דירה להשכיר: משא ומתן במקום דמעות

התמודדות עם משכיר לפני החתימה אינה עניין מורכב מדי, כמו שסבורים שוכרים רבים

טל ספיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ספיר

בכל שנה, עם הגעתה של "תקופת המעברים" ביולי־אוגוסט, נחשף הציבור לכתבות על משכירים "הזויים" ועל הדרישות הלא הגיוניות שהם מציבים בפני שוכרי הדירות — החל בדרישות מוגזמות לשטרי חוב, עבור בסעיפים המחייבים את השוכרים לשלם על תיקונים של בלאי סביר, וכלה בדרישות לריבית על איחור בתשלום שכר דירה או חשבונות שונים.

נוכח תיאורים אלה, מקבלות השאלות המטרידות שוכרים רבים משנה תוקף: איך מתמודדים עם משכיר לפני החתימה על חוזה השכירות? ומה ניתן לעשות, אם בכלל, לאחר החתימה? האם ניתן להתנער מהסכם השכירות שהתגלה, בדיעבד, כחוזה המקפח את זכויות השוכר? האם שוכר יוכל לטעון, בדיעבד, שלא ידע או לא הבין על מה חתם?

ובכן, התמודדות עם משכיר לפני החתימה אינה עניין מורכב מדי, כמו שסבורים שוכרים רבים. אולי למרבית השוכרים יש קושי להתמודד עם המשכירים שדורשים מהם לחתום על חוזים דרקוניים ומורכבים. ועדיין, אין פירוש הדבר שהשוכר פטור מלקרוא את החוזה, או שהוא פטור מלנסות להבין את ההוראות השונות, ולו החשובות, הנוגעות ללב לבה של עסקת השכירות.

ויתור על שלב כה משמעותי בהתקשרות, סופו שיוביל לתקלות גדולות. חתימה על הסכמי שכירות "כמות שהם", תביא, כנראה, לכתבות על "סיפורי בלהות" אודות משכירים תאבי בצע, המשחרים לטרף אחר שוכרים תמימים ונהנים מהפלתם בפח.

איור - השכרה

האמת היא שהסיפורים משקפים מציאות פשוטה הרבה יותר. משכיר מעביר לשוכר חוזה שכירות. השוכר, בלהיטותו להיכנס לדירה, חותם על החוזה, בלי לקרוא אותו, בלי לבדוק אותו ובלי לקבל ייעוץ מתאים. כשמסתיים החוזה, מתגלות הפתעות לא נעימות. אבל אם נעצור ונחשוב על הסיטואציה, בלי לצדד דווקא במשכירים, מה מקנה לשוכר זכות להתלונן על סעיפי החוזה "הדרקוניים"? האם משהו באמת מנע מהשוכר לנהל משא ומתן עם המשכיר ולהגיע לנוסח מאוזן של החוזה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התשובות ידועות וברורות: לשוכר יש הזדמנות ראויה לנהל משא ומתן על תנאי חוזה השכירות. לא מדובר בחוזה אחיד מול חברת תקשורת או בנק. מדובר בחוזה מסחרי לא מורכב, שהשוכרים, מטעמים של חיסכון או סתם עצלות, בוחרים, פעם אחר פעם, במודע, לוותר על הזכות לנהל משא ומתן אודותיו מול המשכיר. כשזה המצב, לא ניתן להבין את זעקתם של השוכרים על "המשכירים הנצלנים". לאלה שוויתרו על הזכות הבסיסית לנהל משא ומתן, לעמוד על זכויותיהם ולשפר את מצבם, אין זכות לבוא בטרוניות בדיעבד. לא כלפי המשכיר, ובוודאי לא נגד המדינה או הרשות המקומית.

ומכאן לשאלה המטרידה ביותר: האם ניתן להשתחרר מחוזה שכירות לאחר החתימה? ובכן, כאן אין לנו בשורות טובות לציבור השוכרים, שכן למעט בנסיבות מיוחדות מאוד (שלא כאן המקום לעסוק בהן), שוכרי דירות אינם רשאים להתנער מהסכם שכירות שחתמו עליו, גם אם התברר להם בדיעבד שיש בהסכם הוראות "לא הוגנות", אולי אפילו "מקפחות" (ונזכיר שקיפוח הוא תמיד בעיני המתבונן).

ההצדקה לכך נעוצה במדיניות משפטית, שלפיה אדם שלא קרא את החוזה טרם חתימתו, אינו יכול לטעון בדיעבד כי לא ידע או לא הבין על מה חתם, שכן חזקה על אדם שחתם על ההסכם לאות הסכמתו, יהא תוכן המסמך אשר יהא (חזקה - כשמה כן היא, ניתן לסתור אותה באמצעות ראיות שונות, כמו עדויות). מכאן, שוכר שלא קרא את המסמכים שעליהם חתם (הסכם השכירות, שטרי חוב או שאר הביטחונות שעליהם נדרש לחתום), אין לו אלא להלין על עצמו בלבד.

לסיום, נדמה שלא ניתן להפריז בחשיבותו של המשא ומתן המקדים מול המשכירים, ולא ניתן לזלזל בחובה המוטלת על ציבור השוכרים, גם אם יש לה עלות לא מבוטלת, לקרוא היטב את הסכם השכירות על שלל הוראותיו, תניותיו וביטחונותיו, בטרם החתימה עליו. סוף חתימה במשא ומתן תחילה.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין שיפמן, ספיר, שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין, תכנון ובנייה, התחדשות עירונית וליטיגציה מסחרית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker