גורל התוכנית לפינוי־בינוי בנווה שרת בת"א יוכרע מחר

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של תל אביב תדון בפרויקט אח"י דקר, לאחר שיזם התוכנית קיבל ארכה להשגת הסכמות לפרויקט מכ-60% מהדיירים בשכונה

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט פינוי־בינוי בנווה שרתצילום: אייל טואג
רז סמולסקי

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של תל אביב תדון מחר בפרויקט פינוי בינוי אח"י דקר בשכונת נווה שרת, לאחר שיזם התוכנית קיבל ארכה להשגת הסכמות לפרויקט מכ-60% מהדיירים בשכונה. לפי התכנון, 451 דירות ב–23 בניינים בני חמש קומות יפונו - ובמקומן ייבנו מגדלים בגובה 9–30 קומות ובהם 1,159 דירות.

תוכנית אח"י דקר מקודמת מ-2007 על ידי חברת פי.בי החברה לפינוי בינוי. האדריכלים של הפרויקט הם משרד טיטו אדריכלים ומי שהיה בעבר מהנדס העיר, האדריכל דני קייזר.

הוועדה המקומית תידרש להכריע מחר בשתי סוגיות, האחת נוגעת לביצוע התוכנית עצמה והשנייה היא זהות החברה היזמית, אשר קבוצת דיירים מבקשת להחליפה בטענה שאינה עומדת ברף הנדרש לביצוע פרויקט מקיף כזה. בדיון בוועדה תינתן זכות טיעון לשני נציגים מכל צד.

באוגוסט האחרון התנתה הוועדה המקומית את אישור התוכנית בכך שפי.בי תגייס הסכמות של 60% מהדיירים עד 2016, עקב התנגדויות של חלק מהדיירים וטענתם כי החברה לא שיתפה אותם בתכנון הפרויקט. באותה ישיבה העלה יו"ר הוועדה, דורון ספיר, את טענות המתנגדים, שלפיהן הפרויקט לא נעשה תוך שיתוף הדיירים, וכי עורכי הדין שבחר היזם לייצוג הדיירים למעשה נכפו עליהם.

היזמים טוענים כי יש להם את הרוב הדרוש כדי להמשיך את הפרויקט, אלא שהמתנגדים טוענים כי מדובר בחתימות שנאספו לפני שמונה שנים, ולא על מסמכי פינוי־בינוי אלא על מסמך הסכמה עקרונית לקידום הפרויקט. עוד נטען כי היזם מנסה לקדם את התוכנית יותר משמונה שנים ואי־אפשר להכריח את התושבים להמשיך את ההתקשרות עמו.

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר והוועדה המקומית, אמר: "פרויקט אח"י דקר בנווה שרת נמצא כבר כמה שנים בדיונים. לצד מספר רב של תושבים שלפי הודעת היזמים חתמו על הסכמות, ישנם מתנגדים שמעלים טענות בעלות משקל. בכוונתי להציע אפשרות לפיצול התב"ע באופן שיאפשר את התחלת הפרויקט בבניינים שכבר עומדים בדרישות".

חברת מועצת העיר, מיטל להבי, אמרה דברים דומים: "יש להפריד את השיח על התוכנית מהשיח על היזם. התוכנית צריכה לידון לגופה לגבי נושאים מהותיים כמו השינוי המשמעותי במרקם העירוני. אם התוכנית תאושר, אין מקום לתת את כל היקף התוכנית לגורם אחד - שלא בטוח אם יש לו מספיק חתימות של דיירים. נכון לפצל את התוכנית למתחמים, ולתת אותם לקבלנים ויזמים שונים".

פרויקט אח"י דקר מתפרש של שטח של כמעט 50 דונם בשכונת נווה שרת בין הרחובות אח"י דקר במזרח, רחוב נהריים בצפון, רחוב דבורה הנביאה ושכונת צהלה במערב, ורחוב בת אל מדרום. התוכנית החדשה שמקודמת כעת מגביהה את הבניינים לגובה שנע בין 9 ל-30 קומות ומוסיפה 708 דירות לשכונה, מדובר ביחס בנייה של 1 ל-2.57 דירות (בנייה של 1,159 דירות בסך הכל, כולל הדירות הקיימות).

הדיירים יקבלו דירות חדשות בשטח 83 מ"ר עיקרי (לא כולל שטחי שירות, ממ"ד ומרפסת) ושטח 708 הדירות החדשות יהיה לפי תמהיל של דירות קטנות בשטח עיקרי של 70 מ"ר (20% מהדירות), 100 מ"ר עיקרי (60% מהדירות) והיתר (20% מהדירות) יהיה בשטח של יותר מ–100 מ"ר עיקרי. בפרויקט יהיו 1,854 חניות תת־קרקעיות ועוד 130 חניות ציבוריות מעל הקרקע. התוכנית מוסיפה שטחי מסחר, מקצה 2.5 דונם למבני ציבורי וכעשרה דונם לשטחים ירוקים.

מחברת פי.בי נמסר בתגובה: "הצוות המקצועי של עיריית ת"א המליץ לוועדה המקומית להצטרף לחברת פי. בי. כמגישת התכנית, והודיע כי הוא רואה חשיבות רבה בפתרון כולל למתחם אח"י דקר ולמתן הזדמנות הוגנת לכל בניין להתחדש. כן קבע הצוות כי התוכנית שיזמה חברת פי. בי. מאפשרת פתרון תנועתי כולל למתחם, והתוכנית נעשתה בתיאום מול צוות התכנון ובהנחייתו.

"בדיון הפנימי שהתקיים בחודש אוגוסט, ללא נוכחות הצדדים, הובאו בפני הוועדה נתונים חסרים שציירו תמונה שלא שיקפה את המציאות. בעקבות כך פנתה חברת פי. בי, באמצעות עורכת דין ענת בירן, לוועדה המחוזית אשר המליצה, לצורך קידום התוכנית, כי הוועדה המקומית תצטרף לחברת פי. בי כמגישת התוכנית. במקביל פנתה חברת פי. בי. ליו"ר הוועדה המקומית אשר איפשר להשלים את הנתונים שהיו חסרים בדיון הפנימי, ובעקבות כך נקבע הדיון שיתקיים מחר.

"נכון להיום, בתוך חמישה חודשים מאז עורכי הדין של הדיירים אישרו את נוסח ההסכם הסופי לביצוע הפרויקט, חתמו על ההסכם 214 דיירים המהווים למעלה מ-51% מבעלי הדירות הפרטיות, וכל זאת - למרות אי הוודאות שיצרה החלטת הוועדה שהתקבלה בדיון הפנימי. חתימת רוב של דיירים על ההסכם הסופי נבעה משיתוף ציבור נרחב שנעשה לפרוייקט ביחד עם משרד הסברה שהוקם ע"י היזם בשכונה לנוחיות הדיירים ובעקבות תנאים מטיבים ובטחונות ראויים אשר כלולים בהסכם הסופי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker