ועדת השרים תדון בדחיית פינוי שדה דב: "הקמת הטרמינל החדש נתקעה"

משרד האוצר: "אנחנו פועלים בימים אלה כדי לקדם את התכנון של הטרמינל האזרחי הזמני"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון פעם נוספת בהצעת החוק המבקשת לדחות את הפסקת פעילות התעופה האזרחית משדה דב עד למועד הפסקת הפעילות הצבאית בו.

חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהגישו את ההצעה, טוענים כי המתווה שגיבשו שר האוצר, משה כחלון, ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, להעתקת טרמינל הטיסות האזרחי אל שטח השדה הצבאי — אינה מתקדמת. מטרתה של הצעת החוק, שאמורה לעלות לדיון בוועדה ביום ראשון, היא למנוע את הפגיעה בעיר אילת שתגרום סגירתו של שדה דב.

הצעת החוק הוגשה לוועדה בפעם הראשונה ביולי, וזכתה בתמיכה רחבה של לא פחות מ-80 חברי כנסת מכל הסיעות, שחתמו על ההצעה. עוד תמכו בהצעה ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, שהיה שותף לגיבושה, שר התיירות, יריב לוין, שר הבריאות, יעקב ליצמן, וראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי.

עם זאת, אישור ההצעה היה מעמיד את המדינה במצב בלתי־אפשרי, לאור התחייבותה לפינוי השדה בשרשרת הסכמים שנחתמו עם מנהלי מתחם הגוש הגדול, המייצגים את בעלי הקרקע הפרטית שעליה פועל השדה, וכן בשל פסק דין של בג"ץ שקבע כי על החלק האזרחי של הטרמינל להתפנות עד אפריל 2017.

שדה דבצילום: מוטי מילרוד

בעקבות התנגדות חריפה של משרד האוצר לאישורה, הסכימה יו"ר ועדת השרים, שרת המשפטים איילת שקד, לדחות בכמה שבועות את הדיון בהצעה. זמן קצר לאחר הדחייה הודיע כחלון כי גיבש עם שר הביטחון מתווה המייתר לכאורה את הצורך בחוק, ושלפיו תועתק הפעילות האזרחית אל תוך שטח השדה הצבאי. TheMarker חשף את התוכניות לטרמינל החדש, שלפיהן הטרמינל יוקם במבנה ארעי ("אוהל") בסמוך למסלול ההמראה של השדה הצבאי. על פי מידע שהגיע ממשרד ראש הממשלה באותה העת, הטרמינל החדש היה אמור להיות מוכן לקליטת הפעילות האזרחית עד אוגוסט 2017.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם לדברי שמולי וסמוטריץ', מעבר להצהרות על הפתרון המתגבש, עדיין לא נעשו פעולות כלשהן לביצוע העברת הפעילות. "אנו רואים שהכרזתו של שר האוצר אינה קורמת עור וגידים, וכי המשא ומתן עם בעלי הקרקע הפרטית במקום, המיוצגים על ידי חמשת מנהלי הגוש הגדול, נתקע", אמר שמולי. "איני מאמין שבפרק הזמן שנותר יהיה ניתן להקים את הטרמינל במתכונתו החדשה, ולכן אנחנו לא מוכנים לקחת את הסיכון שהשדה ייסגר בהוראת בג"ץ".

לדברי סמוטריץ', "אנחנו מבינים שבעלי הקרקע הפרטית עושים שרירים, ומונעים את קידום המתווה, לפיכך נתנו הוראה להעלות את הצעת החוק על סדר היום. אם נראה שההתנהלות בנושא הופכת להיות הרמונית יותר - יכול להיות שלא יהיה בה צורך, אך כרגע הדיווחים שאנחנו מקבלים הם כי המתווה לא מתקדם".

ממשרד האוצר נמסר כי "בהתאם למתווה של שרי הביטחון והאוצר, אנחנו פועלים בימים אלה כדי לקדם את התכנון של הטרמינל האזרחי הזמני, שיאפשר כבר ב–2017 להתחיל לפתח ולעבוד על הקרקע שתתפנה בחלק האזרחי, ומצד שני תשמר לפחות בשנה וחצי הקרובות את המשך הטיסות האזרחיות לאילת בחלק הצבאי של השדה. לכן אין סיבה שהצעת החוק הזאת תזכה לתמיכת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker