בירושלים לא חסרות קרקעות - אבל הקבלנים להוטים לקדם בנייה בשטחים הפתוחים

התוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור המקודמות ברחבי מחוז ירושלים כבר מוכנות ■ מה מפריע לקבלנים? כנראה שמחיר דירה בבית שמש אינו כמחיר דירה בירושלים

חביבה שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור רכס לבן בירושלים. העיר מחזיקה בשיא התחלות הבנייה בשנים האחרונות
אזור רכס לבן בירושלים. העיר מחזיקה בשיא התחלות הבנייה בשנים האחרונותצילום: אמיל סלמן

בחודשים האחרונים התקשורת מדווחת חדשות לבקרים על הצהרות של בכירי התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) בפורומים שונים בנוגע לתוכניות בנייה למגורים בירושלים. כך למשל, לפי דיווח על פגישה שהתקיימה באוגוסט בין ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, לבין נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר בריק ליצחקי: "עובדתית, אין בירושלים קרקעות לבנייה, וחייבים לפעול במרץ לאישור התוכניות רכס לבן, מורדות רמות וכדומה".

לפי דיווח אחר, בוועידה הכלכלית הלאומית שערך עיתון "כלכליסט" בספטמבר, הטיח מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון, האשמות דומות בשר האוצר, משה כחלון. ואילו לפי המקומון "כל העיר", בסוף ספטמבר קרא יו"ר ארגון בוני ירושלים והסביבה לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, להפשיר קרקעות ב"מקומות שלא אושרו בעבר, כמו רכס לבן" — חלק חשוב במעטפת הירוקה של העיר.

ברור לכל שיח"צני איגוד הקבלנים פועלים במרץ להטמיע כעובדה בתודעת מקבלי ההחלטות מחסור בקרקעות לבנייה בירושלים, ולהטות את דעת הקהל לטובת ההתפשטות לשטחים הפתוחים כתחליף להתחדשות עירונית. ואולם, הנתונים מפריכים את טענות הקבלנים.

בדו"ח "תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים ל–2040" מפברואר 2016, קבעו מתכנני הערים אורי ברשישת ותרצה פינקל כי קיימות בעיר עתודות קרקע ל–117 אלף יחידות דיור, וניתן לבנות לפחות 70 אלף מהן עד 2040. המחברים ציינו כי נקטו הערכה זהירה, כשהביאו בחשבון כי תוכניות על שטחים פתוחים, כמו שלוחת הדסה, מורדות רמות ורכס לבן, לא ימומשו. גם כך, הדגישו, קיימות די והותר עתודות לתוספת האוכלוסייה הצפויה לשנת היעד.

מהנתונים שנמסרו על ידי עיריית ירושלים בהתנגדותה לתוכנית מורדות רמות, מתברר כי קיים פוטנציאל ממשי לכ–77 אלף יחידות דיור במערב העיר, במסלולים שונים של התחדשות עירונית, ובהם פינוי־בינוי — מתוכן יותר מ–35 אלף יחידות דיור ניתנות למימוש כבר בחמש השנים הקרובות. נתון זה מספק לכאורה כר נרחב לפעילות קבלנית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

זאת ועוד, חוקרת תוכנית המתאר למחוז ירושלים תמ"מ 30/1, תלמה דוכן, קבעה כי קרקעות רבות בירושלים הוסבו במהלך השנים מייעוד מגורים לתעסוקה, וניתן להמיר את חלקן בחזרה לייעוד מגורים. רוממה היא דוגמה לאזור תעשייה שייעודו שונה למגורים, המניב, לאחר פינוי המוסכים, אלפי יחידות דיור בבנייה רוויה באיכות גבוהה.

למרבה הפלא, למרות טענות הקבלנים כי אין היכן לבנות בירושלים, העיר מחזיקה בשיא התחלות הבנייה בשנים האחרונות, ובהחלט "תורמת את חלקה" היחסי להגדלת היצע הדיור בישראל. לפי נתונים שפירסם תמיר ניר, סגן ראש העיר לשעבר, הממוצע השנתי ליחידות דיור מאושרות בעיריית ירושלים בחמש השנים האחרונות הוא 4,170.

נתון רלוונטי נוסף שהתאחדות בוני הארץ בוחרת להתעלם ממנו, הוא התוכניות לעשרות אלפי יחידות דיור המקודמות ברחבי מחוז ירושלים, בצור הדסה ("בת הרים"), בית שמש ועוד. גם אם ימומשו רק חלקן, מדובר באלפי דירות. אז מה מפריע לקבלנים? כנראה שמחיר דירה בבית שמש אינו כמחיר דירה בירושלים. התשומות דומות, אבל הרווח — ממש לא.

נוסף על כך, בירושלים רוב התחלות הבנייה בשנים האחרונות הן של יזמים פרטיים, בעיקר במתחמים קטנים יחסית בתוך המרקם הבנוי של העיר. עבור הקבלנים הגדולים — השחקנים הראשיים בהתאחדות בוני הארץ — היעד הוא עלייה עם בולדוזר על קרקע בתולה ובניית מאות דירות על שטח פתוח. עלותם של פיתוח התשתיות החדשות ותחזוקתן לאורך זמן אינם מעניינם.

ובכן, מן הראוי לזכור כי התאחדות בוני הארץ היא גוף אינטרסנטי, הפועל באגרסיביות מול מקבלי ההחלטות במטרה לקדם את עסקי חבריו. וכאן המקום לפנות אל מקבלי ההחלטות ולומר להם: אל תתנו ל"עובדות" מתוצרת התאחדות בוני הארץ לבלבל אתכם.

הכותבת היא עורכת דין, חברת עמותת רמות למען הסביבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker