הזוגות הצעירים שזכו בדירות במחיר למשתכן נדהמו: ייאלצו לשלם מחירי שוק רגילים - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הזוגות הצעירים שזכו בדירות במחיר למשתכן נדהמו: ייאלצו לשלם מחירי שוק רגילים

משתתפי הגרלות מחיר למשתכן בשכונת השחר בדימונה נדהמו לשמוע מהיזם כי דירות בפרויקט רגיל שהוא מקים באותה שכונה, נמכרות במחירים דומים למחירי הדירות שבמבצע ואף יאוכלסו בשלב מוקדם יותר

81תגובות

ביום שלישי האחרון התכנסו 70 זוגות צעירים נרגשים באולם של מרכז יעדים בדימונה. כל אחד ואחד מהם הרגיש בר־מזל, לאחר שהגשים את החלום, ולמרות הסיכויים הנמוכים, הצליח לזכות בזכות לרכישת דירה מוזלת בפרויקט בנייה חדש שיוקם בעיר הדרומית. את הפרויקט, הנבנה בשכונת השחר, בונה חברת עומר הנדסה, לאחר שזכתה במכרז לבנייתו בנובמבר 2015.

מנכ"ל החברה, ישראל רוזנבלט, עלה לשאת דברים, בירך בלבביות את הנוכחים על זכייתם, והתחיל לתאר את מאפייני הפרויקט ואת שטחי הדירות המוצעות ומחיריהן. "תוך כדי ההסבר, הוא הזכיר שהחברה בונה פרויקט נוסף, במחירי השוק, באותה השכונה ממש - רק מהעבר השני של הכביש", מספר אחד הזוכים בהגרלה שנכח באותו מפגש. "אני, בתמימותי, שאלתי אותו מה מחיר הדירות הנבנות באותו פרויקט, וציפיתי לשמוע על פערי עלות של מאות אלפי שקלים, אבל הוא השיב כי המחירים בפרויקט השני הם פחות או יותר אותם מחירים שבהם נמכרות דירות מחיר למשתכן, וההבדל היחיד הוא שהזוכים בהגרלה יקבלו מענק של 60 אלף שקל מהמדינה. התברר מדבריו שזאת למעשה תהיה ההטבה היחידה לרוכשי הדירות במחיר למשתכן לעומת רוכשים בפרויקט רגיל".

לדברי אותו זוכה, תשובתו של רוזנבלט הממה את הנוכחים: "האנשים שישבו אתי באולם היו בשוק. נוסף על כך, התברר לנו שהפרויקט שהחברה כבר בונה, שמשווק במחירי שוק, כבר נמצא בשלבי בנייה מתקדמים, ושהאכלוס מתוכנן בתוך קצת יותר משנה, בעוד שלפרויקט מחיר למשתכן טרם ניתן היתר בנייה, ועל פי התחייבות החברה, האכלוס שלו יתבצע בתוך 22 חודשים מיום קבלת ההיתר. מדובר בפער של כשנה בין מועדי האכלוס, לרעתו של פרויקט מחיר למשתכן, עם דירות במחיר דומה".

על פי המידע שנמסר לרוכשים, הפרויקט שבו זכו בדירות הוא פרויקט של בנייה רוויה נמוכה - בניינים בני שתי קומות בלבד. באופן זה, כל אחת מהדירות הנבנות במסגרתו היא למעשה דירת גן או גג. נוסף על כך, האופן שבו תוכננה הבנייה במקום יצר שטחי גינות נדירים בגודלם, ובכמה מדירות הגן אלה מגיעים ל–150 מ"ר ואף ל-180 מ"ר.

הדמיות של פרויקט מחיר למשתכן בדימונה
הדמיות: משרד אלי ארמון אדריכלים
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי המחירים שהוצגו לזכאים, והיו ידועים עוד בטרם נרשמו להגרלה, מחיר דירות הגג הזולות יותר בפרויקט הוא 750–800 אלף שקל לדירת 100 מ"ר בנוי, לא כולל שטח מרפסת הגג. לעומתן, דירות הגן, שבשל שטחי הגינות הן יקרות יותר, מתומחרות ב–1.0–1.05 מיליון שקל. המחירים האלה אינם כוללים את המענק של 60 אלף שקל, שמעניקה המדינה לרוכשי הדירות במחיר למשתכן באזורי הפריפריה הרחוקה - מענק שינוכה מעלות הדירה הסופית.

ויתור שלישי על זכייה בהגרלה - מוריד את הסיכוי לזכייה נוספת

במצב המפתיע שנוצר בדימונה, דירות במחיר למשתכן נמכרות במחיר דומה לדירות במחירי השוק באותה שכונה. זהו מקרה שמבנה המכרז של מחיר למשתכן אינו אמור לאפשר. במיוחד כדי למנוע מקרים כאלה, הוכנס למכרז סעיף "מחיר המקסימום", שבו מציבה המדינה רף עליון שיכולים היזמים להציע עבור כל מ"ר בנוי, באופן שיבטיח כי מחירי הדירות הסופיים ישקפו הנחה של לפחות 200 אלף שקל ביחס למחיר השוק.

מניתוח המכרזים שנסגרו עד כה במסגרת מחיר למשתכן, עולה כי במקרים רבים סכום ההנחה אף גבוה הרבה יותר. כיצד, אם כן, יכול להיווצר מצב כמו זה שנוצר בדימונה?

הדמיות של פרויקט מחיר למשתכן בדימונה
הדמיות: משרד אלי ארמון אדריכלים

מבדיקה שנערכה בנדל"ן TheMarker עולה כי מחירי הדירות שבונה חברת עומר הנדסה בפרויקט המקביל, שדירותיו נמכרות במחירי השוק (פרויקט הנקרא "איילת השחר"), אכן דומים — אבל מפרט הדירות שם מצומצם יותר. בעוד שפרויקט מחיר למשתכן בשכונת השחר הוא פרויקט "בוטיק", עם בניינים בני שתי קומות בלבד ומספר מצומצם של דירות בכל מבנה, וכל הדירות בו הן דירות גן או דירות גג, בפרויקט איילת השחר מדובר בבנייה רוויה רגילה, שלרוב הדירות בה יש מרפסת סטנדרטית ותו לא.

לפיכך, ההנחה שלפיה מחירי השוק של הדירות שבהן זכו הזכאים עשויים להיות גבוהים ב–200 אלף שקל ממחירי הדירות ששווקו בפועל, היא הנחה הגיונית. זאת, אף שהשטח הבנוי נטו (שטח המגורים, לא כולל גינות או מרפסות) אינו שונה מזה שבפרויקט המקביל.

השוואה של המכרז שבו זכתה עומר הנדסה למכרזי מחיר למשתכן נוספים שנערכו בשכונת השחר בדימונה, מעלה כי אכן המחיר למ"ר באותו פרויקט גבוה באופן משמעותי ביחס למכרזים מקבילים. בעוד שהצעתה הזוכה של עומר הנדסה באותו פרויקט הסתכמה ב–7,350 שקל למ"ר, נעו שאר ההצעות הזוכות בשכונה בין 6,300 שקל ל-6,700 שקל למ"ר (ראו טבלה). כלומר, מחיר המכירה הסופי בהצעה זו גבוה ב–10%–16% ביחס לשאר ההצעות.

כך או כך, את הזוכים בפרויקט ההסבר על איכות המפרט אינו מספק, ובכל מקרה, לא נראה כי גינה בשטח של 180 מ"ר היא אחד המאפיינים שחיפשו כשניגשו להגרלת מחיר למשתכן. "אני לא מרגיש שיש לי פה זכייה", אמר הזוכה בהגרלה שעמו שוחחנו. "אני לא יודע מה הסיבה המדויקת למחירים הגבוהים האלה, אבל ברור שמשהו במכרז הזה לא עבד. ברגע שהמחיר לא משקף מבחינתי הנחה, אני חושב לוותר על הזכייה".

ואולם כאן כבר צריכים הזוכים להכניס למאזן השיקולים שיקול נוסף — והוא ההשלכות של הוויתור על הזכייה על סיכוייהם לזכות באפשרות לרכישת דירה מוזלת אחרת בעתיד. על פי נוהלי מחיר למשתכן החדשים, שנכנסו לתוקף לפני כחודש, נחלקים כעת הזכאים לשתי קבוצות: קבוצה א', שחבריה נרשמו מוקדם יותר, ולה יש גישה חופשית לכלל ההגרלות; וקבוצה ב', של הנרשמים מאוחר יותר, אשר הגישה לרוב ההגרלות חסומה בפניה כיום.

על פי הנוהלים החדשים, ויתור על זכייה בשלוש הגרלות שונות מעביר אוטומטית את הזוכה המוותר מרשימה א' לרשימה ב'. כלומר, מי שיוותר על זכייתו בפרויקט - יוכל לוותר רק עוד פעם אחת על זכייה בפרויקט שלא יהיה לטעמו. בפעם השלישית, כבר יימחק שמו מהקבוצה המועדפת.

ממשרד השיכון והבינוי נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים על כך שיש פרויקטים מוזלים בדימונה, לדירות חדשות או יד שנייה, ושמחים להציע במסגרת תוכנית מחיר למשתכן פרויקטים מוזלים עם מפרט איכותי ומחייב, שעליהם נוסף גם מענק של 60 אלף שקל לזכאים. במסגרת התוכנית, נקבעת השומה לאור ממוצע כללי של מחיר הדירות החדשות ביישוב, והוא מגלם הנחה משמעותית למחוסרי דירה, תוך הגדלת היצע הדירות באופן משמעותי ביישוב עבור מספר רב של זכאים בכלל, ובני מקום בפרט".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#