האוצר מתעכב במינוי מנהל מינהל תכנון - והממונה הזמנית נהפכת לקבועה

ועדת האיתור שהיתה אמורה למצוא מחליף לבינת שוורץ לפני שהוקמה, אף שכבר לפני חודשיים יו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי, אמר כי תוקם בתוך זמן קצר ■ היו"רית הזמנית, עו"ד שירה ברנד, שהיתה מקורבת לשוורץ, צפויה להישאר בתפקיד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירה ברנד
שירה ברנדצילום: קובי קנטור

מערכת התכנון ממשיכה לסבול מסחבת בלתי מוסברת במינויים לתפקידים המשמעותיים ביותר. הפעם מדובר בראש הפירמידה - מנהל מינהל התכנון. מאז שסיימה מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ את תפקידה, לאחר שהחליטה לא להיענות להצעת שופטי בג"ץ להאריך את כהונתה בשלושה חודשים בלבד, התפקיד אינו מאויש, וכעת נודע ל-TheMarker כי ועדת האיתור לתפקיד כלל לא הוקמה.

זאת בניגוד לדבריו של יו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי, המכהן גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שהצהיר בישיבת המועצה שנערכה ב-1 בנובמבר כי "ועדת האיתור תוקם בימים הקרובים". במשרד האוצר הסבירו את העיכוב בהליך בנימוקים טכניים, ומסרו כי "הרכב ועדת האיתור שונה לצורך התאמתו למשרד האוצר. לאחר שההרכב יאושר בוועדת השירות של הנציבות, תפורסם משרת מנהל מינהל התכנון". עם זאת, באוצר לא ידעו לומר מתי תוקם הוועדה.

משמעות העיכוב הוא כי מי שמונתה כמינוי זמני לתפקיד ממלאת מקום מנהל מינהל התכנון, עו"ד שירה ברנד, צפויה להחזיק במשרה במשך זמן לא מבוטל. יש לציין כי ברנד, שהיתה אחת הדמויות הקרובות לשוורץ לאורך שנות כהונתה ושימשה כסגניתה, נחשבת גם כמי שחולקת את תפישותיה התכנוניות, הנותנות עדיפות גבוהה לפיתוח מואץ בשעות משבר.

מסיבה זו היתה שוורץ אהודה מאוד במשרד האוצר, וייתכן כי זו גם הסיבה שבמשרד האוצר לא מזדרזים להחליף את ברנד באיש מקצוע שעשוי לבוא לתפקיד עם אג'נדה שונה. באוצר הכחישו כי העיכוב נובע מרצון להאריך את כהונתה של ברנד.

התפקידים הבכירים עדיין מיותמים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העיכוב במינוי מנהל קבוע למינהל התכנון מגיע בהמשך לסחבת החמורה שקיימת כיום הן במשרד האוצר והן בנציבות שירת המדינה בהליכי המינוי לתפקידים הבכירים והחשובים ביותר במערכת התכנון, שעומדים מיותמים תקופות ממושכות, לעתים יותר משנה, וזאת בתקופה שבה מדיניותה המוצהרת של הממשלה בכלל, ושל שר האוצר בפרט - היא הגדלת התפוקה התכנונית.

אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז המרכז לא מונה יו"ר קבוע מאז שרות יוסף סיימה את תפקידה ביולי 2015, מיד לאחר המעבר של מערכת התכנון למשרד האוצר. באוגוסט 2015 מונה שי באב"ד, שרק התחיל לכהן כמנכ"ל משרד האוצר, כממלא מקום זמני. המינוי עורר פליאה רבה, מאחר שלכולם היה ברור כי לבאב"ד צפויה מספיק עבודה בתפקידו החדש - גם בלי להיות אחראי על הוועדה המחוזית העמוסה בישראל. ואולם באוצר הציגו זאת באותה עת כמצב זמני - עד למינויו של יו"ר חדש בהליך מסודר.

בפועל התבררו אותם הסברים כמטעים, ומאז ועד היום ממשיך באב"ד לשאת בתואר, אף שאינו פוקד בפועל את ישיבות הוועדה. בעקבות כתבה בנושא שפורסמה ב-TheMarker באוגוסט, אמר באב"ד כי הוא ממלא את עבודתו כיו"ר באמצעות נציג מטעמו בוועדה. עם זאת, אין מחלוקת כי מי שמנהל בפועל את ישיבות הוועדה היא מתכננת המחוז, דניאלה פוסק.

רק באוגוסט, לאחר שנה שבה החזיק באב"ד בתואר הזמני, נזכרו באוצר ובנציבות לפרסם מכרז לתפקיד, ובספטמבר היה המועד האחרון להגשת הצעות. אך כאן לא תמה הסאגה. מבדיקת TheMarker עולה כי גם ועדת האיתור לבחירת היו"ר עדיין לא התכנסה. ממשרד האוצר נמסר כי "הוועדה לא מתכנסת עקב אישור שטרם ניתן בלשכה המשפטית. כשהלשכה תאשר את חברי הוועדה, הוועדה תוכל להתכנס".

אותה ועדה שעדיין לא התכנסה צריכה לבחור גם את יו"ר ועדת התכנון והבנייה הבא של מחוז חיפה, שם פרש היו"ר יוסף משלב בספטמבר. גם ועדה זו מתפקדת כעת תחת ממלאת מקום זמנית - מתכננת המחוז ליאת פלד - אם כי במקרה של חיפה מדובר בינתיים בשלושה חודשים בלבד.

הפרישה ידועה מראש, אך המערכת לא ערוכה

ועדה מחוזית חשובה נוספת שמתפקדת תקופה ממושכת ללא יושב ראש היא הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב. יושבת הראש הקבועה, גילה אורון, פרשה לגמלאות ביוני. העובדה כי מדובר בפרישה ידועה ומתוכננת חודשים ארוכים מראש, לא מנעה מהמערכת להיות לא מוכנה לקראתה. באוגוסט, חודשיים לאחר הפרישה, עוד עסקו באוצר ובנציבות בגיבוש הרכב ועדת האיתור לתפקיד זה ולתפקיד יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז דרום.

לפחות לגבי שני מינויים אלה ניתן לומר כי יש התקדמות, זאת עם בחירתו של דוד לפלר ליו"ר קבוע לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז דרום (ראו תיבה). במחוז תל אביב צומצמה רשימת המועמדים ההתחלתית, שמנתה עשרות מועמדים, לרשימה סופית של שלושה מועמדים. בעוד שבועיים, כך על פי האוצר, צפויה להתקבל ההחלטה גם לגבי יו"ר הוועדה המחוזית של מחוז תל אביב.

מנכ"ל ארגון אדם, טבע ודין, עמית ברכה, התייחס לסחבת המתמשכת במינויים ואמר כי "תפקיד מנהל מינהל התכנון הוא אחד התפקידים החשובים במדינת ישראל. על משרד האוצר להפסיק להתמהמה ולאייש את משרת המפתח הזו בהקדם. בעידן של קונפליקטים גוברים והולכים ולחצים על שחרור קרקעות, לצד הדחיפות בשמירה על בריאות הציבור ועל איכות חיים, ברור כי יש להעמיד בראש מינהל התכנון דמות משכמה ומעלה. עליה לפעול בהתאם לעקרונות תכנון אוניברסליים ותיתן עדיפות לאינטרסים ציבוריים חשובים, כמו שיתוף הציבור בתכנון, דיור בר השגה והגנה על שטחים ציבוריים בעלי רגישות נופית גבוהה מפני פיתוח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker