פורום ה-15 קורא לרשויות המקומיות לבחון אישורי תוכניות - בעקבות חיובן לפצות נפגעים

פורום הערים העצמאיות מתכוון לקרוא לחברות בו לעצור הליכי תכנון כדי לבחון את הסיכונים לירידת שווי הדירות, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון שפסלה את נוהל השיפוי הקיים בין יזמים לוועדות מקומיות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פסק הדין של בית המשפט העליון מסוף השבוע שעבר, שפסל את נוהל השיפוי הקיים כיום בין יזמי נדל"ן לוועדות מקומיות, עלול לגרום לעיכובים ניכרים בצעדים תכנוניים כמו אישורי תוכניות ואף הוצאת היתרי בנייה. פורום ה–15 של הערים העצמאיות עומד להוציא קריאה לחבריו לעצור הליכי תכנון ולנסות לבחון את סיכוני התביעות לירידת שווי דירות שנובעים מהם.

נוהל השיפוי מעביר את חובת תשלום הפיצויים על ירידת ערך מהרשות המקומית (באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה) ליזמים, והוא מבוסס על סעיף 197 בחוק התכנון והבנייה המעניק זכות לכל מי שנפגע עקב תוכנית, לתבוע פיצויים מהוועדה המקומית.

מנכ"ל פורום 15, איתן אטיה
איתן אטיה צילום: ינאי יחיאל

כדי להקל על רשויות לאשר תוכניות בעלות פוטנציאל רציני של פגיעה בנכסים מסביב, קיים נוהל, שבו יזמים שרוצים לקדם תוכניות לפרוייקטים חותמים על כתבי שיפוי לוועדות המקומיות.

ואולם בסוף השבוע שעבר הוציא בית המשפט העליון בהרכב של שלושה שופטים בראשות השופט יורם דנציגר, פסק דין, שבו נכתב, בין היתר, כי "משלא קיימת הוראת דין המסמיכה את הוועדה המקומית לחייב יזם בתשלום עבור פיצויים בגין תביעות לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, הרי שאין הוועדה המקומית רשאית לעשות כן".

מנכ"ל פורום ה-15, איתן אטיה, אמר כי בימים אלה מתכנסים חברי הפורום כדי להבין לעומקה את משמעות הפסיקה. "פורום ה–15 יוציא בימים הקרובים מכתב אזהרה לרשויות המקומיות לבחון תוכניות שנמצאות אצלן בצנרת, מחשש לתביעות לירידת ערך, שבסופו של דבר ייפלו עליהן", אמר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אטיה הסביר, כי נושא השיפוי לא היה כה אקוטי, אלמלא החוק הישראלי, המאפשר לאנשים לתבוע על ירידות ערך מטעמים רבים. "הנושא הועלה כבר 10 שנים, ונכלל בפרק הכלכלי של הרפורמה של חוק התכנון והבנייה, בתיקון 103 לחוק, אך הוא תקוע ולא מקודם. כתוצאה מזה, במקרים מסוימים אפילו הוצאת היתרי בנייה עלולה לגרור אחריה תביעות פיצויים", אמר אטיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker