לעיר ספר לכל דבר. עדיין מוקדם מדי לנתח, כיצד ניתוץ המיתוס הקודם ישפיע על הביקושים ועל השוק, אך מובן שהדבר לא יכול להשפיע לטובה".

"העובדה היא שמחירי הדירות אטרקטיוויים, אך אין מתנפלים. אני יכול רק לקוות, שהממשלה תיישם את החלטתה להשקיע בפיתוח הצפון, במיוחד בנושאי תחבורה ותעסוקה, וכך כרמיאל תוכל למצות את הפוטנציאל שגלום בה", אומר מויאל.

בצפת ובטבריה הופתעו לטובה מההגעה של תושבי חוץ חרדים, המעוניינים לרכוש נכסים בערים בעלות החשיבות ההיסטורית הגדולה. המתווך אבידן וולבוטר מספר על תושבי חוץ שרכשו דירת ארבעה חדרים ברחוב גולומב בצפת ב-105 אלף דולר, ושניים נוספים שמנהלים מגעים על רכישת שתי דירות פנטהאוז ברחוב גולדה מאיר בכ-200 אלף דולר. בצפת כמה תושבי חוץ שכרו דירות, והם בודקים אפשרות של רכישת דירה.

האם מדובר בהתחלת הגאולה לשתי הערים? וולבוטר מציע שלא להיסחף. "מדובר בזרזיף, שאינו משנה את התמונה העגומה של שוק הנדל"ן באזור", הוא אומר.

ראש פינה נותרה מבוקשת כבעבר, אבל היצע הנכסים שבה קטן, כך שכמעט שלא בוצעו בה עסקות בתקופה שלאחר המלחמה. "ראש פינה וחצור הגלילית הסמוכה מחקו חודש מהיומן, ושבו לתפקד כרגיל", מספר אבי בן פורת מסוכנות הומלנד לב הגליל, שממוקמת בחצור הגלילית. "כל מי שהיה במגעים לפני המלחמה המשיך, וכל מי שעמד לסגור עסקה לפני כן - לא ביטל. לטוב ולרע, לא היו כמעט שינויים".

חנן דדון מסוכנות מירב השקעות בקרית שמונה מספר, שגם בעיר הצפונית ביותר השוק שב למסלולו. "קצב המכירות הנוכחי דומה לתקופה של לפני המלחמה, ולא ניכרת השפעה של המלחמה על שוק הנדל"ן", הוא אומר. גם שוק השכירות בעיר, שנובע בעיקרו ממדרשת תל חי ופארק ההיי-טק הסמוך, מתנהל כמו בעבר. כמה עסקות שנסגרו באחרונה בעיר, מוכיחות לדבריו, שגם המחירים לא השתנו.

נהריה, אומרים בסוכנות סנצ'ורי 21 המקומית, לא נפגעה אף היא ממוראות המלחמה, כי "לשם שינוי, הקטיושות עברו מעל - והשפיעו על רבע מהמדינה". ההערכה בסוכנות זו היא, שהעסקות שבוצעו באחרונה קיבלו עידוד משער הדולר הנמוך, אבל הבעיות השורשיות שבהן נתון השוק המקומי, שבאות לביטוי במיוחד בתעסוקה - נותרו.

ואולי כדי להדגים את ההפתעות ששוק הנדל"ן צופן, באחרונה נמכרה נחלה של ארבעה דונמים במושב לימן שבגליל המערבי בסמוך לגבול, בכמיליון דולר. מדובר בעסקה נדירה ביותר בצפון גם בימים כתיקונם, אבל אנשי נדל"ן מזהירים, שאין להתבסס עליה כעל ראיה לחזרה לנורמליות.


דורשים ממ"דים

המלחמה השפיעה בכל זאת בהיבט אחד על שוק הנדל"ן הצפוני. רוכשי דירות בכל האזור עומדים בתוקף כיום על כך שהדירה החדשה שלהם תהיה עם ממ"ד או חדר ביטחון. "אנשים פונים אלי לשמוע פרטים על דירה בקריות שנראית להם מתאימה, אבל ברגע שאני מסיים לתאר אותה, הם שואלים 'הדירה עם ממ"ד?' ואם התשובה שלילית הם מבקשים לעבור לדירה הבאה", מספר אלי שושנה, ועמיתיו מהגליל מספרים סיפורים דומים.

הזמן הקצר שעבר מאז המלחמה ומצבו הלא טוב של השוק, מונעים ממחירי דירות עם ממ"ד לעלות עוד יותר במחיריהן יחסית לדירות ישנות ללא ממ"ד. ואולם ההערכה היא, כי בעתיד אכן ייפתחו פערי מחירים בין שני סוגי הדירות.

ועדיין, למרות האופטימיות, המתווכים שבים ומזהירים: ללא סיוע ממשלתי בתשתיות ואולי גם באופן ישיר לשוק הנדל"ן, שוק הדירות בצפון לא יוכל לצמוח לבד, והוא ימשיך לדדות - לפני מלחמות ואחריהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker