כך מנסה משרד השיכון להדיח את מי שהגדירו הקלות ברישום קבלנים כ"סכנה לחיי אדם" - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך מנסה משרד השיכון להדיח את מי שהגדירו הקלות ברישום קבלנים כ"סכנה לחיי אדם"

בפנייה שערך רשם הקבלנים אמנון כהן אל חברי "הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים" עידכן אותם כי פורסם קול קורא וכי יהיה עליהם להגיש מועמדותם ■ לפני 3 חודשים הגדירה הוועדה שורת המלצות שפירסם המשרד כ"סכנה לחיי אדם"

4תגובות
יואב גלנט
מוטי מילרוד

רשם הקבלנים במשרד השיכון אמנון כהן פנה לאחרונה אל חברי הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים, והודיע להם כי בכוונתו למנות מחדש את כלל חברי הוועדה במסגרת הליך של "קול קורא", וכי אם ברצונם להמשיך בתפקידם יהיה עליהם להגיש מחדש את מועמדותם.

אלא שכבר ביממה שעקבה לפנייתו של כהן הבהיר היועץ המשפטי של משרד השיכון עו"ד אלעזר במברגר, כי ההליך שבו נקט כהן אינו תקין, וכי הסמכות לסיים את כהונת חברי הוועדה היא של שר השיכון, בעקבות הליך מסודר הכולל שימוע. בתגובה טען כהן כי המהלך נעשה ביוזמתו של שר השיכון יואב גלנט ומנכ"ל המשרד אשל ארמוני.

אמנון כהן

מבקר המדינה יבדוק את רשם הקבלנים בחשד לרשלנות בטיפול בתאונות בנייה

פנייתו של כהן, בסוף חודש ספטמבר וימים ספורים לפני ראש השנה, נעשתה זמן קצר לאחר שמתחו חברי הוועדה ביקורת חריפה על שורת המלצות לשינוי אופן רישום וסיווג הקבלנים, אשר כהן היה שותף לגיבושן. בין היתר בחוות הדעת שחשף TheMarker בראשית חודש יולי האחרון, כינו חברי הוועדה את אחת ההמלצות כ"סכנה לחיי אדם, יותר גרוע מהפל-קל", והביעו חשש כי יישום ההמלצות עלול לגבות חיי אדם. סמיכות הזמנים בין חוות הדעת החריפה ובין המהלך שבו נקט כהן, עוררה את חשד חברי הוועדה והן גורמים נוספים, לגבי מניעי הצעד בו נקט כהן.

כיום מונה הוועדה המייעצת שבעה אנשי מקצוע בתחומי התכנון והבניה, וב-12 השנים האחרונות עומד בראשה פרופ' רוני נבון מהפקולטה להנדסת בניין בטכניון. ב-28 לספטמבר קיבלו חברי הוועדה מכהן במייל את הפניה הבאה: "למכותבים שלום, הריני להודיעכם כי בימים הקרובים יפורסם בעיתונים קול קורא לגיוס חברים לועדה המייעצת לרשם הקבלנים. לצורך כך עליכם להגיש את מועמדותכם ע"פ הדרישות המפורטות. המינוי דורש את אישור מועצת הקבלנים. עליכם לעקוב אחרי הפרסומים בהתאם".

כבר למחרת הפניה הבהיר לכהן עו"ד אילן רויזמן מהלשכה המשפטית של משרד השיכון, גם כן במייל, כי מינוי חברי הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים נעשה על ידי השר, שמוסמך גם לקבוע מתי יסתיים המינוי. "מדובר במינוי לתקופה שאינה קצובה, והוא עומד בתוקפו כל עוד לא הודיע השר על סיומו. בהתאם, מינוי חברי הוועדה הנוכחיים לא יתבטל מהטעם שפורסם קול קורא לחברים חדשים או בשל מינויים של חברים חדשים. לאור האמור, חברי הוועדה אף אינם נדרשים להגיש מחדש את מועמדותם".

בתגובה השיב כהן לרויזמן: "זו הנחיה פורשת של המנכ"ל ואתמול התבקשתי על ידו להעבירה אליהם בהתאם וכך עשיתי. ההחלטה היא בראש ובראשונה על דעת השר שאמר זאת גם למנכ"ל ושאמר זאת גם לי. אתה מוזמן להפנותם למנכ"ל וללשכת השר". בנקודה זו התערב במברגר בהתכתבות וגיבה את עמדתו של רויזמן. "נסביר את המצב לשר, והוא יקבל החלטה כיצד ברצונו לפעול לאור זאת", סיכם.

מאז אותם חילופי דברים לא נודע על צעדים נוספים שנעשו על ידי משרד השיכון בנושא. הקול הקורא עומד בעינו, ולדברי משרד השיכון נועד כדי למנות חברי ועדה נוספים לאלה הקיימים, ולא כדי להחליפם. לפני כשבוע פנה איגוד המהנדסים לבניה ולתשתיות באמצעות עוה"ד יאיר עשהאל ויניב שבו אל יועץ המשרד עו"ד במברגר, התריע על אופן התנהלותו של כהן בפרשה, ודרש את ביטולו המיידי של הקול הקורא שפורסם, למינוי חברי ועדה חדשים.

"קשה להתעלם מהעיתוי של הניסיון האמור לעריכת שינוי בהרכב הוועדה, המגיע לאחר הבעת עמדה עצמאית ומקצועית מצד הרשם", נכתב. "עולה חשש כבד כי מדובר במהלך שמטרתו לסכל נקיטת גישה עצמאית ומקצועית מצד חברי הוועדה, או לפחות "להעביר מסר" לגבי "דרך הפעולה המצופה" מצד חברי הוועדה.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "המשרד פירסם קול קורא לגיוס חברים נוספים לועדה המייעצת לרשם הקבלנים, וזאת במטרה להרחיב את מספר חברי הועדה, על מנת להגביר את יעילות ותכיפות דיוניה.

"ככל שיוחלט על סיום תפקידם של חברי ועדה מכהנים, לצורך רענון הרכב חברי הוועדה בחלוף שנים רבות, הדבר ייעשה בדרך המקובלת בהודעה רשמית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם