בעקבות ההתנגדויות: הופחתו 1,300 דירות מתוכנית לפינוי-בינוי הגדולה בגוש דן

על פי התוכנית המקורית ניתן היה לבנות 4,000 דירות במתחם ההסתדרות בגבעתיים, במקום 900 המיועדות להריסה ■ העירייה והתושבים התנגדו וכעת הופחת מספר הדירות ל-2,700 ■ גובה המגדלים המקסימלי נקבע על 35 קומות במקום 45

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של המגדלים המתוכנניםצילום: רותי הרשקוביץ
נמרוד בוסו

ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה של מחוז תל אביב פירסמה אתמול (ב') את החלטותיה בדבר שינויים בתוכנית הפינוי-בינוי של מתחם "ההסתדרות" בגבעתיים – אחת מתכניות ההתחדשות העירונית הגדולות ביותר המתוכננות כיום בגוש דן. בלב ההחלטה – הפחתה משמעותית במספר הדירות המתוכנן להיבנות במתחם וכן של גובה הבניה, בהתאם להתנגדויות שהגישו עיריית גבעתיים ותושבי המתחם עצמם.

התוכנית, שנחשבת לאחת מתוכניות הפינוי־בינוי הגדולות בישראל, מקודמת זה כמה שנים ונוגעת לחטיבת קרקע צרה וארוכה של כמה מאות דונמים בין רחוב המאבק ממערב, רחובות ההסתדרות ואדמית ממזרח, דרך יצחק רבין מצפון ודרך אלוף שדה מדרום. לפי התוכנית, ייהרסו לאורך רצועת קרקע זו עשרות בנייני שיכון שבהם 911 יחידות דיור, לטובת בניית 15 מגדלי מגורים.

בעוד שעל פי התכנית המקורית, היו אמורים המגדלים לנוע בגובה של 26 עד 45 קומות, שינתה ועדת המשנה להתנגדויות את גובה הבניינים המקסימלי המותר ל-35 – לגבי המגדלים שיפנו אל רחוב אלוף שדה, ואילו גובה הבניינים שיפנו אל רחוב "המאבק" הוגבל ל-25 קומות.

בנוסף לכך, בעוד שעל פי התוכנית המקורית אמורות היו להיבנות במקום 3,108 דירות, ביחס של 3.4 דירות חדשות לכל דירה שתיהרס לאחר התיקון צפוי לעמוד מספר הדירות החדשות שייבנו על 2,694 דירות בלבד. כמו כן, הקלה שאמורה היתה לאפשר ליזמים להוסיף עד עוד 50 דירות בכל בניין, ולהביא את סך הדירות החדשות בתוכנית לקרוב ל-4,000 – בוטלה.

ולבסוף, בהתאם להתנגדות חריפה שהגישה עיריית גבעתיים, חזרה בה הוועדה מדרישתה המקורית לייעד את אחד ממתחמי השיכונים בשטח לשימור, וקיבלה את דרישת העירייה להרוס את המבנים במקום על מנת לאפשר לה לבנות בית ספר חדש שיידרש בשכונה על רקע היקפי הבניה הנרחבת המתוכננים במקום, ובלבד שלפחות 6 דונם מתוך 12 הדונמים שבמתחם יישארו כשטח פתוח.

בעיריית גבעתיים ברכו על החלטות הוועדה , שכאמור קיבלה חלק ניכר מהתנגדויות העירייה. "זהו יום שמח לתושבי שכונת ההסתדרות", אמר רן קוניק, ראש העירייה. "האמנתי בכל ליבי שהצגת התנגדויות ובמקביל הגשת בקשה לשינויים, יובילו לקידום תוכנית מתוקנת ושפויה מבלי לגרום למשיכתה".

לדברי קוניק, שהיה בין מבקריה החריפים של התוכנית, התנגד לביטולה ומשיכתה שכן זו לדבריו "היתה מובילה להפסד עצום של הכספים שהושקעו בה לאורך השנים ובעיקר תנפץ את חלומותיהם של תושבי השכונה לגור בבתים בטוחים, ממוגנים וחדישים. התוכנית החדשה, מגבילה את גובה הבניה ומאפשרת לעירייה להקים מבני ציבור אשר ישרתו בעתיד את תושבי המתחם, כפי שראוי היה שיהיה גם בתוכנית המקורית".

מושיק גולדשטיין, מחזיק תיק ההנדסה בעיריית גבעתיים, אמר כי "תוכנית ההסתדרות היא תוכנית מורכבת שהובלתי שנים רבות. אני גאה להגיע לרגע זה, אחרי עבודה כל כך קשה ומשוכנע שכעת התוכנית תואמת את מדיניות ההתחדשות העירונית של העירייה ובעיקר את רצון רוב תושבי המתחם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker