הסיוע המוזר של עיריית ר"ג לרוכשי דירות פיקטיביות במגדל של ענבל אור

שטח הבנייה במגדל "אור בשדרה" הוגדל ב-28% כך שמספר הדירות בפרויקט יהיה 112 במקום 90 - בהתאם למספר הדירות ששיווקה אור ■ יו"ר ועדת התכנון: "ההחלטה התקבלה מטעמים אנושיים" ■ המתנגדים: "העירייה לא חברת ביטוח לעסקות כושלות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
ענבל אור
ענבל אורצילום: ניר קידר

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת גן הגדילה בשבוע שעבר באופן ניכר את זכויות הבנייה במיזם "אור בשדרה" - פרויקט נדל"ן שקידמה מנהלת קבוצות הרכישה ענבל אור, שחברתה "אור סיטי" פורקה השנה בהוראת בית המשפט. המיזם הוא אחד מהפרויקטים שלגביהם התברר כי מספר הדירות שנמכרו היה גבוה משמעותית ממספר הדירות שניתן היה לבנות על פי התוכנית המאושרת.

כעת, עם הגדלת מספר הדירות, השוותה הוועדה את מספר הדירות המתוכננות לזה ששווק על ידי אור בזמנו. לדברי יו"ר הוועדה, סגנית ראש עיריית רמת גן, אביבית מאור־נמרודי, הדבר נעשה מטעמים אנושיים. עם זאת, אישור סופי של התוכנית בגרסתה הנוכחית יוכל להיעשות רק בערכאה עליונה יותר, על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

התוכנית הקיימת כיום למגרש שבו אמור לקום הפרויקט, שנמצא על ציר ז'בוטינסקי פינת שדרות הילד, מאפשרת להקים במקום מגדל בן 24 קומות בשטח בנוי של 7,670 מ"ר בייעוד של מגורים ומסחר ו-90 דירות בסך הכל. זאת לצד מבנה היסטורי המיועד לשימור ("בית האופה"). אף שזהו המצב התכנוני בשטח, מצא עו"ד איתן ארז, שמונה כנאמן לחברת אור סיטי בעת שזו נכנסה להקפאת הליכים, כי בפועל התחייבה אור על מכירה של 112 דירות - 14 מהן לבעלי הקרקע - במסגרת עסקת הקומבינציה שנחתמה עמם. בדו"ח שכתב ארז נקבע כי הפרויקט "עמוס בבעיות משפטיות".

כעת החליטה עיריית רמת גן לאשר בדיעבד את מספר הדירות שעליהן התחייבה אור. בנוסף, גם השטח שיוקצה למסחר צפוי לגדול בכמעט 1,000 מ"ר, ובמקום 24 קומות, צפוי המגדל להתנשא לגובה של 34 קומות. על פי התוכנית החדשה שאושרה במקום, כעת ניתן יהיה לבנות במגדל 112 דירות בגודל ממוצע של 75 מ"ר לדירה, וכן 2,000 מ"ר למסחר ומשרדים. סך השטח הבנוי במגדל צפוי להיות כעת כ-9,800 מ"ר, גידול של כ-28% בשטח הבנוי לעומת התוכנית הקודמת.

ההחלטה מסייעת לרוכשי דירות במגדל שנפלו קורבן למצג השווא של אור. ככל שתאשר הוועדה המחוזית את התוכנית - יוכלו אלה לזכות בדירה שעבורה כבר שילמו. עם זאת, מדובר במהלך שרחוק מלהיות טריוויאלי, שכן מעשי עוקץ ותרמית לא אמורים להוות שיקול תכנוני. ואכן בישיבה שנערכה לאישור התוכנית עברה ההחלטה על חודו של קול, עם ארבעה תומכים ושלושה מתנגדים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בקשה לדיון חוזר

הדמיה של פרויקט "אור בשדרה"
הדמיה של פרויקט "אור בשדרה"צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ענבל אור

לדברי עו"ד רועי ברזילי, חבר הוועדה שהתנגד לתוכנית, בכוונתו לבקש דיון חוזר בנושא במועצת העיר בהרכבה המלא. לדבריו, הוא מבין את מצוקת הרוכשים שנפלו קורבן לשיטות העבודה הבלתי־ראויות של אור. "עם זאת", אומר ברזילי, "החלטתם של הרוכשים להצטרף אל קבוצת הרכישה, כבר ביסודה הייתה בגדר ספקולציה נדל"נית, כשלצד הסיכוי היה קיים גם הסיכון. העירייה אינה יכולה לשמש חברת ביטוח וערבה של עסקות נדל"ן כושלות, והמסגרת התכנונית המקובלת לא יכולה להיפרץ רק משום שהבחירות שעשו הרוכשים היו לא נכונות".

לדברי ברזילי, מהמצב הנוכחי מרוויחים רוכשי הדירות ובעלי הקרקעות, ואף קופת הכינוס של מפרק החברות של אור מרוויחה בשל הגדלת שטחי התעסוקה - שיועברו לבעלות המפרק. "הגורם היחיד שבסופו של דבר ניזוק הוא הציבור שמקבל פרויקט בצפיפות של 77 דירות לדונם".

לדברי ברזילי, בשבועות שקדמו לישיבת הוועדה בעניינם, היו חברי הוועדה המקומית נתונים ללחצים כבדים מצד חברי קבוצת הרכישה, שביקשו להגדיל את זכויות הבנייה במקום. "מה שמדהים הוא שבסופו של דבר היקף הזכויות גדול יותר אף מההיקף שאור עצמה ביקשה בתקופה שעוד ניהלה את החברה. דרישתה המקסימלית מהוועדה היתה 108 דירות, ועכשיו באה הוועדה ומאשרת 112".

יש לציין כי לפני כשנה אכן נערך דיון בוועדה המקומית בבקשה שהגישה אור עצמה להגדת הזכויות, מ-77 דירות בלבד לפי התוכנית המקורית, ל-108 דירות. בהחלטתה הסכימה אותה הוועדה שכעת אישרה את הגדלה הנרחבת בזכויות הבנייה, להגדלה מינורית ב-13 דירות בלבד, ל-90 דירות, ללא כל שינוי בשטח הבנייה הכולל.

לדברי יו"ר הוועדה מאור־נמרודי, הסיבה לשינוי במדיניות הוועדה היה אכן רצון לסייע לרוכשים שנפגעו מהתנהלותה של אור. "רוב הרוכשים הם משפרי דיור, רוכשי דירה ראשונה או הורים שרוצים לרכוש דירה לאחד מילדיהם, והיה רצון ללכת לקראתם", היא מאשרת. "עם זאת העירייה הציבה גם היא דרישות, כמו הגדלת שטחי התעסוקה בקומה נוספת. כעת על פי התוכנית הנוכחית יכלול הפרויקט חמש קומות תעסוקה ומסחר - שיניבו לרשות המקומית ארנונה גבוהה שתהפוך אותו לכלכלי יותר עבורנו", היא מסבירה.

לגבי הטענות כי על חברי הוועדה הופעל לחץ אומרת מאור־נמרודי: "עלי אף אחד לא הפעיל לחץ. זה נכון שהיו פניות אלינו, וכל חבר ועדה עשה את החשבון הערכי שלו, עד כמה הוא מעוניין לסייע לרוכשים שנפגעו, ועובדה שחלק מהתומכים היו בכלל אנשי אופוזיציה. אני חושבת שבסופו של דבר התוכנית שאושרה היא הפתרון הטוב ביותר גם מבחינה ערכית וגם מבחינה תכנונית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker