ההמצאה החדשה: אוהל במקום טרמינל בשדה דב

האוהל, שישמש טרמינל הטיסות החדש, יהיה מוכן לפעילות באוגוסט 2017 ■ משרד הביטחון: "הטרמינל הזמני יתוכנן בתיאום עם רשת שדות התעופה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביב
שדה דבצילום: דודו בכר

שלושה חודשים לאחר שהחליטו שרי האוצר, הביטחון והתחבורה על דחייתה של הפסקת פעילות התעופה האזרחית משדה דב בתל אביב עד ינואר 2019, באמצעות העברת הטיסות לאילת לחלק הצבאי של השדה, מקדמת כיום הממשלה תוכנית שלפיה החל באוגוסט 2017 יתחיל לפעול בחלקו הצבאי של השדה, שהיה עד כה בסיס צבאי סגור, טרמינל אזרחי באוהל ארעי שיוקם בסמוך לרחבת המראת המטוסים.

הקמת הטרמינל הארעי בחלקו הצבאי של השדה תאפשר את פינוי החלק האזרחי, המזרחי, וכך תוכל רשות מקרקעי ישראל להתחיל להכשיר את השטח שיפונה לשיווק. בכלל זה, נדרשת עריכתו של תסקיר סביבתי מקיף בשטח שבו פעל השדה במשך עשורים ארוכים. עוד על פי התוכנית החדשה, תוסדר גישה ישירות מרחוב איינשטיין - הרחוב הראשי של שכונת רמת אביב - אל הטרמינל הזמני החדש.

לדברי מקור ממשלתי המעורה בנושא, התוכנית להקמתו של הטרמינל הזמני בשדה דב עדיין נמצאת בשלבי תכנון, וכשתושלם תובא לאישורה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

בימים אלה מקדמות המדינה ועיריית תל אביב תוכנית לבניית רובע חדש בשטח השדה לכשזה יפונה סופית, הן מחלקו האזרחי והן מזה הצבאי. במסגרתה ייבנו בעשור הבא 16 אלף יחידות דיור, וכ-2,000 יחידות מלונאיות, באחד האזורים היקרים בישראל.

התוכנית להקמת הטרמינל הזמני גובשה בהתאם להתחייבות שר האוצר, משה כחלון, מיולי, לאפשר את המשך פעילות התעופה האזרחית מהשדה על ידי הכנסתה אל חלקו הצבאי של השדה, שאמור להתפנות רק ב-1 בינואר 2019. זאת, לאחר שעל פי ההסכמים שעליהם חתמה המדינה עם בעלי הקרקע הפרטית שבתחומה פועל השדה, ושקיבלו גם תוקף של פסק דין חלוט של בג"ץ, היתה אמורה הפעילות האזרחית להסתיים בסוף אפריל 2017. הכנסת הפעילות האזרחית אל החלק הצבאי מאפשרת אם כן את הארכת הפעילות בכמעט שנתיים נוספות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אותה החלטה התקבלה בעקבות לחץ פוליטי כבד שהופעל על כחלון באותה העת, בעיקר בשל קמפיין אפקטיבי של עיריית אילת שצפויה להיפגע מביטול הטיסות מדב, ושל חברת התעופה ארקיע. בין השאר, הגיעו הדברים להצעת חוק למניעת פינוי שדה דב, שעליה חתמו 80 חברי כנסת מכל הסיעות, ובכלל זה רבים מחברי סיעת כולנו. משרד האוצר הצליח אמנם לטרפד את הבאתה של ההצעה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה, אך כמה ימים לאחר מכן כבר הכריזו כחלון ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, על הפתרון שגובש.

פינוי שדה דב נדחה - וספק אם יקרה

בממשלה מקווים כעת כי גם חמשת מנהלי הגוש הגדול מטעם בית המשפט, המייצגים את מאות הבעלים הפרטיים של קרקעות שדה דב, ייתנו את הסכמתם למהלך. לדברי מקורות בממשלה, הפתרון החדש מצמצם את הפגיעה בבעלי הקרקעות למינימום, כשהוא דוחה את פינוי החלק האזרחי בארבעה חודשים בלבד. בעוד על פי ההסכם הנוכחי אמור הטרמינל האזרחי להתפנות באפריל 2017, כעת ייערך הפינוי באוגוסט 2017, ואין מדובר בדחייה כה משמעותית.

אלא שמנקודת המבט של המנהלים - עוה"ד רחל זכאי, משה ליפקה, אליהו מינקוביץ, גלית רוזובסקי וד"ר מיכאל שפטלר - התמונה מורכבת יותר. שם מבינים כי הלחץ הפוליטי שהצליחו עיריית אילת וארקיע להפעיל בצורה כה אפקטיבית בחודשים האחרונים, צפוי להימשך ולחזור ביתר שאת גם במועד הפסקת הפעילות המתוכנן הבא - לקראת ינואר 2019, ומתחילים לפקפק ביכולתה של הממשלה להעביר פוליטית את המהלך. המנהלים עדיין לא החליטו אם להסכים ליוזמת המדינה לדחייה נוספת בפינוי השדה, ויתכנסו לדון בנושא לאחר החגים.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "המשרד פועל בהתאם להנחיית שר הביטחון לסייע בהקמת טרמינל זמני בשדה דב. הטרמינל הזמני יתוכנן ויוקם בתיאום עם רשות שדות התעופה וכל יתר הגורמים הרלוונטיים".

במשרדי התחבורה והאוצר סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker