מיסוי מוניציפלי |

מהו זמן סביר לגביית היטלים? תלוי בתירוץ של העירייה

כדאי לבדוק מראש וביסודיות כל דרישת תשלום, ולדרוש הפחתה גם אם על פני הדברים אין בה פגם חוקי

מיכאל רוזן וענבל פרברי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נחלת יהודה, ראשון לציון
צילום: עופר וקנין

באחרונה קיבל בית המשפט באופן חלקי עתירה לביטול חובות בהיטלי סלילה ותיעול, תוך שהוא מרחיב על החובה של העירייה לגבות חובות בזמן סביר. ואולם כדאי לבחון גם את החלק בעתירה שנדחה. את החיוב בהיטל סלילה ביטל בית המשפט, וזאת לאחר שהרחיב על כך שאסור לרשות להשתהות 20 שנה עד שהיא נזכרת לבקש היטלים, וחובה עליה לפעול בזמן סביר.

ואולם מתברר כי שיהוי זה עניין יחסי. כך, בפסקה אחת, דחה בית המשפט את החלק בעתירה הנוגע לחיוב בהיטל התיעול, בטענה שהחיוב סביר כי הוא נובע מתיקון טעות במדידה - אף שעברו 10 שנים מאז שהטעות במדידה בוצעה.

באחרונה בית המשפט לעניינים מינהליים במחוז מרכז קיבל באופן חלקי עתירה לביטול חובות שהגישו תושבי שכונת נחלת יהודה בראשון לציון בגין היטלי סלילה ותיעול. העירייה דרשה מהתושבים לשלם לה היטלי תיעול חלקיים והיטלי סלילה מלאים בגין תשתיות סלילה ותיעול שהקימה כ-20 שנה קודם כן, והעתירה הוגשה נגד דרישה זו.

כידוע, בעת הקמתה של עיר או שכונה, בעל הקרקע או החוכר נדרש לשלם היטל פיתוח במועד הנחת התשתית לראשונה (כמו כבישים, מדרכות, תיעול מים וביוב) או בעת הגשת בקשה למתן היתר בנייה. ב-1988 סופחה שכונת נחלת יהודה, שבעברה היוותה מושב עובדים עצמאי, לתחום השיפוט של העיר ראשון לציון. בשנות ה-90 הורחבו והוקמו תשתיות השכונה. ואולם מפסק הדין עולה כי העירייה לא דרשה חוב זה לפני כן. רק כעבור כ-20 שנה, ב-2014-2012, שלחה העירייה לתושבי השכונה דרישה לתשלום ההיטל בגין עבודות הפיתוח שביצעה לכאורה.

בית המשפט קיבל את טענות התושבים נגד היטלי הסלילה, וקבע כי היה על העירייה לשמור על קבלות ומסמכים שמוכיחים כי העירייה סללה את הכבישים והמדרכות על חשבונה. כמו כן, בית המשפט כתב באריכות על השיהוי הממושך בגביית החובות, והתרעם על כך שהעירייה לא טרחה לנסות ולגבות את היטלי הסלילה במשך יותר מ-20 שנה. נקבע כי עירייה צריכה לפעול לגביית חוב מסוג זה בתוך זמן סביר, כמה שיותר קרוב למועד ביצוע העבודות, כדי למנוע מצב שבו החייב מפתח הסתמכות על ההימנעות מגביית החוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על רקע אמירות חשובות אלה, מעניין לבחון דווקא את החלק בעתירה שנדחה, והוא החיוב החלקי בהיטלי תיעול. לעניין היטל התיעול שנדרש מן העותרים, העירייה הבהירה כי מדובר בהיטל מצומצם, המתייחס לשטחי קרקע יחסית קטנים, נוספים לשטחים שבעדם כבר הוטל על העותרים היטל תיעול לפני כעשר שנים. לטענת העירייה, מדובר בשומה מתוקנת, לאחר שנבדק ונמצא כי העותרים חויבו בעבר בעד שטח מגורים מצומצם מזה שבו נעשה שימוש בפועל.

כאן, באופן מפתיע, בית המשפט לא יישם כלל את הקביעות אודות שיהוי של הרשות והסתמכות של האזרח, אף שגם עשר שנים הן פרק זמן לא מבוטל. בית המשפט קיבל את טענת העירייה, שלפיה היטל התיעול ששולם בסוף שנות ה–90 עבר ללא מחאה מצד התושבים, ונוכח זאת, קבע כי את היטל התיעול, בניגוד להיטל הסלילה, ניתן לגבות.

למרבה הצער, הסעיף הקצר הזה מבטל במידה רבה את כל שאר הפסקאות הארוכות והצודקות של פסק הדין על חובתה של הרשות לפעול בזמן ולהימנע מליצור הסתמכות אצל האזרחים. הוא מלמד רשויות מקומיות שהן יכולות להתגבר על טענות התיישנות אם רק ימצאו את התירוץ הנכון ויציגו את התנהגותן כ"תיקון צודק של טעות במדידת שטח".

מעניין אם בית המשפט היה מגלה את אותה סלחנות במצב הפוך, אם הטעות במדידת השטח היתה לרעת התושבים, והיה מדובר בתביעה שהגישו התושבים להשבת ההפרש, עשר שנים אחרי התשלום. מקוממת במיוחד גם ההתייחסות להיעדר מחאה מצד התושבים בזמן התשלום בשנות ה-90, כעובדה שמצביעה על חוקיות החיוב המתוקן עשר שנים לאחר מכן.

אם יש משהו שגם אנחנו כאזרחים צריכים ללמוד מהעניין, זה שעדיף לנו להביע מחאה גם כשאין בעיה בולטת בחיוב מהעירייה. נוסף על כך, כדאי לבדוק מראש וביסודיות כל דרישת תשלום, ולדרוש הפחתה גם אם על פני הדברים אין בה פגם חוקי, ולו כדי למנוע את הסיכוי ששתיקה בעניין תשמש נגדנו בעתיד.

רוזן הוא עו"ד ורו"ח, בעל משרד עורכי דין ומומחה בתחום המיסוי המוניציפלי, ופרברי היא עו"ד במשרד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker