"חיפשתי בעלי 3 דירות עניים ולא מצאתי; שוק משקיעי הנדל"ן לא יחזיק - בסוף מחירי הדירות יירדו"

שר האוצר משה כחלון: "ברגע שנספק את הדירות המוזלות לאלפי זוגות צעירים - המחירים יירדו" ■ אין דבר כזה שלוחצים על הכפתור - ומיד מורידים מחירים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון, בכנס העיתונות באילת
שר האוצר, משה כחלון, בכנס העיתונות באילתצילום: חיים דוד

"חיפשתי בעלי 3 דירות עניים ולא מצאתי. השוק מצטנן והמעלית עוד לא הגיעה לסוף. השוק הזה לא יצליח להחזיק. בסוף מחירי הדירות יירדו. ההיצעים ישפיעו", כך אמר היום שר האוצר, משה כחלון, בכנס העיתונות באילת בעניין הצעתו לחלופות השקעה אטרקטיביות עבור המשקיעים בדיור.

"אני לא יצרתי את משבר הדיור רק באתי לפתור אותו", הדגיש שר האוצר. "אני חושב שאני פותר אותו נכון.  אלפי צעירים קיבלו דירות במחיר למשתכן ב-400-300 אלף שקלים פחות ממחיר השוק. אין לי ספק שברגע שנספק את הדירות, המחירים יירדו. אני מחוייב לזוגות הצעירים שיוכלו לרכוש דירות. חשבו שלוחצים על הכפתור ומורידים מייד את מחירי הדיור. לקחתי את האחריות על עצמי. יכולתי לתת את זה למשרד השיכון ולעמוד בצד. אשא באחריות. אם לא אספק בסוף הקדנציה את הדירות - לא אעמיד את עצמי לבחירה. גם אם הצעדים כואבים, זה לא בשבילי אלא בשביל הזוגות הצעירים".

באשר למס על הדירה השלישית וגלגולו על השוכרים אמר כחלון כי "המס לא יצר ביקוש נוסף. יש היצע וביקוש.  אין שום סיבה להעלות את דמי השכירות. בעל הדירה לא יכול לבוא ולומר לשוכרים אני מעלה לכם את דמי השכירות. אני לא רואה שום סיבה לשנות את המס. אנו מציעים חלופות השקעה. מי שיש לו ריבוי נכסים - צריך לשלם מס. אין לי בעיה עם מי שקנה הרבה דירות. יש משבר דיור ומצפים ממני לפתור אותו".

מה מתכנן כחלון למשקיעים שיזדרזו למכור דירות?

שר האוצר, משה כחלון, מתכנן לערוך תחרות בין המשקיעים בשוק הדיור - מי מהם יהיה מוכן למכור את דירתו ראשון. זאת במסגרת החלופות הנבחנות ליצירת מסלולי השקעה אטרקטיביים למשקיעים בדיור, כדי לשכנע אותם למכור את הדירות שברשותם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

צוות לבחינת חלופות השקעה כאלה, בראשות סגן שר האוצר, יצחק כהן, הוקם בשבוע שעבר, ואמור לסיים את עבודתו בתוך שבועיים בלבד. אבל כבר עתה מסתמנת חלופת ההשקעה המועדפת על הצוות: פיקדון בנקאי, צמוד למדד מחירי הדיור, בסכום של עד 700 אלף שקל ולתקופה של שלוש שנים.

הפיקדון יוצע אך ורק למשקיעים בדיור, שיוכלו לממש את השקעתם ולהפקיד את התמורה בפיקדון החדש. בנוסף, לא כל המשקיעים יזכו באפשרות להפקיד את כספם בפיקדון: הוא יוגבל רק ל-12 אלף המשקיעים הראשונים שיזדרזו למכור את דירתם בתוך רבעון אחד מהכרזת התוכנית. מדובר בפיקדון שהיקף ההשקעה המתוכנן בו יהיה עד כ-8.5 מיליארד שקל.

על פי התוכנית המסתמנת, המדינה תוציא מכרז לבנקים, שבו יזכה מי שיציע את הריבית הגבוהה ביותר לבעלי הפיקדון. המדינה תצטרך רק להתחייב להשלים את הפער שבין הריבית שהציע הבנק (נניח, 1.5% לשנה במשך שלוש שנים), לעליית מחירי הדיור (נניח 4% לשנה במשך שלוש שנים - תוספת תשואה של 2.5% לשנה שהמדינה תסבסד).

במשרד האוצר מקווים כי הפיתוי של פיקדון בתשואה זהה לשוק הדיור, יחד עם הלחץ הכבד המופעל על המשקיעים בדיור, כמו הצעת המס על דירה שלישית, יגרמו למשקיעים לשקול לממש את השקעתם בדיור, ובהקדם - ויביאו להגדלת ההיצע. במשרד האוצר מעריכים כי יש כמה קבוצות של משקיעים שכבר היום מתנדנדות לגבי המשך ההשקעה שלהם בדיור: מי שקנו דירה תחת לחץ הילדים בלי שיש להם משאבים מתאימים לכך, מי שגילו כי ניהול של דירה להשכרה אינה משימה פשוטה, וגם מי שרוצים לממש את השקעתם בשל מיסוי הדירה השלישית או בשל ההצטברות של מס שבח לאורך השנים. כיום מממשים את השקעתם כ–6,000 משקיעים בדיור מדי רבעון, ובאוצר מקווים כי השוט של מיסוי דירה שלישית עם ההטבה של הפיקדון החדש יכפילו את מספר המממשים ל–12 אלף ברבעון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker