אכזבה לכחלון: מחירי הדירות עלו בשיעור הגבוה ביותר מאז 2013 - והגרף שאסור לפספס

בזמן שהממשלה שוקדת על מבצע מחיר למשתכן ועל הדרת משקיעים מהשוק, מחירי הדירות רשמו בתקופת החגים קפיצה גבוהה במיוחד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: טלי מאייר

"בשל כך שבחודש אוקטובר התקיימו כל חגי תשרי, מספר העסקות שדווחו היה פחות ממחצית בהשוואה לחודש ללא חגים. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו". כך מנסים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) להסביר את עליית מחירי הדירות, שמאז סוף 2013 לא נראו כמותן.

קצב של 1.3% לחודש, הוא אירוע חריג ביותר, שמצריך חשיבה מחודשת על מדיניות הדיור הממשלתית ועל התגובה הציבורית כלפיה.

נתונים בכתבה

אבל ראשית, אי אפשר שלא להתייחס להערה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ואי אפשר שלא לקשר אותה לפרשת העלמת דו"ח השמאי הממשלתי, מינוי ועדה מייעצת ללמ"ס לטיוב נתוניו, והחקיקה והיוזמות ההיפראקטיביות שמגיעות באחרונה מכיוונו של כחלון.

לא זכור מקרה קודם, שבהם אנשי הלשכה התנצלו על בעייתיות בנתונים שלהם. לא כשהיתה שביתה ממושכת בטאבו בינואר 2014, שעיכבה מאוד סגירת עסקות ושיבשה בעליל את המידע אודות מצב השוק באותו חודש, ואף לא במה שקרה לפני מספר חודשים, שבהם מדד מחירי הדירות הראה על ירידה של 0.2%, שכעבור חודשיים תוקנה לעלייה של 0.2%. כנראה שחוששים שם משיחות טלפון מכיוון האוצר, שידרשו לדעת, כיצד זה למרות מבצע "מחיר למשתכן"  מחירי הדירות זינקו בפראות כה רבה.

אבל זה בדיוק מה שקרה. מהשוואת העסקות שבוצעו בחודשים אוגוסט 2016 – ספטמבר 2016, לעומת העסקאות שבוצעו בחודשים יולי 2016 – אוגוסט 2016, נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-1.3%, מה שהקפיץ את קצב עליית המחירים השנתית ב-8.5%. בשקלים מחירה של דירה ממוצעת עלה בכ-19 אלף שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כאמור, קצב חודשי כזה של עלייה לא נרשם מאז נובמבר-דצמבר 2013, שאז מחירי הדירות רשמו קפיצה של 1.5%.

יריד דירות היוקרה שנערך במלון הילטון בתל אביב באוגוסט
יריד דירות היוקרה שנערך במלון הילטון בתל אביב באוגוסטצילום: ניר קידר

מדובר בהתרסקות של קונספציה ארוכת שנים שמנחה את המדיניות הממשלתית בנושאי דיור, ובמיוחד של זו הנוכחית, לפיה מגזר משקיעי הנדל"ן הוא האשם העיקרי בעליות המחירים. ואולם העובדה היא, שהמשקיעים בתהליכי נטישה של השוק, בעקבות צעדי מיסוי אגרסיבים של כחלון, וקידום של חוק ריבוי נכסים ("מס הדירה השלישית") מעידה על זה, שמי שתורם לעליות המחירים הם רוכשי הדירות למגורים – הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור. וכך, מנתונים שונים שמגיעים מהאוצר ומהלמ"ס, מתחוללת ירידה בהיקף העסקות שמתבצעות בשוק הדירות, ואולם עליות המחירים דווקא מואצות. לא לתוצאה הזו ייחלו באוצר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker