חוק פיצול דירות צמודות קרקע אושר לקריאה ראשונה

לפי ההצעה, במסגרת פיצול דירה צמודת קרקע ניתן יהיה להוסיף יחידת דיור נוספת אחת בלבד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצליה פיתוח
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ועדת הרפורמות אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיצול דירות צמודות קרקע, כגון וילות וקוטג'ים. מדובר בהוראת שעה ל-5 שנים, אותה יזם יו"ר הוועדה, ח"כ אלי כהן (כולנו).

הצעת החוק שיזם כהן הוגשה על רקע מה שמתואר על ידי ח"כ כהן כמחסור בשוק הדירות להשכרה, בעיקר עבור זוגות צעירים, ניכר בעליית מחירי השכירות בשנים האחרונות בד בבד למחסור גדל והולך בדירות של3-22-3 חדרים שבנייתם הלכה והתמעטה. הצעת החוק תאפשר לבעלי בתים צמודי קרקע לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליכים מקוצרים. כל דירה תכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים.

בהוראת השעה נאמר כי פיצול דירות צמודות קרקע יאושר למטרות מגורים בלבד; ניתן יהיה לפצל דירה צמודת קרקע לטובת השכרה לבני משפחה, אולם במקרה זה לא יינתן פטור מהיטל השבחה והוא יחול ככל שיידרש; במסגרת פיצול דירה צמודת קרקע ניתן יהיה להוסיף יחידת דיור נוספת אחת בלבד.

לקראת הדיון המתוכנן לפני ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית תידרש הועדה להכריע בסוגיות הבאות, שהועלו במהלך דיונים עם  נציגי הרשויות לשלטון מקומי, יו"ר לשכת השמאים, נציגי לשכת עורכי הדין, ונציגי פורום ה-15 (הערים הגדולות), בהם ההצעה להפחית את גודלה המינימלי של הדירה המפוצלת מ-60 מ"ר כמוצע בהצעת החוק ל-50 מ"ר; האם להחיל את ההוראות גם בבנייה רוויה – הצעה שככל הנראה תידחה על מנת לא ליצור עומס על התשתיות הציבוריות; בגין אילו תכניות ניתן יהיה לאשר את הפיצול. כרגע מסתמן כי ההקלה תחול על תב"עות שאושרו לפני שנת 2011 ואי תחולת חוק ריבוי נכסים ("מיסוי דירה שלישית") על דירות שפוצלו במסגרת הוראת השעה הזו.

ח"כ כהן, מוביל החקיקה, אמר כי: "מצוקת הדיור, הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדי שנה, עליית תוחלת החיים והמחסור החמור בהיצע דירות קטנות לשוכרים, מחייבת היערכות מיידית להגדלת מלאי הדירות להשכרה, ובמיוחד דירות בנות 3-2 חדרים. בהתאם, הצעת החוק האמורה תגדיל את היצע הדירות הקטנות להשכרה עבור הזוגות הצעירים, ותסייע בידם לחסוך את תשלומי הארנונה והאחזקה השוטפת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker