"עובדים על הציבור שמחכה לירידת מחירים": כמה באמת עולה קרקע?

שמאי המקרקעין אהוד המאירי מצא כי במעט המכרזים ששיווקה השנה רשות מקרקעי ישראל שלא במסגרת תוכנית 'מחיר למשתכן', שילמו היזמים מחירי קרקע הגבוהים ממחיר השוק

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

בדיקה שערך שמאי המקרקעין אהוד המאירי מראה כי במעט המכרזים ששיווקה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) השנה שלא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, שילמו היזמים מחירי קרקע הגבוהים משומת השמאי הממשלתי, שלכאורה משקפת את מחיר השוק.

כך למשל שווק מגרש במגדל העמק ל-60 יח"ד תמורת 4.09 מיליון שקל - 87% יותר מהערכת השמאי למגרש, ובשכונת הרקפות בראשון לציון נמכר מגרש ל-250 דירות תמורת 26 מיליון שקל - 50% יותר משומת השמאי.

"רוב המכרזים ב-2016 פורסמו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ולשוק החופשי שווקו מספק מצומצם של מגרשים, והתוצאה היא עליית מחירים", טוען המאירי. "מחיר למשתכן הוא מתנה לקבוצה מסוימת של אנשים שאין להם דירות. זהו שוק סגור שספק אם ישפיע על רמת המחירים בשוק החופשי. כל עוד רמ"י לא תציף את השוק החופשי בהיצע מותאם לביקוש, אין סיכוי שמחירי הקרקע יירדו. כך עובדת רמ"י על הציבור שמחכה לירידת מחירים, ובפועל המחירים רק עולים בגלל מדיניות מכרזים שגויה".

במהלך השנה שיווקה רמ"י 259 מגרשים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ו-37 מגרשים בשוק החופשי. המאירי בדק את מחירי הקרקעות לבנייה רוויה, ומצא כי ברוב המכרזים בשוק החופשי שילמו היזמים עבור המגרשים מחיר הגבוה מזה שהעריך השמאי הממשלתי. מדובר בתופעה ישנה בשוק, אך הנתונים מראים כי שהממשלה לא הצליחה לשנות את המציאות כפי שרצתה.

מאירי בדק את 37 המכרזים, ומצא בהם דוגמאות למחירי הקרקע ששילמו היזמים: בלוד נמכר מגרש ל-180 דירות ב-29.35 מיליון שקל - 12% יותר משומת השמאי שעמדה על 26.211 מיליון שקל; בפרדסיה נמכר מגרש לבנייה של 8 דירות ב-5.4 מיליון שקל - 28% מעל הערכת השמאי; בכוכב יאיר נמכר מגרש לבנייה של 40 דירות ב-33.5 מיליון שקל - 120% יותר מהערכת שמאי; בשכונת נווה מנחם ב' נמכר מגרש ל-26 דירות ב-4.875 מיליון שקל ; ב-95% מהערכת השמאי; באשקלון שיווקה רמ"י מגרש ל-28 דירות ב-18.28 מיליון שקל - 28% יותר מהשומה; ולבסוף, בשכונת שחמון באילת שווק מגרש ל-16 דירות ב-17 מיליון שקל - כ-70% יותר מהשומה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker