המקרה המוזר של האשה החזקה בענף הנדל"ן: מדוע התחננו שופטי בג"ץ שתישאר בתפקידה?

(עדכון) לאחר שבינת שוורץ הודיעה היום בבית המשפט כי בכוונתה לפרוש מיידית מתפקידה, היו אלה דווקא השופטים שביקשו ממנה לשקול הארכה נוספת של שלושה חודשים. על המדינה להודיע עד מחר אם כהונת שוורץ אכן תוארך

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בינת שוורץ
בינת שוורץצילום: מוטי מילרוד

דרמה גדולה התרחשה היום (א') בבית המשפט העליון, עם הודעה מפתיעה של מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ כי החליטה לסיים את תפקידה באופן מיידי כבר מחר. ההודעה באה במסגרת הדיון המכריע בעתירת עמותת "אדם טבע ודין", הדורשת את סיום כהונתה של שוורץ, בעקבות מספר מקרים שלגביהם נמצא כי פעלה בניגוד עניינים, כאשר היתה מעורבת בהחלטות אשר נגעו לעסקיו של בן זוגה דוד רוסו.

אלא שבעקבות הכרזת שוורץ היה זה דווקא הרכב השופטים – שכלל את חנן מלצר, נועם סולברג ואורי שהם, שבאופן מפתיע ביקש ממנה לשקול להישאר עוד שלושה חודשים בתפקידה, על מנת למנוע נזק למערכת התכנון. בעקבות זאת הודיעו השופטים כי על המדינה להודיע באופן סופי, עד השעה 15:00 מחר (יום ב'), האם המדינה מקבלת את הצעתם להארכת כהונתה של שוורץ עד ל-31 בינואר 2017.  אם הצעתם של השופטים לא תתקבל – תיכנס התפטרותה של שוורץ לתוקף מחר, והיא תחדל מלשמש כמנהלת מינהל התכנון.

הדיון הלא שגרתי החל היום בשעה 12 בצהריים, יום לפני פקיעת תוקף כהונתה של שוורץ, מועד שאותו קבעו השופטים בעצמם כאשר אסרו על שר האוצר משה כחלון ביולי האחרון להאריך כהונתה בשנה. מיד בפתיחת הדיון הציעו השופטים לנציגי העותרת, אדם טבע ודין, ולנציגי המדינה, הצעת פשרה, שלפיה יסכימו ביניהם הצדדים על תקופת כהונה קצרה נוספת של שוורץ, אשר בסופה תפרוש מרצון, ובכך ייתרו את הצורך של בית המשפט להכריע בנושא.

הסיכויים שפתרון שכזה יימצא נראו קלושים לאור הכרזתו של יועצה המשפטי של אדם טבע ודין עו"ד אלי בן ארי, שייצג אותה בדיון, כי הארגון לא יסכים להארכת כהונת שוורץ אף לא ביום אחד נוסף מעבר לפרק הזמן שכבר הקצה בג"ץ, אך בסופו של דבר קיבלו הצדדים את ההצעה והוכרזה הפסקה. אלא שבמקום משא ומתן בין הצדדים, התכנסו אנשי הפרקליטות, משרד האוצר ומינהל התכנון, בהם ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי וכמובן שוורץ עצמה, לדיון פנימי שלהם שארך שעה ארוכה.

כאשר התחדש הדיון ביקשה נציגת המדינה כי לשוורץ תינתן זכות הדיבור, וזו הטילה פצצה, כאשר הודיעה כי מאחר שתקופת הכהונה הקצרה הנוספת שמציע בית המשפט בלאו הכי לא תאפשר לה ליישם את מדיניותה, בכוונתה לפרוש מיידית מהתפקיד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הדבר היחיד שעמד לנגד עיניי לאורך כל תקופת כהונתי הוא האינטרס הציבורי. כל מעשיי התקבלו רק לאורו ומתוך גישה מקצועית וללא משוא פנים", אמרה שוורץ, "מאחר שהתברר כי לא יתאפשר לי להשלים את היעדים שהצבתי לשנה זו, בחרתי שלא להיענות לפניית שר האוצר, ולא להאריך את כהונתי מעבר ל-31 באוקטובר. לפיכך אסיים את תפקידי מחר".

מיד אחריה נטל את רשות הדיבור ראש מטה הדיור באוצר אביגדור יצחקי, ואמר כי "לאור הצלחותיה של הגברת שוורץ במשימות שעומדות לפניה, זאת אבידה הן לשירות הציבורי והן למדינת ישראל. אנחנו בעיצומה של תוכנית אסטרטגית לדיור, ובפני הגברת שוורץ עומדות משימות חשובות לייצוב המערכת. מדינת ישראל צריכה אותה. יש בעיה קשה במדינה. אנשים מפחדים לקבל החלטות. הם יודעים שעדיף להם כך. זהו מצב של שיתוק. זאת אבידה לא רק למינהל התכנון אלא לכל השירות הציבורי".

מנגד, אמר נציגה של עמותת אדם טבע ודין עו"ד בן ארי, כי העמותה "מקבלת את הודעתה של מנהלת מינהל התכנון בהערכה".

בעקבות הדברים הודיעו השופטים כי הם יוצאים להפסקה על מנת לפרסם החלטה, וכאשר שבו הפתיעו את הנוכחים - כאשר למרות הכרזת שוורץ על סיום תפקידה, ביקשו ממנה לשקול את הארכת כהונתה בשלושה חודשים נוספים, והסבירו זאת בחשש מפני כאוס שיפקוד את מערכת התכנון בשל סיום התפקיד המיידי.

"אם הגברת שוורץ החליטה על פרישתה באופן סופי הדבר מייתר את העתירה, אך אנו היינו מוכנים לפשרה לפיה תוארך כהונתה בשלושה חודשים נוספים", אמר השופט מלצר. בעקבות הדברים, סוכם כי יתקיימו דיונים נוספים בין בכירי האוצר, המעוניינים בהארכת הכהונה, ובין שוורץ, וכי עד השעה 15:00 מחר אחר הצהריים, תודיע המדינה סופית אם כהונתה של שוורץ אכן תוארך.

בעקבות הדיון אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין': "אנו מקווים שהיום תמה תקופה רעה במינהל התכנון, תקופה שבה נפגעו עקרונות סביבתיים וחברתיים תוך חשש למניעים זרים. תקופה שבה אושרו תוכניות בנייה על החופים, על קרקעות מזוהמות, נבנו שכונות ענק ללא תשתיות ונגרם נזק אדיר למרחב הפיזי של ישראל היום ובדורות הבאים. אבל עדיין לא מאוחר לתקן, אנו קוראים לשר האוצר משה כחלון לתקן את עוולות העבר בתכנון ולהציב כעת בראש הפירמידה אדם שרואה את טובת תושבי מדינת ישראל לנגד עיניו וידע להשכיל לתת מענה חברתי וסביבתי הולם למצוקת הדיור".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס הגיב להודעתה של שוורץ מהיום: "אין ספק שבינת היוותה גורם חשוב בפתרון מצוקת הדיור במדינת ישראל, ובפרט לנוכח תת התכנון במחוז המרכז שקידם את פניה עם כניסתה לתפקיד. מעבר להיותה תכליתית, יצירתית ויעילה, ראש מינהל התכנון הוא תפקיד שחייב להיות מאויש כל העת, ומצב שבו לא יהיה מי שיוביל את מינהל התכנון מ-1 בנובמבר הוא עוד מכה ועיכוב לתכניות הממשלה לפתרון המשבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker