למה לא יהיה איחוד בין תל אביב לבת ים

המערכת הפוליטית הישראלית שונאת איחודי רשויות, ובמשך השנים הכשילה לא מעט איחודים כאלה - והמצב לא יהיה שונה עבור בת ים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום אוויר של גבול בת ים תל אביב
צילום אוויר של בת ים ותל אביבצילום: ניר כפרי

לא יהיה איחוד מוניציפלי בין תל אביב לבת ים. ולא משום שלא צריך כזה, אלא משום שלא רוצים שיהיה.

בקרוב יימצאו נוסחאות פלא וירטואליות שיגאלו את בת ים ממצוקותיה הכלכליות, ויימצאו גם מי שיוכיחו כי העיר יכולה להגיע לאיתנות כלכלית. כל בעיותיה של בת ים ייעלמו - רק כדי לצוץ שוב בעוד כמה שנים.

המערכת הפוליטית הישראלית שונאת איחודי רשויות, ובמשך השנים הכשילה לא מעט איחודים כאלה - כשהבולט שבהם היה לפני 13 שנה. שר הפנים דאז, אברהם פורז, רצה לאחד שורה של רשויות מקומיות כדי לייעל את ניהולן ותפקודן. כל עירייה בישראל משויכת פוליטית ומעסיקה מאות עובדים, שחלקם, ובמיוחד ראשי הרשויות וסגניהם, פעילים פוליטיים. אלה יעשו כל שביכולתם לשמור על מקורות פרנסתם - ואבוי למי שינסה לגעת בהם.

לבת ים, השקועה בגירעונות כרוניים שמגיעים ליותר מ-2 מיליארד שקל, אין פתרון אמיתי באופק שיהפוך אותה לעירייה מתפקדת. לפי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, "אחד הקשיים המרכזיים שעמם מתמודדת בת ים הוא היותה 'כלואה', עקב עיוות היסטורי, בין הערים השכנות לה לבין הים, ולפיכך היא לא יכולה להתרחב, ושטחה מצומצם מאוד ביחס לגודל אוכלוסייתה". עוד נמצא כי בעיר אין כיום פוטנציאל תכנוני של אזורי תעסוקה ומסחר שיסייעו לה לשפר את מצבה: "אזור התעשייה הקטן ממוקם במרכז העיר, מוקף בשכונות מגורים ונטול גישה לאמצעי תחבורה. התעשייה היחידה שתתאפשר בבת ים היא תעשייה זעירה, שלא תועיל למיגור הגירעון השנתי העצום".

הוועדה לחקר הגבולות לא מצאה אף היא שום אפשרות לשנות את המצב כל עוד בת ים נותרת עיר עצמאית. ואולם, היכן שהדרג המקצועי לא מוצא שום פתרון זולת איחוד רשויות, מגיע הדרג הפוליטי וממציא תוכנית התחדשות עירונית שתצופף את העיר עוד יותר, אך תוסיף כספים רבים לקופתה בטווח הקצר ותציג מצג של הבראה. אלא שהכסף יתנדף במהירות שבה הגיע, כי האוכלוסייה החדשה תזדקק לתשתיות, למוסדות ציבור ולשירותים עירוניים - וההוצאות העירוניות לא יכוסו מכספי הארנונה העירונית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אז עוד חמש או עשר שנים ייחשף מקסם השווא הזה, משום ששום דבר מנתוני היסוד שציינו המועצה הארצית והוועדה לחקר הגבולות לא השתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker