החלום התפוצץ בשנייה: כך זכיתי בדירה ב"מחיר למשתכן" - ולמה לא אקנה

משפחתו של מ"ק זכתה במכרז בראשון לציון, אך עד שהגיע תורה לבחור דירה התברר כי הדירות שהוצעו במחיר שבו יכלה לעמוד - כבר אזלו. אלא שככל הנראה לא מדובר במקרה

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רישום להגרלות מחיר למשתכן
רישום להגרלות מחיר למשתכן (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: רמי שלוש

מכרזי מחיר למשתכן אמנם בעיצומם, אך מסתבר כי גם בני המזל שזוכים בהם עדיין נתקלים בבעיות שלעתים אף מונעות מהן לממש את הזכייה. סיפורו של מקסים קליימן, שהוא ומשפחתו זכו ביולי במכרז מחיר למשתכן בראשון לציון, ממחיש את המרחק הרב בין הזכייה למימושה בפועל: "בבניין שבו זכינו הוחלט כי הקבלן יבנה רק 28 יחידות דיור בנות שלושה חדרים במחיר של כמיליון שקל, ועוד 62 דירות גדולות בנות חמישה חדרים במחיר של  1.5 מיליון שקל", הוא מספר. "בנוסף הוחלט כי 18 דירות נוספות יועמדו למכירה חופשית. דירות בנות 4 חדרים - שהן הפתרון למשפחות זוגות צעירים - כלל לא הוצעו למכירה".

קליימן ומשפחתו זכו בהגרלה במספר 70, וחששו שעד שיגיע תורם לבחור דירה כבר לא יישארו דירות קטנות במלאי. "לצערנו החששות שלנו שלא יישארו דירות קטנות עד שיגיע תורנו לבחור - התבררו כנכונים", הוא מספר. "מסיבות כלכליות אנו לא יכולים לרכוש דירה גדולה במיליון וחצי שקל, אך דירה קטנה במחיר של מיליון שקל יכולנו לקנות ואף היה בידינו אישור עיקרוני מהבנק. בתסכול רב ובאכזבה עמוקה נאלצנו לוותר על הפרויקט. החלום לגור בדירה משלנו התפוצץ בשנייה".

לטענת מקסים קליימן, "ביום המכירות הראשון נמכרו 31 יחידות דיור, 18 מהן דירות קטנות (58%). ביום השני נמכרו שאר הדירות הקטנות עד שעות הצהריים ועוד 20 דירות גדולות. כלומר, בסך הכל נמכרו ביומיים הראשונים 61 דירות מתוך 90 (לא כולל 'המכירה החופשית'). הנתונים מתבססים על פרסום באינטרנט של החברה האחראית על הפרויקט.

"המסקנות שלי: יש ביקוש גבוה יותר לדירות קטנות. כאמור נמכרו אך ורק 61 יחידות דיור עד כה, מה שמצביע על כך ש-29 משפחות ויתרו על זכותן לרכוש דירה בפרויקט לאחר שמלאי הדירות הקטנות אזל. ברור לי ששאר הדירות יימכרו לזוכים הבאים בתור החל ממספר 91 והלאה.

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט
שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

קליימן טוען כי מבדיקות שערך, "בפרויקטים הקודמים של התוכנית הקבלן המבצע היה מוגבל מבחינת גודל הדירה. היה עליו לבנות אך ורק דירות קטנות בגודל 100-75 מטר. משום מה הממשלה ביטלה את ההגבלה הזאת בפרויקטים הנוכחיים. איש מכירות אמר לי שאין כדאיות כלכלית לקבלן לבנות דירות קטנות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אני מכבד את שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ואת מר אביגדור יצחקי", הוא מצהיר. "הם באמת מעוניינים לפתור את המשבר. עם כל התסכול והאכזבה ממה שקרה אני קורא להם להמשיך בתוכנית, לחפש פתרונות לדאוג לאלה שאין להם ואולי יום אחד משפחתי תהיה בין אותן המשפחות מאושרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker