שוק הדיור מתקרר? לפי המחירים - לא

המשקיעים נכנסו לבונקר של המתנה כדי לנסות להפנים טוב יותר את מדיניות הממשלה; הצעירים ממתינים למבצעים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: עופר וקנין

האם שוק הדיור מראה סימנים ראשונים של האטה? גם במשרד האוצר לא ממהרים להכריז על כך.

כל הסימנים מורים כי השחקנים הפועלים בשוק, ובמיוחד המשקיעים, נכנסו לבונקר של המתנה, כדי לנסות להפנים טוב יותר את מדיניות הממשלה. אחרי ששר האוצר, משה כחלון, הכריז באחרונה כי אינו מחויב להורדת מחירי הדירות, נשארו שתי אוכלוסיות שלגביהן האוצר פועל בשיא הכוח: זוגות צעירים — שעבורם פועלת תוכנית מחיר למשתכן; ומשקיעים — שבהם נלחם משרד האוצר.

במצב זה, הצעירים נכנסים לבונקר וממתינים למבצעים אטרקטיביים של מחיר למשתכן. כשיש — הם מגיחים לשוק, וכשאין — חוזרים לבונקר. כך מוסברת באוצר התנודה הגדולה שלהם בקצב רכישת דירות. לכן, לא מן הנמנע, שמה שקרה ברבעון השני של 2016, כשהזוגות הצעירים שברו שיא של השנים האחרונות ורכשו 4,000 דירות, יחזור כשיתקיימו הגרלות מחיר למשתכן במקומות אטרקטיביים. לפיכך, יש רגליים לפחות לאחת מהטענות של מתנגדי מחיר למשתכן, שלפיה המבצע יגרום להגדלת ביקושים לדירות בקרב זוגות צעירים.

באשר למשקיעים, לאחר כמה שנות פריחה, הם שבים לבונקר שאליו נכנסו גם ב–2011, בתקופת המחאה החברתית. גם אז הם הקטינו בצורה דרמטית את רכישותיהם, והמתינו לראות מה הממשלה מתכוונת לעשות עם בעיית הדיור של הזוגות הצעירים. כשנוכחו כי דו"ח טרכטנברג הוא כל הפתרון הממשלתי לבעיה — הם חזרו לשוק, ובגדול.

בסוף 2016 המשקיעים שוב נכנסו לבונקר, מפני שהגיעו למסקנה שחוק ריבוי נכסים (מס הדירה השלישית) עתיד לפגוע בהם, וכדאי לעצור רכישת דירות, ואולי אף למכור דירות. בתחילת 2017 החוק נראה מרוכך הרבה יותר, ומשקיעים מתוחכמים גם יוכלו למצוא בו נקודות שיפעלו לטובתם, כמו ההנחה במס שבח, והיוזמה המקודמת עתה לפיצול בתים צמודי קרקע. מעבר לזה, בג"ץ אמור לדון במס החדש. ככל הנראה, השפל הגדול של אוקטובר 2016 לא יחזור על עצמו, אבל מי יודע? עם היוזמות החדשות שפוקדות את האוצר כל שני וחמישי, לא מן הנמנע שהשוק ייתקל בעוד הפתעות חדשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משפרי הדיור אמנם אינם נמנים עם קהלי היעד של האוצר, אבל בדיוק כפי שהיה בזמן ההמתנה לחוק מע"מ 0% ב–2014, כשהממשלה פועלת בשוק בדרמטיות, גם משפרי הדיור מעדיפים להיכנס לבונקר, כדי שיבינו טוב יותר לאן פני הדברים.

כל ההתפתחויות האלה אינן מהוות ריסון או קירור של השוק. המשקיעים הם פלח שוק גמיש מאוד, והם יכולים להחזיר את הביקוש שלהם לממדי שיא מהיום למחר — אם רק יגיעו למסקנה שזה כדאי להם; והצעירים ממתינים למבצעים. בסופו של דבר יש רק מבחן אחד להצלחת האוצר, בין אם כחלון יודה בזה ובין אם לא: מבחן המחירים. והעובדה היא שגם בזמן שמספר העסקות קטן, המדדים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה למחירי הדירות הוסיפו לעלות, ואפילו בשיעור משמעותי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker