6,000 דירות חדשות: כך תיראה תוכנית פינוי בינוי לשכונה שלמה בהרצליה

י. ח. דמרי ו-NBS ישראל זכו במכרז לבנייתה מחדש של שכונת יד התשעה בצפון-מזרח העיר ■ השכונה שנהנית מנגישות גבוהה, ממוקמת בסמוך לכביש 531 ולתחנת הרכבת החדשה בין רעננה להרצליה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת יד התשעה - שביב - הרצליה
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עיריית הרצליה הכריזה היום (ג') על בחירתן של שתי קבוצות יזמים לתכנון פרוייקט פינוי-בינוי בהיקף ענק, במסגרתו צפויה להיהרס ולהיבנות מחדש שכונת יד התשעה (שביב) בעיר. שתי החברות שנבחרו הן י.ח. דמרי ו-NBS ישראל. שתי החברות נבחרו בהליך של "קול קורא" שאליו יצאה העירייה לפני כשנה, במסגרתו הוגשו הצעותיהן של עשרות חברות מתחום התכנון והבנייה. הבחירה עצמה נעשתה על ידי ועדה מיוחדת שהוקמה לעניין זה, בראשה עמד ראש העירייה משה פדלון.

הוועדה החליטה להכריז על שני זוכים, ולא על זוכה בודד, לאחר שבכל אחת מהתוכניות הזוכות מצאה הוועדה נקודות חוזק, ובעירייה יבקשו כעת מהחברות הזוכות למזג את שתי תכניותיהן לכדי תכנית בודדת, שתביא לידי ביטוי את הצדדים החזקים של כל אחת מהתוכניות. לדברי גורמים בעירייה, בעוד שתכניתה של דמרי נמצאה כמובילה בכל הקשור לתכנון שטחי המסחר בשכונה, היתה הצעתה של NBS החזקה ביותר מבחינה תחבורתית. בעוד מספר חודשים מקווים בעירייה להביא את התוכנית המאוחדת לדיון בוועדה המקומית ולאחר מכן יוצגו לציבור בהליך "שיתוף ציבור" על מנת לקבל התייחסות והערות.

שכונת יד התשעה, הממוקמת בצפון-מזרח הרצליה, קיימות כיום כ-1,500 יחידות דיור, רובן בשיכוני "רכבת" ישנים, ובמשך שנים רבות נתפסה כאחת משכונות המצוקה של העיר. שנים רבות לא ניתן היה לקדם בה תכנית לפינוי בינוי, בשל פעילותו של שדה התעופה, שהביאה לכך שהוטלו הגבלות מחמירות על גובה המבנים בשכונה. בעקבות ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בהמשך להחלטה קודמת של בית המשפט, כי שדה התעופה יפונה בעוד כשנתיים, נסללה הדרך לקדם תכניות להתחדשות עירונית בשכונה.

השכונה נהנית מנגישות גבוהה, ממוקמת בסמוך לכביש 531 ולתחנת הרכבת החדשה הממוקמת בין רעננה להרצליה. במסגרת הקול הקורא שפורסם, התבקשו היזמים להציע תוכנית בינוי שתייעד 70% מהשטח הבנוי למגורים ו-30% לשטחי תעסוקה ומסחר. שתי ההצעות הזוכות הציעו הקמתן של 6,000 יחידות דיור חדשות במקום 1,500 הדירות הישנות, על פי מכפיל של 1 ל-4, אך בעיריית הרצליה מדגישים כי המכפיל לפיו ייערך הפינוי-בינוי טרם נקבע, וכי החברות יקבלו דגשים בנושא בהמשך הדרך.

מעיריית הרצליה מסרו כי "בעקבות פרסום ה"קול קורא" הגיעו מאות יזמים ומתכננים מרחבי הארץ והעולם, ומגישי ההצעות התבקשו להציג מתווה כולל להתחדשות עירונית בשכונה, תוך התייחסות לענייני צפיפות, דיור בהישג יד, שטחים ציבוריים, חיי קהילה, שירותים, תעסוקה וניידות. ארבע ההצעות אשר זכו בניקוד הגבוה ביותר עלו לשלב הגמר בתחרות, ונידונו על ידי ועדת שיפוט אשר כללה את ראש העירייה מר משה פדלון, מהנדס העיר מייק סקה, יועצים משפטיים, חברי מועצה, נציגי ציבור ועוד".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות פרסום שמות החברות הזוכות אמר ראש העירייה, משה פדלון, כי "מדובר בפרוייקט בסדר גודל שלא היה כמוהו במדינת ישראל. התוכנית שמה דגש על התחדשות עירונית תוך שימור אופייה הייחודי וההיסטורי של השכונה חיבור לעורקי התחבורה והעיר. בין המדדים שהביאו לניקוד הגבוה לתוכניות הזוכות היה הביטוי של גישה תכנונית רעננה ויצירתית יחד עם העובדה שהן לחלוטין ישימות לביצוע מעשי בפועל".

מהנדס העיר, אדריכל מייק סקה, אמר: "קיבלנו תכניות מעניינות ויצירתיות, לכל אחת מהתוכניות הזוכות היו יתרונות בולטים בין אם בהתייחסות לפתרונות תחבורה ובין אם התייחסות לשימור תוך ריענון אופייה ההיסטורי של השכונה הוותיקה. גיבוש תכנון משולב, הממזג בין יתרונות שתי התוכניות יביא לתוצאה התכנונית הטובה והישימה ביותר".

סגנית ומ"מ ראש העיר, מאיה כץ ציינה כי "הפרויקט הכרחי לשיפור תנאי המגורים של תושבי השכונה ומהווה נדבך נוסף בפעילותנו להוספת אלפי יחידות דיור שישמשו את צעירי העיר שמעוניינים להמשיך לחיות בעיר בה גדלו וחונכו. במסגרת הפרויקט עמדנו על כך שהאזור יקבל תפנית משמעותית בפיתוח תשתיות התחבורה, החניות ונראות השכונה".

מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא אמר: "לשכונת יד התשעה יש חלק חשוב בהתחדשות העירונית שמתחוללת בהרצליה. ההצעות שהוצגו בפנינו יאפשרו לקבל את הפתרונות הטובים ביותר שימצבו את יד התשעה כשכונה איכותית המציעה לדייריה שירותים ותשתיות ברמה גבוהה".

לדברי עמוס דבוש, סמנכ"ל השיווק והפיתוח עסקי של י.ח. דמרי, נדרשו החברות להכין תוכנית חברתית שתיתן מענה לצורכי האוכלוסייה הנוכחית בשכונה, שהנה אוכלוסייה מורכבת. "לפרויקטים של פינוי בינוי, בפרט באזורים שבהם האוכלוסייה בעלת חתך סוציו-אקונומי שאינו גבוה, יש הרבה מאוד היבטים חברתיים שפעמים רבות מתעלמים מהם. עשינו מאמץ להתאים את התכנון לאוכלוסייה במבט קדימה, עם הרבה מחשבה על הנושא, ואני שמח מאד על הזכייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker