הקריסה של אורתם סהר: האם פרויקטים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה בסכנה?

עדיין לא ברור כיצד הממשלה תפעל על מנת למנוע נזקים שעלולים להיגרם לרוכשים עקב איחורים במסירת הדירות ■ האוצר: "במקרה הצורך ננקוט בצעדים הנדרשים לרבות מימוש הערבויות ואף הוצאת החברה מהפרויקט"

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליקויי בנייה במגדלי שרונה
ליקויי בנייה במגדלי שרונהצילום: אייל טואג

משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל ממתינים להחלטת בית המשפט המחוזי לגבי בקשת הקפאת ההליכים של אורתם סהר, שתתקבל מיד אחרי סוכות. זאת על מנת לבחון את כל הפרויקטים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה שבהם מעורבת החברה. עם זאת, ברור, כי קשה להניח שהחברה תוכל במצבה להשלים את הפרויקטים, שאחד מהם, מחיר מטרה בראש העין – נמצא בהליכי בנייה.

דוברות האוצר מסרה ל-TheMarker, כי "משרד האוצר מאחל לאורתם סהר יציאה מהמשבר, ומבקש להרגיע את הרוכשים כי לא תהיה לכך השפעה מהותית על פרויקט מחיר למשתכן. כדי להימנע מפגיעה בציבור במקרים כמו אי עמידה בלוחות זמנים, הקפאת הליכים או הליכי פשיטת רגל, ניתנו מלכתחילה ערבויות ביצוע לטובת המדינה.

"במקרה הצורך ינקוט משרד האוצר בצעדים הנדרשים לרבות מימוש הערבויות ואף ביטוח ההסכם והוצאת החברה מהפרויקט. יחד עם זאת, אנו מאמינים בפרויקטים של מחיר למשתכן ובכלכליותם ועל כן סביר להניח שבמסגרת ההליכים (ודאי בהקפאת הליכים אבל גם בכינוס נכסים או פש"ר) הפרויקטים יימשכו גם אם הזכויות בהם ימומשו במסגרת ההליכים".

ואולם פרשת הקריסה של החברה מעלה שאלות שונות לגבי הפרויקטים הממשלתיים. "קבלנים ויזמים התריעו כל הזמן מפני 'קבלני טנדר' קטנים שזכו במכרזי מחיר למשתכן ויקרסו, והנה החברה הראשונה שקרסה היא 'חברת סמי-טריילר' גדולה ולכאורה מבוססת, בעוד שכשבוחנים את הפרויקטים של הקבלנים הקטנים בעפולה רואים התקדמות מהירה מאוד בבנייה", אומר מקורב לנושא.

אמיר נחום, מנכ"ל אורתם סהר

היו אלה הקבלנים הגדולים דווקא, שדרשו שהממשלה תקיים בדיקות איתנות כלכלית לחברות שזוכות במכרזי "מחיר משתכן", מתוך בטחון, שקבלנים קטנים לא מוכרים יתקשו להראות שהם יכולים לעמוד בדרישות המכרז. ואולם כאמור, דווקא אורתם סהר, חברה שדורגה שמינית בדירוג חברות הבנייה של BDi לשנת 2016 שהופץ בימים האחרונים – היא זו שקרסה ראשונה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החברה מעורבת במספר פרויקטים ממשלתיים: מחיר מטרה בראש העין שכולל 276 יחידות דיור בשותפות עם אפי קפיטל, מחיר למשתכן בראש העין שכולל 303 דירות, מחיר למשתכן בטירת הכרמל שכולל 304 דירות ומחיר למשתכן במתחם כורדני בקרית מוצקין, גם כן בשותפות עם אפי קפיטל, שכולל 339 דירות.

בעוד שלפרויקטים של מחיר למשתכן בטירת הכרמל ובראש העין עדיין לא נערכו הגרלות, פרויקט מחיר מטרה בראש העין נמצא בעיצומה של הבנייה, ולכן רוכשי הדירות בו נמצאים במצב הרגיש ביותר. לפרויקט בכורדני נערכה הגרלה ויש זוכים, אך טרם החלה הבנייה.

מבחינת מצב הרוכשים, ההערכה אצל הגורמים הממשלתיים המעורבים היא שמצב רוכשי הדירות בפרויקטים הללו טוב מזה של פרויקטים במגזר הפרטי שבהם החברה מעורבת, שכן הממשלה ובמיוחד שר האוצר משה כחלון, לא יתנו לפרויקטים שאותם יזמו ליפול. עם זאת, עדיין לא ברור כיצד הממשלה תפעל על מנת למנוע מרוכשי דירות שזכו בהגרלות לסבול מנזקים שעלולים להיגרם עקב איחורים במסירת הדירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker