רשות המקרקעין פירסמה מכרזים - הבנייה טרם אושרה

רמ"י פירסמה מכרזים רבים שבישרו על שבירת שיאים של שיווקי קרקעות, אך מבדיקת לשכת השמאים מתברר כי בכמה מהמכרזים התוכניות עדיין לא הופקדו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד דירות. למצולמים אין קשר לכתבה. "האפשרות להגדיל את מרכיב הפריים בהלוואה צפוי להביא יותר אנשים למחזר את המשכנתאות"
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הוציאה מכרזים לכ–1,500 יחידות דיור לפני שתוכניות הבנייה במקומות האלה אושרו - כך עולה מבדיקה שנערכה במשרדים של יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס.

בבדיקה נמצא כי מתוך 29 הודעות מכרזים שיצאו בשבוע שעבר, בשישה מכרזים התוכניות נמצאות בשלבים סטטוטוריים שונים, לפני שאושרו. יתרה מזאת, בשתי מכרזים בנהריה, התוכניות אפילו לא הופקדו.

שלשום הוציא משרד האוצר הודעה לעיתונות שבה בישר כי רמ"י שברה את שיאי שיווקי הקרקעות. בסך הכל הוציאה רמ"י לשיווק, על פי הודעת האוצר, קרקעות ל–71.7 אלף יחידות דיור במהלך 2016, לעומת היעד הממשלתי לשנה זאת — 55 אלף יחידות דיור.

ואולם בחינה של שלושת ימי העסקים האחרונים של 2016 — 28–30 בדצמבר — העלתה, כי במהלך ימים אלה פורסמו מכרזים רבים במיוחד, שהגיעו לסך של 17.5 אלף דירות, שרבים מהם אינם באמת מוכנים.

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוסצילום: פוטו מרסלו

תנאי הכרחי למימוש מכרזים הוא הוצאת חוברות מכרז לכל אחד מהם, שיינתנו למשתתפים במכרזים. בבדיקה של דנוס נמצא כי חלק לא קטן מהמכרזים שפורסמו בשלושת הימים האלה הוצאו ללא חוברות כלל, ועל פי הצפי של רמ"י, זמן רב יעבור עד שהחוברות יראו אור: כך למשל, החוברות למכרזים לקרקעות על 2,490 דירות במתחם אפק בקריית ביאליק ול–397 דירות במתחם קריית החינוך ברמת גן יוצאו לאור רק בסוף ינואר 2017; החוברות למכרזים על קרקעות ל–3,600 דירות במודיעין יוצאו לאור רק ב–15 בפברואר; חוברות המכרזים לקרקעות שעליהן ייבנו 1,140 דירות באור יהודה יוצאו לאור רק ב–6 במארס; מכרז ל–1,630 דירות בראש העין ייסגר רק במאי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במלים אחרות, רבות מהודעות המכרזים שרמ"י והאוצר מחשיבים כמכרזים מ–2016, הם לא יותר מאשר הודעות על מכרזים שיוצאו לאור במהלך 2017.

מרמ"י נמסר בתגובה, בין היתר, כי "פרסום המכרז ללא קשר למועד שבו הוא מפורסם הוא תלוי בשלות תכנונית. כלומר, היותה של התב"ע בתוקף והסרת החסמים הרלוונטיים לשיווקה. מטבע הדברים מדובר בהליך ארוך — החל משלב פרסום המכרז דרך הוצאת חוברת ופרסום שמות הזוכים. רמ"י תמשיך לפעול בהתאם לכללים הנהוגים בדיוק כפי שעשתה בעבר, ותמשיך לעשות ככל שביכולתה להגדלה של היצע יחידות דיור בהתאם ליעדי הממשלה ולמדיניות שר האוצר ואף למעלה מכך".

ואולם בבדיקה שנעשתה במשרד לשכת השמאים מתברר כי חלק מהמכרזים שעליהם הודיעה הרשות בשבוע שעבר אינם בשלים גם מבחינה תכנונית. כך, מכרז מסקרן על קרקעות ל–136 יחידות דיור, מלונאות, או מסחר בצפון שכונת המשתלה בתל אביב, נעשה על תוכנית שנמצאת כרגע בשלב התנגדויות; על קרקע ל–150 יחידות דיור שכלולה במכרז במתחם החורשה בנתניה יש תוכנית בשלבי הפקדה, ואילו תוכנית על שני מתחמים סמוכים בנהריה, שבהן רמ"י מתעתדת להקים 1,270 דירות — טרם הופקדה.

לדברי דנוס, "רמ"י מפרסמת לקראת סוף השנה שורה של מכרזים במספרים מרשימים מאוד, אבל כשמעמיקים בהם מתברר שחלקם אינם בשלים. צוין העניין של חוברות המכרז שאינן מוכנות, אבל כאן גם גילינו שהתוכניות אינן מאושרות, מה שהופך גם כן את המכרז ללא בשל.

"בממשלה מנסים לעשות שימוש במספרים המרשימים לצורך יצירת אווירה של הגדלת היצע ובעקבותיה של הפחתת מחירים, אבל לאורך השנים האחרונות ראינו שזה לא משפיע. גם אם ציבור מסוים מאמין לנתונים, מהר מאוד זה מתחלף בייאוש ובפניקה — ומחירי הדירות ממשיכים לעלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker