מהפך: זינוק במספר המשפחות הצעירות בתל אביב - למרות מחירי הדירות

לאחר עשורים של התרוקנות מילדים, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר המשפחות הצעירות עם ילדים שמתגוררות בעיר ■ לצורך קליטתם, עיריית תל אביב־יפו השקיעה השנה 237 מיליון שקל במבני חינוך - ותבנה בשנתיים הקרובות 30 כיתות גן ושמונה בתי ספר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
רחוב אבן גבירול בתל אביב ובניין העירייה
יום הכיפורים ברחוב אבן גבירול בתל אביב, על רקע בניין העירייהצילום: תומר אפלבאום

מקובל לחשוב שעם לידת הילד הראשון, או השני לכל המאוחר, משפחות צעירות ממהרות לנטוש את תל אביב לפרברים — גבעתיים, ראשון לציון, הוד השרון — ליישובים כפריים או לחו"ל. אבל נתונים חדשים שהמרכז למחקר כלכלי של עיריית תל אביב־יפו יפרסם בינואר, ונחשפים כאן לראשונה, מראים כי אין זה המצב. לפי הנתונים, לאחר עשורים של התרוקנות מילדים, יש סימנים לשינוי מגמה: משפחות צעירות עם ילדים נוהרות לעיר הגדולה.

מתברר כי לצד המשפחות העוזבות את תל אביב, יש גם לא מעט שנשארות בה, ומשפחות רבות מעתיקות את מגוריהן אליה. בסך הכל, על פי הנתונים, מספר משקי הבית שבהם ילדים עד גיל 17 ברחבי תל אביב עלה ב–11% בתוך שלוש שנים בלבד: מ–42.2 אלף ב–2012 ל–46.8 אלף משקי בית עם ילדים ב–2015.

העלייה הכוללת במספר משקי הבית בעיר, עם ילדים או בלעדיהם, היתה מתונה הרבה יותר באותה תקופה — 4.5%: מ–181.2 אלף ב–2012 ל–189.4 אלף משקי בית ב–2015. כלומר, בסך הכל נוספו לתל אביב בתוך שלוש שנים 8,200 משקי הבית, כשמספר משקי הבית עם ילדים צמח ב–4,600. הנתונים המלאים צפויים להתפרסם בשנתון 2017 של תל אביב־יפו, שהמרכז למחקר כלכלי יפרסם בינואר.

המשפחות מציפות את מרכז העיר

מבחינת הרשות המקומית, משמעות העלייה במספר המשפחות עם ילדים היא בראש וראשונה צורך בהוספה של מוסדות חינוך ומבני ציבור. בעיריית תל אביב אומרים כי עד לפני כעשור נסגרו בתי ספר במרכז העיר בזה אחר זה בגלל היעדר ביקוש, אבל כעת מתכננת העירייה לפתוח שמונה בתי ספר יסודיים חדשים בשנה וחצי הקרובות. כמה מהם ייפתחו בספטמבר הקרוב, לקראת שנת הלימודים הבאה, ואחרים בספטמבר 2018, לקראת שנת הלימודים תשע"ט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ארבעה בתי ספר מתוכננים להיבנות במרכז העיר, והם ייתוספו לבית הספר יהודה המכבי, שפועל באזור כשנתיים. שני בתי ספר נוספים צפויים לקום בצפון העיר, בשכונות בבלי ופארק צמרת, ושניים נוספים בשכונות הדרום — בנווה עופר וברחוב שבטי ישראל ביפו.

נמל תל אביב
נמל תל אביבצילום: תומר אפלבאום

לפני שנת הלימודים הנוכחית, על פי נתוני עיריית תל אביב־יפו, הושקעו 237 מיליון שקל בחידוש והרחבה של מבני החינוך בעיר. עוד מתכננת העירייה לבנות בשנתיים הקרובות 30 כיתות גן.

כמתואר

עוד על פי נתוני העירייה, מספר התלמידים תושבי העיר, מגיל שלוש ועד כיתה י"ב, מגיע כיום ל–77.7 אלף — ו–62.2 אלף מהם לומדים במערכת החינוך העירונית (אחרים לומדים מחוץ לעיר או במוסדות טיים). כ–2,000 תלמידים נוספו למערכת החינוך בהשוואה לשנת הלימודים הקודמת. עלייה חדה נרשמה במספר הלומדים בגנים (בני שלוש עד שש): 44% בשש שנים, מ–11 אלף בשנת הלימודים תשע"א (2010–2011) ל–15.8 בתשע"ז (2016–2017).

שירלי רימון, מנהלת מינהל החינוך בעיריית תל אביב־יפו, אומרת כי "האזור שבו אנו חשים בעלייה החדה ביותר במספר המשפחות הוא במובהק מרכז העיר — שכונות מרכז העיר, ולב העיר שמדרום להן". באזור זה, לדבריה, חל בתוך חמש שנים גידול של 61% במספר הילדים הנקלטים בגני העירייה. גם בשכונות הצפון והדרום נרשם גידול, אבל בשיעורים נמוכים יותר, 20%–25%.

כמתואר

עוד אומרת רימון כי "5,000 תלמידים התחילו ללמוד השנה בכיתה א' ברחבי תל אביב, כש–3,000 בלבד צפויים לסיים השנה כיתה י"ב. נתון זה ממחיש יותר מכל את השינוי שהעיר עוברת בשנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker