שנת שיא בשיווק קרקעות המדינה: מגרשים ל-60 אלף דירות הוצאו למכירה

מכרזים לבניית 20 אלף דירות פורסמו רק בשבוע האחרון של השנה מה שמעורר חשש כי חלקם פורסמו עוד לפני שהיו מוכנים רק כדי שייכנסו לסטטיסטיקה של 2016

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרויקט מגורים בראש העין
פרויקט מגורים בראש העיןצילום: אייל טואג

מספר שיא של קרקעות למטרות מגורים שווקו ב–2016 על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד הבינוי והשיכון - לבניית כ–60 אלף דירות. זאת, לאחר שבשבוע האחרון של 2016 פירסמו רמ"י ומשרד השיכון מכרזי קרקעות לבניית כ–20 אלף יחידות דיור.

היקף הקרקעות ששווקו ב–2016 היה גבוה מהיעד שהציבה הממשלה - לקרקעות לכ–55 אלף יחידות דיור. בנוסף, בשנה האחרונה שווקו כ–10,000 יחידות דיור יותר מב–2014, שבה שווקו קרקעות עבור 50 אלף דירות ושהוכרזה אז כשנת שיא היסטורי.

הנתונים הגבוהים כל כך הם הישג בלתי־מבוטל מבחינת רמ"י ומשרד השיכון, וגם מבחינתו של שר האוצר, משה כחלון, ומטה הדיור במשרדו, שמנהל את המאמצים הממשלתיים להגדלת היצע הדיור.

יעדי הממשלה לשיווקי הקרקעות ל–2016 נקבעו בהחלטה שקיבל במארס קבינט הדיור, בראשות כחלון. לפי ההחלטה, המדינה היתה מחויבת לפרסם בשנה החולפת מכרזים לבניית 55 אלף יחידות דיור (יעד השיווקים), ולצד זה היה על רמ"י ומשרד השיכון לסגור עסקות בפועל למכירת קרקעות לבנייה של לפחות 40 אלף דירות — במכרזים ובהקצאה בפטור ממכרז (יעד העסקות בפועל).

בסופו של דבר היה מספר השיווקים גבוה מהיעד, במידה רבה הודות לכמות האדירה של המכרזים שפורסמה בשבוע האחרון של השנה — 22 עד 29 בדצמבר — אז פירסמו רמ"י ומשרד השיכון כמה מכרזי ענק עבור כ–20 אלף יחידות דיור יחד, 15 אלף מהן במסלול של מחיר למשתכן. מרבית המכרזים פורסמו בשני ימי העסקים האחרונים של 2016, בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חשש לבעיות במכרזים

שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: רמי שלוש

זו לא הפעם הראשונה שבה כמות אדירה של מכרזים מתפרסמת בימיה האחרונים של השנה האזרחית. למעשה, התסריט חוזר על עצמו כמעט מדי שנה בשנים האחרונות, ובפרט מאז שהממשלה התחילה להציב לרמ"י ולמשרד השיכון יעדי שיווק. ואולם אף שהתוצאה מרשימה מבחינה מספרית, יש לקחת אותה בעירבון מוגבל, משום שבעוד שנתוני השיווקים מעידים על הקרקעות שהוצעו למכירה, הנתון החשוב באמת הוא מספר העסקות בפועל - כלומר, מספר הקרקעות שנקנו בשוק ושיתורגמו לדירות חדשות, לא רק בתיאוריה. נראה שגם כאן ייקבע שיא, שינוע בטווח של 35 עד 40 אלף יחידות דיור שנרכשו בפועל על ידי היזמים והציבור. במקרה זה, היעד השנתי שהציבה לעצמה הממשלה הוא 40 אלף יחידות דיור, וספק אם תגיע אליו. הנתונים הסופיים צפויים להתפרסם היום.

סיבה נוספת שבגינה יש לקבל את הנתונים במעט חשדנות היא שריבוי המכרזים שהתפרסמו בימים האחרונים מעלה חשש כי חלק ניכר מהם עדיין אינו מגובש לחלוטין, ועתיד לסבול מבעיות שיגרמו לדחיות חוזרות ונשנות במועד פתיחתם — ובעיקר במועדי הסגירה שלהם. כך קרה לרבים מהמכרזים שפורסמו בשבוע האחרון של 2014. גם ב–2015 דחתה הרשות פעם אחר פעם את מועדי סגירת המכרזים משלל סיבות.

לפיכך, יש חשש כי גם הפעם מיהרה הרשות לפרסם את המכרזים כדי שיספיקו להיכנס למאזן של 2016, ובחלקם צפויות להתגלות בעיות בהמשך הדרך. עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים, בסופו של דבר המכרזים נסגרים, גם אם מאוחר מהמתוכנן.

.
.

המכרז הגדול ביותר - במודיעין

המכרז גדול ביותר שפורסם השנה הוא לבניית מתחם חדש של 3,614 דירות בשכונת מורשת במודיעין, כולן במסלול מחיר למשתכן. לפי מודעת המכרז שפורסמה באתר רמ"י, פתיחת המכרז תהיה ב–15 בפברואר ומועד הגשת ההצעות יהיה ב–15 במארס.

מכרזים גדולים נוספים במסלול מחיר למשתכן פורסמו בשכונת פסגות אפק בראש העין (1,630 יחידות דיור) ובשכונת פרדס בחיסכון באור יהודה (1,140 דירות).

מספר רב של מכרזים פורסם בערי הצפון. בשכונת אפק בקריית ביאליק פורסמו מכרזים לבניית 2,222 דירות — 1,603 מהן בתוכנית מחיר למשתכן, בעכו פורסמו שני מכרזים ל–1,200 דירות מחיר למשתכן ובנהריה פורסמו שני מכרזים לבניית 1,282 דירות. בנצרת פורסם מכרז לבניית 726 דירות מחיר למשתכן בשכונת הגליל, ובנצרת עילית פורסם מכרז רגיל לבניית 459 דירות.

חלק גדול מהמכרזים הם גם בלב אזורי הביקוש, בערים שעד כה לא פורסמו בהם מכרזי מחיר למשתכן. כך למשל, פורסם מכרז מחיר למשתכן ל–700 דירות בירושלים, בשכונת מורדות ארנונה. זהו המכרז הראשון מסוג זה במערב העיר, לאחר שעד כה נסגרו בהצלחה מכרזים בשכונת רמת שלמה החרדית ל–440 דירות ובפסגת זאב ל–70 דירות.

בנתניה, שבה פורסם עד כה מכרז אחד בתוכנית מחיר למשתכן ל–130 דירות, פורסמו ביום חמישי חמישה מכרזים של 863 דירות יחד. ברמת גן פורסם מכרז לבניית 400 דירות מחיר למשתכן במתחם "קריית החינוך" — מדרום לכפר אזר וממערב לבסיס תל השומר. בראשון לציון פורסם מכרז לבניית 176 דירות בשכונת הרקפות, ובשכונת רמלה מערב פורסמו פעם נוספת המתחמים שלא נרכשו במכרז הקרקע הקודם במקום, ל–800 יחידות דיור. בבית שמש פורסמו שני מכרזים לבניית כ–1,600 דירות במסלול מחיר למשתכן - 1,477 מהן ברמת בית שמש ד' ו–132 דירות נוספות במרכז העיר, במתחם "משקפיים".

.
.

המכרזים לדירות בהשכרה ארוכת טווח - שליש בלבד מהיעד הממשלתי

נתוני השיא בשיווק הקרקעות ב–2016 מבליטים דווקא לרעה את תפוקת המדינה במכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח. בשנה האחרונה כולה שיווקו רשות מקרקעי ישראל והחברה הממשלתית דירה להשכיר קרקעות ל–847 דירות להשכרה ארוכת טווח. זאת, בעוד שלפי החלטת קבינט הדיור מראשית 2016, היו אמורים שני הגופים האלה להקצות קרקעות לבניית 2,300 דירות להשכרה ארוכת טווח. כלומר, הביצוע בפועל הגיע ל–37% בלבד מהיעד.

לאורך 2016 פורסמו שלושה מכרזים להקמת פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. בשניים מהם כבר הוכרזו זוכים: במתחם אלנבי בירושלים זכתה שיכון ובינוי במכרז להקמת 279 דירות; ובשכונת הרקפות בראשון לציון זכתה אזורים במכרז להקמת 180 דירות.

בשבוע שעבר פורסם מכרז נוסף בירושלים, בשכונת קריית היובל, במתחם "הדסה הקטנה", לבניית 450 דירות, שמהן 388 בלבד מיועדות להשכרה ארוכת טווח.

מדירה להשכיר, האחראית על תחום הדיור להשכרה, נמסר: "החברה ערוכה לשווק כל מספר של יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח. החברה תלויה בקרקעות המוקצות לה על ידי מוסדות המדינה, ואכן, כל מכרז שהחברה הוציאה שווק בהצלחה ליזמים. בנוסף, גם קרקעות ששיווקן לא צלח במסגרת מחיר למשתכן שווקו בהצלחה יתרה בדירה להשכיר".

עוד ציינו בחברה כי "עם כניסתן לתוקף של תוכניות שהוכרזו בחוק הותמ"ל (לפי החוק, 30% מהדירות המשווקות אמורות להיות מיועדות להשכרה, נ"ב), יגדל משמעותית מספר היחידות לשכירות ארוכת טווח".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "הרשות פועלת לפרסם מכרזים לדיור להשכרה עם חברת דירה להשכיר במקומות שיש בהם היתכנות וכדאיות כלכלית ליזמים ובשיתוף פעולה של הרשות המקומית".

במשרד האוצר סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker