נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת צפויה להצביע מחר (ד') בבוקר על אישורה של יוזמת החקיקה של מטה הדיור באוצר שתאפשר לבטל התניות תב"עיות לשם קידומן של תוכניות בנייה למגורים. זאת על אף התנגדות חריפה של גופי השלטון המקומי ליוזמה. בדיון שהתקיים ביום שני אמנם ביקש יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) מהצדדים להגיע להסכמות ביניהם, אך משלא הושגו הסכמות שכאלה - צפויה הוועדה להצביע, וככל הנראה לאשר את יוזמת החקיקה.

על פי הצעת החוק, יוכלו יזמי תוכניות בנייה למגורים שאושרו בכפוף לתנאים מסויימים בתחומי התחבורה והתשתיות - כגון הקמת מחלפים, קוי ניקוז וכו' - לפנות לגוף תכנון המוסמך לכך, בבקשה לבטל את אותם התנאים. כך, הקמתן של שכונות שבעבר נקבע כי ניתן יהיה להקימן רק בתנאי שייבנה מחלף חדש, או בתנאי שישודרג מתקן טיהור השפכים האזורי, תוכל להתאפשר ללא כל אלה, אם כך תחליט הוועדה. עוד קובעת ההצעה כי לציבור יינתן פרק זמן של 15 יום לשם הגשת התנגדויות להחלטות על ביטול ההתניות, אך גם קובעת כי כל מוסד תכנון יחליט לפי ראות עיניו כיצד יש לפרסם את דבר ההחלטה.

בדיון ראשון שהתקיים ביוזמה ביום ב', תקף אמסלם את נציגי האוצר בשל העובדה כי כלל לא דנו עם נציגי השלטון המקומי ביוזמה. "לא אדון בשום חוק שלא ישבתם עליו עם השלטון המקומי. הם צריכים לשמוע פעם ראשונה דרכנו פה?", נזף בהם, "שבו איתם מחר-מחרתיים. לפני זה העסק לא מבושל". בעקבות הדיון בוועדה אכן נערכו מספר מפגשים בין הצדדים אך אלה לא הניבו תוצאות כלשהן.

עוד בטרם הדיון, שלחן גופי השלטון המקומי מכתב חריף לאמסלם נגד יוזמת החקיקה. "באצטלה של צורך בגמישות תכנונית, פוגעת הצעת החוק פגיעה חמורה בתכנון העירוני המושכל וביכולת הרשויות המקומיות לספק איכות חיים סבירה וראויה לתושביהן", כתבו מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, ומנכ"ל פורום הערים האיתנות (פורום ה-15) איתן אטיה. עוד לדבריהם, ההתניות שנקבעו בתוכנית "נועדו להבטיח מטרות ציבוריות חיוניות שיאפשרו פיתוח ראוי של הרשות, ומתן שירות לתושביה".

ארגון "אדם טבע ודין" הוציא גם הוא מסמך ובו הסתייגיות מהתוכנית, ביניהן לקבוע כי מדובר יהיה בהוראת שעה לשנתיים בלבד ולא בחוק קבוע, להגביל את הסמכות לבקש ביטול התנאים התב"עיים לרשות המקומית בלבד, להגדיל את השקיפות בכל הקשור לפרסום ההחלטות להתנגדויות הציבור, וכן להחיל את הצעד אך ורק על תוכניות שחלף לפחות 12 שנה מיום אישורן. "התיקון המוצע אינו חלק מהליכי תכנון דמוקרטיים, אך אם תתקבלנה ההסתייגויות הנזק עשוי להיות פחות", סיכמו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker