גלגל הצלה זמני לאילת: הטיסות משדה דב יימשכו עד ינואר 2019

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום את התוכנית להקמת טרמינל ארעי אשר יפעל בתוך שני אוהלים, בתוך השטח הצבאי של השדה ■ הריסת הטרמינל הקבוע והמעבר לטרמינל הארעי מתוכננים להתבצע בחודש יולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
שדה דבצילום: דודו בכר

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה הבוקר (ג') הוצאת צו לבניית טרמינל אזרחי זמני בשטח הצבאי של שדה התעופה הצבאי שדה דב, שיפעל בשני אוהלים ארעיים אשר יוקמו בסמוך למסלול ההמראות בשדה התעופה הצבאי. המועצה נדרשה לאשר את הצו כדי לאפשר לשר האוצר להורות הליך מקוצר לבניית הטרמינל הזמני, וזה אושר פה אחד. המשמעות: שדה דב ימשיך להפעיל טיסות אזרחיות עד 1 בינואר 2019.

החלטת המועצה, בראשות יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי, נעשית על פי הסכם המתווה שקבע שר האוצר משה כחלון, בשיתוף שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפיו תימשך פעילות התעופה האזרחית בשדה דב עד למועד שבו אמור גם שדה התעופה הצבאי להתפנות – ב-1 בינואר 2019. מאחר ומדובר בצו זמני לא צפויות התנגדויות מצד בית המשפט, שאמור לאשר את החלטת השר כחלון. עבור עיריית אילת וחברות התעופה המסחריות המפעילות טיסות מאילת לתל אביב, בראשן חברת ארקיע, ההחלטה מאפשרת טווח נשימה נוסף והארכת זמן במאבק על העורק המחבר בין מרכז הארץ לאילת.

עוד נודע ל-TheMarker כי לוחות הזמנים שבהם יחל הטרמינל החדש לפעול יהיו מעט מאוחרים יותר ביחס ללוחות הזמנים המקוריים, וכי שדה הטרמינל האזרחי החדש יחל לפעול ככל הנראה בחודש יולי, או לכל המוקדם ביוני, כך שבפינוי הטרמינל האזרחי יחול עיכוב של מספר חודשים לעומת פסק הדין של בג"ץ.

המדינה התחייבה בפני בג"ץ כי עד לאפריל 2017 תופסק פעילות התעופה האזרחית משדה דב. אלא שלאורך 2016 הופעל לחץ רב מצד מספר גורמים, בהם חברת התעופה ארקיע, עיריית אילת ועיריית תל אביב, על מנת לבטל את פינוי השדה, או לכל הפחות השארתו במתכונת מצומצמת. לכך התווספה הצעת חוק שהובילו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שזכתה לתמיכה גורפת של חברי כנסת מכל סיעות הבית שהעניקו לה את חתימותיהם - לפיה יש לדחות את מועד הפסקת פעילות התעופה האזרחית.

לאור ההתפתחויות, קיבל כחלון החלטה לדחות את מועד הפסקת הפעילות האזרחית בשדה. עם זאת, על מנת שלא להפר את ההסכמים שנחתמו עם בעלי הקרקע הפרטית שבה פועל השדה, ועל מנת לעמוד בפסק הדין שנתן בג"ץ אשר דחה את עתירות ארקיע ועיריית אילת, קבע כחלון כי הפעילות האזרחית תועבר אל תוך המתחם הצבאי, באופן שיאפשר את תחילת העבודות בשטח הטרמינל האזרחי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשבועות הקרובים צפויה ועדת היגוי המשותפת לעיריית תל אביב ולרשות מקרקעי ישראל, שבה שותפים גם נציגי הממשלה ובעלי הקרקע, להציג את תוכנית הבנייה לשטח השדה, במסגרתה תוקם שכונה חדשה בת 16 אלף דירות וכ-2,000 חדרי מלון.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר היום לאחר השתתפותו בדיון כי "זהו שלב נוסף וחשוב שמאפשר לנו להמשיך להיאבק בכל הדרכים הלגיטימיות והחוקיות על גורלה של העיר אילת. אנחנו מבקשים לתת מענה לתושבי העיר אילת ולתיירים שמגיעים אליה תוך בחינה עמוקה של מתווה חולדאי, שמסתמנת כזו שיכולה להיות פתרון מיטבי לכל הצדדים".

מתווה ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מציע השארת מסלול הטיסה במתכונתו הנוכחית לצד העתקת הטרמינל מערבה, באופן שיאפשר בנייה מצומצמת של 3,000 יחידות דיור בלבד, למול דרישותיהם של יזמי ואנשי הגוש הגדול. בין התומכים בתוכנית זו נמצא גם יו"ר המועצה הארצית ויו"ר קבינט הדיור באוצר אביגדור יצחקי. חלופה ארוכת טווח יותר, בה תומך גם ראש הממשלה, היא הקמת אי עליו יוקם מסלול הנחיתות וההמראות מתל אביב.

כיום שדה התעופה בן גוריון לא מהווה תחלופה תעופתית הולמת לשדה התעופה בעיר אילת. לטענת יצחק הלוי, התנועה שתתאפשר מנתב"ג, לנוכח הפעילות התעופתית הבינלאומית הגוברת מהשדה, תפחית ב-50% לפחות את התנועות מהמרכז לאילת. אין מספיק סלוטים שיאפשרו טיסות לאילת וגם ההנגשה למרכז תל אביב היא מורכבת הרבה יותר.

"תושבי אילת שמגיעים לתל אביב לטיפולים רפואיים, לפגישות עבודה וללימודים באקדמיה – יתקלו בקשיים מורכבים בהגעה מנתב"ג לתל אביב שכן צירי התחבורה מנתב"ג לא נגישים כמו מיקומו של שדה התעופה שדה דב. תעשיית התיירות באילת היא עניין לאומי שכולנו צריכים לדאוג לגביו ועיר שנשענת על תיירות לא יכולה להיות העיר שהכי קשה להגיע אליה.

"מלבד זאת כאי אפשר להתעלם מהחיילים האילתים, הסטודנטים, החולים האונקולוגים שנדרשים לטוס בתכיפות גבוהה לקבל טיפולים ועוד. סגירת העורק הזה מבלי יצירת חלופה הופכת את תושבי אילת לתושבים סוג ד' ואנחנו לא מוכנים לא היות כאלו. העיר שלנו צריכה להיות נגישה בקלות ולא על בסיס ברירות מחדל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker