האיש של כחלון מעדיף מטוסים על דירות

אביגדור יצחקי חושף לראשונה את עמדתו בסוגית פינוי שדה דב ומביע תמיכה בפתרון שהציע ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי לפינוי חלקי בלבד של שדה התעופה ■ "ההסכם עם בעלי הקרקע בעייתי, לאחר סגירת השדה כבר עדיף יהיה לנסוע לאילת במכונית"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
שדה דב צילום: דודו בכר
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, מתנגד לפינוי שדה דב לטובת בניית שכונת מגורים — כך עלה מראיון שנערך עם מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, בשבוע שעבר בכנס עיר הנדל"ן, שערך מרכז הבנייה הישראלי באילת. לדברי שמרון, לתוכנית מתנגדים רבים, ובכללם יו"ר מטה הדיור. יצחקי, שנכח במקום, לא הכחיש את הדברים.

לצד שרי האוצר והשיכון, נחשב יצחקי לאחד משלושת האנשים העוצמתיים בממשלה בכל הקשור לתכנון ובנייה, ומי שממונה על יישום שורת הצעדים שהממשלה יוזמת בשטח. עובדת התנגדותו למהלך הממשלתי של פינוי שדה דב נאמרה עד כה בחדרי חדרים, והיתה ידועה בעיקר לאלה שמכירים מקרוב את המאבקים הפנים־ממשלתיים בנושא. דבריו של שמרון הם הפעם הראשונה שבה התנגדותו של יצחקי נהפכת לגלויה.

מדובר בעמדה יוצאת דופן מצד יצחקי, שהגדרת תפקידו היא קידום נושא הדיור על מנת להביא לפתרון משבר הדיור, בהתחשב בכך שעם פינוי שדה התעופה אמורות להיבנות בשטח, הממוקם בלב אזורי הביקוש של צפון תל אביב, כ–16 אלף יחידות דיור.

בשיחה עם TheMarker השבוע, הגדיר יצחקי את עמדתו בנושא שדה דב כ"התלבטות גדולה מאוד". "אני משמש גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, תפקיד שבו עלי לראות שיקולים נוספים מלבד בניית דירות", אמר. "מצב התעופה בארץ, כאשר סוגרים את שדה דב ואת שדה התעופה בהרצליה, בלי שיש להם חלופות, אם בכלל יימצאו להם חלופות, צפוי להיות בכי רע. בעקבות סגירת שדה דב גם הקו לחיפה ייסגר, כי כבר לא יהיה כדאי לחברות התעופה להחזיק את מטוסי הפרופלור, ובחיפה יכולים לנחות רק מטוסים עם מנועי פרופלור.

"ראש עיריית אילת טוען שמצבם של תושבי אילת יורע מאוד מכיוון שהם, לעתים, צריכים שירותים באזור תל אביב, לרבות שירותים רפואיים. אם נחיתה בשדה דב לא תהיה אפשרית הם יצטרכו לנחות בנתב"ג, לקחת שאטל ומשם לנסוע ברכבת לתל אביב", אמר יצחקי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בנוסף לכך, החל מהשנה הבאה יהיה עליהם לנסוע חצי שעה צפונה לכיוון השדה בתמנע. אם תוסיף לכך את החשש שגם תדירות הטיסות תפחת, תגיע למסקנה שכבר עדיף לנסוע ברכב. הכדאיות של טיסה תתבטל".

אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

האם הממשלה חוזרת בה מכוונתה לפנות את שדה דב?

יצחקי: "אין כזאת החלטה. שר האוצר קיבל החלטה יחד עם שר הביטחון, שלפיה אנחנו בונים טרמינל זמני באזור הצבאי של השדה, וכך מאריכים את תקופת הטיסות האזרחיות עד לסגירת השדה הצבאי (המתוכנן לינואר 2019, נ"ב). יש את אנשי הגוש הגדול שיש להם פסק דין וצריך לכבד אותו. עם זאת, מדובר בהסכם בעייתי. אני חושב שבמסגרת סגירת הטרמינל האזרחי בשדה דב — ניתן יהיה למצוא את השטח שאותו אפשר יהיה לתת לאנשי הגוש הגדול על מנת שזכויותיהם לא ייפגעו. מצד שני, נצטרך לשקול טוב את הצורך שלנו בדירות נוספות באזור, מול הצרכים הכלליים של המדינה".

"חלופת חולדאי" - פינוי חלקי

הפתרון שמתאר יצחקי, שלפיו יסתפקו בעלי הקרקעות הפרטיות בגוש הגדול בתל אביב בכמה אלפי דירות, בעוד שהמדינה תוותר על חלקה לחלוטין לטובת השארת שדה התעופה על כנו, אינו חדש ומכונה "חלופת חולדאי". זאת, לאחר שביוני האחרון הפתיע ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שבמשך ארבע השנים האחרונות שיתף פעולה עם התוכניות לפנות את השדה, ושלח לשרי האוצר והתחבורה מכתב תקיף נגד הכוונה לפנותו. במכתוב הוא הציע חלופה — פינוי חלקי לטובת בנייה למגורים בקרקע הפרטית.

מאז אותו המכתב נפרמה למעשה הקואליציה הממשלתית שתמכה בפינוי מוחלט של השדה, וכיום נבדק יישומה ברצינות — ככל הנראה גם בשפעת עמדתו של יצחקי. את עבודת המטה מוביל משרד ראש הממשלה, ששלח את החלופה להתייחסויותיהם של כלל הגורמים הרלוונטיים.

"אני חושב שצריך לבחון את החלופה הזאת ברצינות", אומר יצחקי, רשות התעופה האזרחית (רת"א) גם צריכה להגיד את דעתה בעניין זה. מעבר לכך, אנחנו עובדים עכשיו על חלופות. עבור שדה התעופה בהרצליה אנחנו עובדים על חלופה בשרון, באזור חרוצים, וגם שם יש מהומה גדולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker