מונתה מחליפה זמנית לבינת שוורץ בראשות מינהל התכנון

יו״ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, הודיע על מינויה של עו״ד שירה ברנד לממלאת מקום מנהלת מינהל התכנון, במקום בינת שוורץ ■ בקרוב תוקם ועדת איתור לתפקיד ■ בין המועמדות המובילות למינוי הקבע: יו"ר הוועדה המחוזית ירושלים ומתכננת מחוז המרכז

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בינת שוורץ
בינת שוורץצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

יו״ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, הודיע בפתיחת ישיבת המועצה הארצית הבוקר (ג') על מינויה של עו״ד שירה ברנד לממלאת מקום מנהלת מינהל התכנון. כמו כן הודיע יצחקי כי וועדת איתור תוקם בימים הקרובים. ברנד כיהנה עד כה כסגנית מנהלת מינהל התכנון, ואינה צפויה להגיש מועמדות למינוי קבוע לתפקיד.

במסגרת תפקידה היתה ברנד אחראית על הקשר בין מינהל התכנון ובין הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, וכן לקחה חלק משמעותי ביישום הרפורמה בחוק התכנון והבנייה. במסגרת זו ניהלה ברנד את יישום הפרקים הנוגעים לתחום הרישוי, ובכלל זה הקמתם של מכוני בקרה פרטיים.

לברנד תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, ותואר שני בתכנון ערים ואזורים מהטכניון. לפני הגיעה למינהל התכנון, שימשה כיועצת המשפטית של מנהלת תנופה לטיפול במפוני גוש קטיף שפעלה במשרד ראש הממשלה, וכיועצת משפטית למטה מינהל התכנון ולוועדה הארצית לתשתיות לאומיות (ות"ל). 

מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ, סיימה אתמול את תפקידה ולא תמשיך לכהן כמנהלת מינהל התכנון למשך שלושה חודשים נוספים, כפי שהציע לה שלשום הרכב של שלושה שופטי בג"ץ. שוורץ קיבלה את ההחלטה יחד עם שר האוצר, משה כחלון, בפגישה שקיימו השניים אתמול בבוקר. במהלך הפגישה אמרה שוורץ לכחלון כי היא אינה מעוניינת בהארכת הכהונה הקצרה שהוצעה על ידי בג"ץ, משום שזו לא תאפשר לה ליישם את מדיניותה במינהל התכנון.

לדברי מקורות במינהל התכנון, כחלון הסכים עם שוורץ ותמך בהחלטתה לסיים את תפקידה באופן מיידי. עוד סוכם ביניהם כי בשבועות הקרובים תסייע שוורץ בחפיפתו של ממלא מקומה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פרישתה של שוורץ באה בעקבות הדיון שנערך שלשום בבג"ץ בעתירתה של עמותת אדם טבע ודין, שדרשה את הפסקת כהונתה של שוורץ. זאת, על רקע ממצאים שלפיהם בהחלטות שקיבלה ודיונים שבהם השתתפה היה כדי להשפיע על עסקיו של בן זוגה, דוד רוסו. לרוסו חברת נדל"ן גדולה במרחב הכפרי, שעל לקוחותיה נמנים עשרות קיבוצים ומושבים.

ועדת האיתור תחפש - השר כחלון יבחר

במהלך הדיון שלשום אמרה שוורץ כי היא מוותרת על הצעת השופטים להגיע להסכמות עם העותרת על תקופת כהונה קצרה נוספת, וכי היא מעדיפה לסיים את תפקידה באופן מיידי. "הדבר היחיד שעמד לנגד עיני לאורך כל תקופת כהונתי הוא האינטרס הציבורי. כל מעשי התקבלו רק לאורו ומתוך גישה מקצועית וללא משוא פנים", אמרה שוורץ בדיון. "מאחר שהתברר כי לא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי לשנה זו, בחרתי לא להיענות לפניית שר האוצר ולא להאריך את כהונתי מעבר ל-31 באוקטובר".

בתגובה להתפטרות, ביקשו שופטי בג"ץ משוורץ כי תשקול להמשיך בתפקיד שלושה חודשים נוספים כדי לצמצם את הנזק למערכת התכנון, אך גם הצעה זו נדחתה על ידה.

מינוי ממלאת המקום הוא רק הקדימון להליך המשמעותי יותר - מינוי קבוע למנהל מינהל התכנון. מינוי זה יתבצע באמצעות ועדת איתור, ולאחר שזו תגבש רשימת מועמדים סופית, יכריע כחלון באשר לזהות המועמד הנבחר.

דלית זילבר
דלית זילברצילום: צילום מסך מתוך ער?

בין השמות המוזכרים כמועמדים מובילים לתפקיד בולט שמה של דלית זילבר, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים. בחצי השנה האחרונה משמשת זילבר גם כיו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, לאחר שהיו"ר הקודמת, גילה אורון, פרשה לגמלאות. זילבר זוכה להערכה רבה בצמרת משרד האוצר, ואהודה בקרב המתכננים.

לטענת מקורות שונים בענף, לזכות זילבר נזקפים גם יחסים טובים עם קובי כחלון, אחיו של שר האוצר, שנשתמרו מתקופת כהונתו כיו"ר ועדת התכנון של עיריית ירושלים - שבה עבדו השניים יחד על נושאים רבים הקשורים בתכנון עירוני.

מועמדת בולטת נוספת היא האדריכלית דניאלה פוסק, המשמשת כיום מתכננת מחוז המרכז. בתקופת כהונתה של פוסק עלתה באופן משמעותי התפוקה התכנונית של הוועדה - הנחשבת לעמוסה ביותר בישראל, שעוסקת בכמות כפולה של תוכניות בהשוואה לכל ועדה מחוזית אחרת. בשנה האחרונה אף נהפכה פוסק ליו"ר הוועדה בפועל, משום שיו"ר הוועדה הזמני, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, אינו פוקד את מרבית הישיבות המתקיימות בה.

דניאלה פוסק
דניאלה פוסקצילום: מוטי מילרוד

כמו כן, פוסק היא אדריכלית בהכשרתה ונחשבת לסמכות מקצועית גבוהה יותר מזילבר, שלה תואר בתכנון ערים. עם זאת, במשרד האוצר ראו בבינת שוורץ מנהלת מינהל תכנון מוצלחת אף שאינה אדריכלית - כך שעדיין לא ידוע אם הכשרתה של פוסק אכן תשחק לטובתה.

מלבד זילבר ופוסק, גם שמו של דרוקמן מוזכר כמועמד למינוי הקבוע לראשות מינהל התכנון - אם לא ימונה לממלא המקום הזמני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker