8,200 משפחות זכו במחיר למשתכן ב-2016 - היתרי בנייה ניתנו ל-3,800 דירות

במשרד הבינוי והשיכון מסבירים את הפער בכך שההגרלות מתקיימות גם במקרים שבהם ועדת התכנון המקומית מחליטה על "מתן היתר בתנאים", כלומר, היתר שאינו סופי ■ עלייה משמעותית במספר המשפחות הממתינות לדיור ציבורי, ובמספרן של אלו מחוסרות הדיור

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: מנכ"ל משרד השיכון, אשל ארמוני, השר יואב גלנט וסגן השר ז'קי לויצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו

עד כה זכו 8,182 משקי בית בדירה במסגרת מסלול מחיר למשתכן, אולם היתרי בנייה ניתנו רק ל-3,766 דירות מוזלות במסלול זה. כך חשף הבוקר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, במהלך מסיבת עיתונאים לסיכום 2016 שערך משרד הבינוי והשיכון.

על פניו, מדובר בנתון משונה, שכן על פי הנוהל מתפרסמות ההגרלות לרכישת הדירות רק בעת קבלת ההיתר. אולם לדברי גלנט, יוצא המשרד בהגרלה גם במקרים שבהם מחליטה ועדת התכנון המקומית על "מתן היתר בתנאים". כלומר, כאשר הוועדה מביעה הסכמה עקרונית למתן היתר, אך דורשת מספר שינויים בתוכנית על מנת להעניק אותו.

על פי הנתונים שהציג גלנט, 27,024 יחידות דיור שווקו על ידי המשרד ב-2016, מתוך כ-71 אלף יח"ד שפורסמו על ידי המדינה, כאשר ליתרה אחראית רשות מקרקעי ישראל. מתוך כלל היחידות, שווקו 20,854 במכרזים במסלול מחיר למשתכן. מדובר בעלייה קלה לעומת 2015 בה שווקו על ידי המשרד 20,097 דירות במסלול זה.

בתחום התכנון, צופה גלנט כי תוכניות שקידם המשרד יניבו במהלך 2017 ו-2018 מתן תוקף בסך כולל של 150 עד 160 יחידות דיור. זאת, על אף תפוקה צנועה משמעותית שהניב אגף התכנון של המשרד ב-2016, עם תוכניות ל-23,700 דירות שקיבלו תוקף במהלכה. במשרד חוזים כי ב-2017 יקבלו תוקף תוכניות ל-71 אלף דירות יקבל תוקף, וב-2018 - 85 אלף.

עוד לדברי גלנט, מצוי כיום המשרד בהליכי חתימת הסכמי גג עם שלוש רשויות, כולן בצפון הארץ: עם עכו נחתם הסכם לבניית 12,360 דירות, עם נהריה נחתם הסכם לבניית 7,200 דירות ועם טמרה לבניית 5,700 דירות. טמרה היא גם עיר המיעוטים הראשונה שעמה נחתם הסכם גג.

"איך קרה שהורדנו את מחיר הקרקע ב-100 אלף ומחיר הדירה ירד ב-400-300 אלף שקל? הקבלן מפסיד? לא. הוא מרוויח מספיק כדי לחיות. פשוט עכשיו הוא כבר לא יכול לשבת על הקרקע וליהנות מהשווי של עליית הערך על חשבון הזוגות הצעירים. אבל  במחיר למשתכן, כמו בשוק משוכלל – מי שעובד נכון, באופן יעיל ומשוכלל, הוא זה ששורד", אמר גלנט.

כיום ממתינות 2,964 משפחות לדיור ציבורי, מהן 2,529 חסרות דירה. מדובר בגידול משמעותי מ-2,647 משפחות ממתינות בינואר לפני שנה וכ-2,200 מחוסרי דירה. הגידול במספר הממתינים התרחש למרות העובדה שבמהלך השנה נרכשו על ידי המשרד קרוב ל-900 דירות חדשות.

גלנט הסביר זאת בכך ש"בכל שנה 3,000-2,500 משפחות נכנסות לקריטריון הזכאות. הקרן של 60 אלף יחידות דיור לא יודעת להחזיק את מספר הזכאים". גלנט ציין כי פיילוט ראשון של שיטת "תכנן ובנה", לפיה יזם אחד עושה את כלל הפעולות הקשורות בהקמת שכונה שלמה - משלב התכנון ועד שלב פיתוח הקרקע, לרבות הקמת התשתיות, הבנייה והאכלוס - כבר נערך בימים אלה. זאת באמצעות מכרז לבניית שכונה בת 1,200 דירות בעיר החדשה חריש.

השר גלנט התחייב לקדם את הקמת העיר כסיף בנגב המזרחי סמוך לערד, ללא קשר לשאלה מה יהיה אופיה. זאת על רקע התנגדות הקיימת בחלקים במנהיגות החרדית לייעודה לחרדים – בשל ריחוקה "כסיף  תוקם ככל שהדבר תלוי בי, ואו שהיא תהיה חרדית או שלא", אמר. "בכל בקעת ערד אנחנו נגביר את האחיזה, באמצעות  כסיף ויישובים נוספים. אני חושב שזה יהיה רעיון טוב אם היא צתוקם כפי שתוכננה, כעיר חרדית, אבל גם אם לא, היא תוקם".

מנכ"ל משרד השיכון, אשל ארמוני, התייחס לכניסת החברות הזרות לשוק הבנייה המקומי: "אני טס מחר לסין, אפגש עם שתי חברות זרות מבין השש שיגיעו לפה. הכניסה שלהן תלויה בחתימה שלהן על חוזים עם חברות ישראליות. ההערכה שלי היא שנראה אותן חותמות על חוזים ראשונים ברבעון הראשון של 2017".

סגן השר ז'קי לוי התייחס גם הוא לתחום הדיור הציבורי ואמר כי "לסגור פערים של שנים לוקח זמן. אם הנושא לא היה מוזנח במשך שנים, היום לא היה המשבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker