הלובי החקלאי מנסה למנוע הגבלות על פיצול דירות במושבים

נציגי המושבים ביקשו מוועדת הרפורמות לקבוע כי יחידות דיור מפוצלות לא ייכללו במגבלות הבנייה שקובעת תוכנית המתאר הארצית ■ עוד ביקשו כי רשות מקרקעי ישראל לא תוכל למנוע או להתנות פיצולי מבנים

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית במושב לימן
בית במושב לימןצילום: אייל טואג
אריק מירובסקי

תנועת המושבים והאגודות החקלאיות מבקשות להכניס שינויים בחוק לפיצול בתים צמודי קרקע שאושר בקריאה ראשונה בסוף החודש שעבר. לפי החוק, בעלי יחידת דיור צמודת קרקע יוכלו לפצל אותה לשתי יחידות דיור בגודל שלא יפחת מ–60 מ"ר לכל דירה.

לחוק תהיה השפעה רחבה על בעלי בתים צמודי קרקע, אך במושבים ובקיבוצים — שבהם עיקר הפוטנציאל למיצוי החוק — מודאגים מכך שהוא יתנגש עם המגבלות שנקבעו בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) באשר לבנייה ביישובי המגזר הכפרי.

הגבלות אלה נועדו לצמצם את הפרבור והפגיעה בשטחים פתוחים, ובמסגרתן נקבע מספר יחידות הדיור המקסימליות המותר לבנייה בקיבוצים ובמושבים.

כך, בלובי החקלאי חוששים כי פיצולי יחידות דיור בהתאם לחוק החדש יובילו לחריגה ממספר יחידות הדיור שנקבעו בתמ"א 35, או ימנעו הרחבות מתוכננות של יישובים חקלאיים — ולכן הם מנסים להכניס תוספת לחוק שלפיה היחידות שיתווספו בעקבות פיצול יחידות קיימות לא ייכללו במכסה של תמ"א 35.

עו״ד עמית יפרח, היועץ המשפטי ויו"ר אגף קרקעות בתנועת המושבים, ודודו קכמן, מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי, כתבו ליוזם החוק ויו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן (כולנו), כי יישום החוק במרחב הכפרי עלול להתקל בקשיים שונים. בין היתר, מנו השניים את מעורבותה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בשימושי הקרקע במגזר הכפרי, וביקשו למנוע כל התערבות, התניה או גביית תשלומים מצד הרשות כלפי בעלי היחידות שרוצים לפצלן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ל–TheMarker נודע כי מינהל תכנון ומשרד המשפטים מתנגדים לחלק מהבקשות של הלובי החקלאי, ואולם ועדת הרפורמות לא הגיעה לידי החלטה בנושא, והיא תקיים ישיבה נוספת בהמשך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker