"בקרוב נישן בשק"שים": אושרה הצעת החוק לביטול תנאים מקדימים בבנייה למגורים

ועדת הפנים צימצמה את האפשרות לביטול ההתניות עבור תכניות למגורים בלבד, ודחתה הסתייגויות שביקשו לקבוע כי החוק יוגדר כהוראת שעה לשנתיים ■ ח"כ כהן-פארן: "הדילוג על ההתניות יפגע בבריאות הציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בבנייה בראש העין
שכונה בבנייה בראש העיןצילום: עופר וקנין

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר (ד') להצבעה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לביטול התניות תכנוניות בבנייה למגורים, כגון תניות לבניית כבישים, מחליפים ותשתיות ביוב. זאת, לאחר שהכניסה מספר שינויים בהצעת החוק המקורית שהגיש האוצר כחלק מחוק ההסדרים. ההצעה אושרה ברוב של תשעה ח"כים מול חמישה ונמנע אחד.

על פי ההצעה שאושרה, בקשה לביטול התניות ניתן יהיה להגיש אך ורק לתוכניות בנייה למגורים, ולא לתכניות בעלות ייעודים אחרים, כגון תעסוקה ומסחר. הגוף המוסמך להגיש בקשה שכזו הוא גוף ציבורי או בעלים פרטי של לפחות 75% משטח התוכנית. הגוף המוסמך לדון בה הן ועדות התכנון המחוזיות, וכן הוועדות הארציות לתכנון מהיר – ותמ"ל ווד"ל.  כל בקשה לשינוי ההתניות תפורסם להערות הציבור במשך 15 יום, ועל ההחלטה להינתן בתוך 60 יום מיום הגשת הבקשה.

כפי שפורסם אתמול, להצעה מתנגדים בחריפות ארגוני השלטון המקומי, וכן ארגוני איכות הסביבה. לדברי ח"כ יעל כהן-פארן (המחנ"צ), שהגישה תשע הסתייגויות לחוק שנדחו כולן, "החוק מאד בעייתי. החשש הוא שיאפשרו לדלג על טיהור קרקע, ויקימו שכונות בקרקעות מזוהמות. הדילוג על ההתניות יפגע בבריאות הציבור".

פארן ועמותת "אדם טבע ודין" דרשו כי החוק ייקבע כהוראת שעה לשנתיים, וכן שרק ועדה מקומית תוכל לבקש ביטול התניות. כן הוצע שביטול התניות יתאפשר רק לאחר שחלפו 12 שנה מיום אישורן.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), אמר כי "הוועדה דרשה לאזן בין הצורך לאפשר גמישות שתמנע תקיעת פרויקטים למגורים לבין החשש מפני סחף בביטול ההתניות. לפעמים, לאחר חצי שנה מתברר שחלק מההתניות אינן רלוונטיות. קשה לתחם את הזמן במספרים, ולכן קבענו שוועדת התכנון צריכה לקחת בחשבון את אלמנט הזמן".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתום הדיון: "יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אביגדור יצחקי, אמר לפני כשלושה חודשים שמבחינתו אנשים ייקחו שק שינה לעבודה ויגורו שם, כי הוא לא יחכה לתשתיות כדי לבנות דירות. היום וועדת הפנים עשתה עוד צעד לעבר החזון המבהיל של יצחקי. תשתיות טובות הן בסיס לתנאי דיור טובים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker