האם זה הפתרון של כחלון לבעלי 3 דירות ויותר?

שר האוצר מינה צוות שיבחן חלופות השקעה לדירות מגורים ■ המטרה: להסית את הביקושים להשקעה בדירות לאפיקים אחרים

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון וסגן שר האוצר יצחק כהן
שר האוצר, משה כחלון, וסגן שר האוצר, יצחק כהןצילום: גיל כהן מגן

שר האוצר משה כחלון מינה צוות שיבחן חלופות השקעה לדירות מגורים. הצוות שבראשו יעמוד סגן שר האוצר, יצחק כהן, יגיש את הצעותיו בתוך שבועיים.

אחת הבעיות בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות היא כניסתם של המשקיעים והעדר חלופות השקעה על רקע הריבית הנמוכה במשק. כעת, מנסים במשרד האוצר להסיט את הביקושים להשקעה בדירות לאפיקים אחרים.

בשבועיים הקרובים יגישו האגפים השונים באוצר, בהם אגף התקציבים, רשות המסים, החשב הכללי והכלכלן הראשי, את ההצעות שלהם ובעוד שבועיים יתקיים דיון נוסף בעניין. היום התקיים דיון בהשתתפות סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש מטה הדיור הלאומי, אביגדור יצחקי, הממונה על התקציבים אמיר לוי, הכלכלן הראשי, יואל נוה ונציגיה של החשבת הכללית.  

בין הרעיונות שהועלו היה אפיק השקעה באג"ח צמוד למדד מחירי הדירות כפי שהוא מפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אפיק זה אמור לתת תשואה דומה לעליית ערך מחירי הדירות ויש בו גם הצהרה של הממשלה שהיא מאמינה שמחירי הדירות יירדו, שכן ככל שהמחירים יירדו, לא תצטרך הממשלה לשלם על האג"ח.

בנוסף, הועלה רעיון לפיקדון בנקאי שיוצמד גם הוא למדד מחירי הדירות. כמו כן, עלתה הצעה למתן פטור ממס שבח למשקיעים שימכרו דירות, אך ההערכה היא שהסיכוי של ההצעה הזו להתממש נמוך כיוון שהיא אינה מהווה חלופת השקעה אטרקטיבית לכסף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר האוצר מקדם בימים אלה במסגרת חוק ההסדרים הטלת מס מיוחד על בעלי 3 דירות ויותר. בעלי 3 דירות ישלמו 12 אלף שקל בשנה, בעלי 4 דירות ישלמו מס מיוחד של 22 אלף שקל בשנה, ובעלי 5 דירות ישלמו מס של 37 אלף שקל בשנה. על כל דירה נוספת, המס יגדל ב-15 אלף שקל בשנה. באוצר מעריכים כי המס יכניס לקופת המדינה מיליארד שקל בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker