נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי, התייחס היום (ב') בבוקר לראשונה לסערה שהתחוללה סביב החלטת שר האוצר משה כחלון שלא לאפשר את המשך פרסומה של סקירת מחירי הדיור שנהג לפרסם מדי רבעון.

"ההחלטה היא פוליטית וזה לגיטימי, כי הממשלה חייבת דין וחשבון לבוחריה. יש כאלה שיגידו שזה לא נעשה כמו שצריך, אך לממשלה לא נוח עם זה שכל שבוע מתפרסמת סקירה אחרת והנושא שב ועולה, וזה בסדר. הסקירה החדשה שלי מוכנה. יצאה לי עליית מחיר מעט מתונה יותר מהעלייה במחירים שפירסם הלמ"ס. אני לא יכול לומר כמה כי אסור לי". הדברים נאמרו בכנס לשכת שמאי המקרקעין שנערך באילת.

לגבי מדד מחירי הדיור שמפרסם הלמ"ס, שנותר המדד היחיד שמפרסם כיום גוף ממשלתי כלשהו. אמר אלדרוטי: "אני חושב שהלמ"ס עושים עבודה סטטיסטית טובה, אבל התוצר שהם מייצרים מתאים לשימור ידע, לרצף היסטורי של מחירי הדיור בעבר וכדומה - אבל לעת הזו הם לא משמשים ככלי רלוונטי, ואל לממשלה ולרוכש לקבל החלטות על פי נתוניה. הנתנים של הלמ"ס הם תמיד על תנאי לארבעה חודשים קדימה, ואי אפשר לבנות על נתונים כאלה".

לגבי מחירי הדירות, שבדומה לדו"ח האחרון שפירסם עלו גם לפי נתוני הלמ"ס האחרונים, אמר אלדרוטי: "הנתונים לא מפתיעים. שוק הנדל"ן כיום מתנהל בשני נתיבים: זכאי מחיר למשתכן, ושוק יד שנייה. מה שקרה זה שהגלגל של הזכאים כמעט לא התגלגל, בעוד שגלגל דירות יד שנייה המשיך להתגלגל כרגיל. אני לא הופתעתי בכלל. תוכנית מחיר למשתכן מתנהלת בעצלתיים, והדבר הבעייתי ביותר הוא ההליך המסובך שמביא לכל כך מעט צעירים ליהנות ממנה".

טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי
טל אלדרוטי, השמאי הממשלתיצילום: ערוץ היוטיוב של מידע כנסים

"לתקן את החוק"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (תחום אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, מתח בכנס ביקורת קשה על מצב החקיקה בכל הקשור להיטלי השבחה, וביקש מחברי לשכת השמאים להפעיל לחץ על הממשלה שיסייע לשנותה. "בתחום היטלי ההשבחה המצב המשפטי הוא לא טוב", אמר קמיניץ. "בסופו של יום, רק נושא הפטורים לבדו מייצר קושיות על כל סעיף, שבית המשפט העליון צריך להכריע בהן, ולכן הוא מבקש מאיתנו לתקן את החוק.

"יש רצון לתקן את השומות המוסכמות, אך השמאים חייבים לשכנע את המערכת שחייבים לתקן את החוק, כי הוא לא טוב. בממשלה חושבים שתיקון יעלה את מחירי הדיור, וזו אחריות השמאים להסביר ולדרוג שזה לא יעלה מחירים. תלחצו בפן המקצועי. אם יתוקן פרק היטל ההשבחה זה יפתור בעיות בתחום".

נשיא לשכת רואי החשבון, יזהר קנה, התייחס בדבריו לחוק ריבוי הנכסים אותו מתעקש לקדם שר האוצר, משה כחלון. "חקיקה של מיסוי על דירה שלישית לא תפתור את בעיית המחירים בישראל", אמר קנה, "אלא תעלה את מחירי השכירות. לצערי באוצר מתעקשים. אנחנו בנושא הזה חושבים בצורה דומה מאוד לשמאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker