נעצר הסדר הפשרה בגבעת עמל; נציגי התושבים: איבדנו אמון בעורכי הדין שלנו

בית המשפט הציע פשרה לפיצוי תושבי גבעת עמל במאות מיליוני שקלים ■ שני תושבי השכונה, מגישי התביעה הייצוגית, שכבר הביעו הסכמה עקרונית לפשרה, פנו במפתיע לבית המשפט כדי שישהה את ההליך, ונימקו זאת ב"חוסר אמון" בינם לבין עורכי דינם

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת גבעת עמל, תל אביב
שכונת גבעת עמל, תל אביבצילום: אייל טואג

תפנית מפתיעה אירעה באחרונה בהליך התביעה הייצוגית שהגישו תושבי גבעת עמל שבצפון תל אביב נגד המדינה ועיריית תל אביב: התובעים מקרב תושבי השכונה, מלי אלפסי ויוסי כהן, הודיעו לבית המשפט כי איבדו אמון בעורכי הדין המייצגים אותם - הפעיל החברתי הוותיק משה קריף, הנמנה עם מייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית, וגולן קאשי.

בתגובה להודעתם של אלפסי וכהן, שלחו קריף וקאשי לבית המשפט תשובה שבה תקפו את אלה, וענו כי מקור ההודעה "באינטרסים זרים ופסולים".

הודעת התובעים באה כמה חודשים לאחר שהשופטת בתביעה, מיכל אגמון־גונן, הציעה מתווה פשרה שלפיו יקבלו תושבי השכונה הוותיקים פיצויים בסך מצטבר של מאות מיליוני שקלים, ולאחר שהתובעים כבר הביעו הסכמה עקרונית למתווה. כעת עלולה הודעת התובעים לגדוע את מתווה הפשרה באבו.

התביעה הייצוגית הוגשה באפריל לבית המשפט המחוזי בשם אלפסי וכהן, באמצעות עורכי הדין קריף וקאשי. בתביעה דרשו תושבי גבעת עמל מהמדינה ומעיריית תל אביב לקחת אחריות על מחדליהן ארוכי השנים בכל הקשור לשיכון תושבי המתחם. התושבים יושבו לראשונה בכפר הפלסטיני הנטוש ג'מוסין ביוזמת הרשויות בימי מלחמת העצמאות ובשנים שאחריה - אך זכויותיהם במקרקעין מעולם לא הוסדרו.

והפגנה נגד פינוי תושבים מגבעת עמל ב–2014
מלי אלפסי בהפגנה נגד פינוי תושבים מגבעת עמל ב–2014צילום: תומר אפלבאום

העוול המרכזי היה מכירת הקרקע ליזמים פרטיים, על יושביה, ב-1961, תוך שאיש אינו דואג כי יקוים התנאי בחוזה החכירה, שלפיו יהיה על היזמים לספק 100 דירות מאלה שייבנו במקום לשיכונם של תושבי השכונה. מאז הוחלפו במקום כמה בעלויות, וכיום מקדמת אלעד ישראל מגורים שבבעלות יצחק תשובה פרויקט בנייה במקום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ביולי הציעה השופטת אגמון־גונן מתווה פשרה שמיישם את ההסדר שמעולם לא קוים מ-1961. לפי המתווה, יקבלו 120 משפחות גרעיניות, שיש תיעוד לנוכחותם במתחם בעת מכירת הקרקע, סכום המשקף את שווייה של דירה בשכונה כיום, המוערך ב-4–5 מיליון שקל. השופטת אמרה כי לא יהיה בכך כדי לענות על כל מאווייהם של תושבי השכונה הקיימים, שכן המשפחות הגרעיניות ששהו בשטח בשנות ה-60 התפצלו לאורך השנים לעשרות משקי בית שהקימו ילדי ונכדי המתיישבים המקוריים. עם זאת, זו היתה הצעה תקדימית שביקשה לראשונה למצוא פתרון מוסכם לכלל השכונה, באופן שיהווה מודל לשכונות נוספות ברחבי ישראל המצויות במצב דומה.

עוד על פי המתווה, על המדינה יהיה לממן כ-9% מסך הפיצוי, שיגיע לחצי מיליארד שקל, על עיריית תל אביב לשאת בכ-12% ממנו, ואילו על החברה היזמית שבבעלות תשובה יהיה לשאת בחלק הארי - קרוב ל-80% מסך הפיצוי.

עורכי הדין: "מניעים זרים ופסולים"

השופטת מיכל אגמון גונן
השופטת מיכל אגמון גונןצילום: אתר בתי המשפט

בעקבות הדיון התבקשו הצדדים להגיש את עמדותיהם בנוגע למתווה, ובספטמבר הגישו אלפסי וכהן תשובה שממנה עולה כי עיקרי המתווה מקובלים עליהם. לפני כשבועיים היו אמורים המדינה והיזמים להגיש את תשובתם - אך במפתיע, ב-20 בנובמבר שלחו אלפסי וכהן הודעה לבית המשפט, שבה ביקשו לאפשר להם לשקול מחדש את צעדיהם, על רקע "חוסר אמון" שנוצר לדבריהם בינם לבין עורכי דינם.

עוד באותו היום נתנה השופטת החלטה, שבה ביקשה מאלפסי וכהן הבהרה להודעתם המפתיעה. "לנוכח העובדה כי ההליך מצוי בבחינה מעמיקה של המשיבים, וככל הנראה גם של היזמים, למתווה הפשרה שהוצע, אין די בהודעה לקונית זו", כתבה. השופטת הורתה לאלפסי וכהן להגיש אתמול תצהיר שיביא את מצב הדברים, והם ביקשו ארכה של כמה ימים.

יום לאחר הודעתם של אלפסי וכהן, הגישו קריף וקאשי לבית המשפט תשובה מטעמם, שבה הביעו תמיהה על התנהלות אלפסי וכהן, לנוכח טענתם כי בכמה מקרים הביעו הסכמה למתווה שהוצע על ידי בית המשפט. "בהודעת המבקשים רב הנסתר על הגלוי, ועיתוי הגשתה, בלשון המעטה, תמוה עד מאוד ומעלה חשש כבד שלא טובת הקבוצה עומדת לנגד עיניהם, וכי מקורה של ההודעה באינטרסים זרים ופסולים", כתבו עורכי הדין.

בשיחה עם TheMarker אמר קריף: "אני מצר על הבעת האי־אמון דווקא ברגע שבו נוצרה הזדמנות חברתית ומשפטית לעשות תיקון היסטורי, בהתאם להצעת השופטת, ואני מקווה ששיקולים זרים לא היו בין אלה שהביאו לה".

אלפסי וכהן מסרו בתגובה: "תצהיר מפורט יוגש בקרוב לבית המשפט, ועד אז אנו מנועים מלהתראיין".

שלטי מחאה בגבעת עמל
שלטי מחאה בגבעת עמלצילום: תומר אפלבאום

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker