גינון אורבני: איך להביא את הירוק אל הדירה בעיר

דירה קטנה היא לא תירוץ: פתרונות חדשים מציעים רעיונות מקוריים לשילוב צמחייה בתוך הבית, גם כששטחו מצומצם

רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדניות פרחים של Garden@Home — מערכת מודולרית להרכבת גינה ביתית
אדניות פרחים של Garden@Home צילום: אור קפלן

דירות עירוניות קטנות, בין אם הן מושכרות או שבעליהן גרים בהן, מכילות רק בקושי רב את שפע החפצים של דייריהן. רבים מהדיירים אינם ממהרים להכניס עציצים או אדניות ירוקות, מחשש שאלה יתפסו שטח נדל"ני יקר. ואולם ההבנה כי שימוש בצמחייה ירוקה ופורחת הוא חלק מרכזי מעיצוב הבית, בדיוק כמו אביזרי עיצוב פנים אחרים, שומרת על הצמחים במרכז ההתעניינות של אדריכלים ומעצבים - ומכאן גם של כל מי שמראה הבית יקר ללבו.

עובדה זו תרמה לכך שבעשורים האחרונים נהפכה המרפסת הביתית העירונית לגינה לכל דבר. אורלי רובינזון, המחברת ספרי אדריכלות ועיצוב, אומרת כי העובדה שערים מתעבות והולכות, והשטחים הירוקים בהן מצטמצמים והולכים, מביאה רבים לשים דגש על חלל המרפסת ולהשקיע משאבים בהפיכתו ל"פנינה של ממש", כהגדרתה.

מודעת לאתגרי החלל בדירות הסטנדרטיות, רובינזון מציעה ליצור מארג ירוק על קירות המרפסת והמעקה - קירות ירוקים, אדניות תלויות וכדומה - ולהשאיר כמה שיותר מקום על הרצפה. "את עציצי הפלסטיק הצבעוניים, שאותם רואים במרבית המרפסות בישראל, צריך להוציא מחוץ לחוק", היא אומרת. "קודם כל, המראה שלהם אינו מוצלח, ונוסף על כך, האקלים השמשי גורם להם להיסדק ולהתבלות במהירות".

בספר חדש שהיא עומדת להוציא, "Indoor-Outdoor", העוסק בהתכתבות בין חלל החוץ והפנים, מציגה רובינזון את אחד הפתרונות לרעיון המארג הירוק. זהו מוצר של חברה ישראלית בשם i-Garden, שהוא למעשה אדניות מרזב ממתכת, שמטרתן ליצור חלקות ירוקות במרפסת בלי לתפוס מקום מיותר.

"הגינה התלויה מונחת על גבי המעקה או הקיר, ופועלת עצמאית באמצעות מחשב השקיה אוטומטי, ומסלקת את עודפי המים באמצעות תיבות איסוף. בדרך זאת, הגינה הופכת לנחלת הכלל, ומאפשרת לכל המשפחה ליהנות מחוויה של גידול צמחי נוי ותבלין במרפסת", היא אומרת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

היזמים של i-Garden, נמרוד עורף ויוחאי שביט, קיבוצניקים לשעבר, מעידים באתר החברה כי היזמות נולדה מתוך חזון שגינה צריכה להיות נחלת הכלל. "גינה לכל פינה", הם כותבים, "כדי להגשים את חלום הגינה גם לאלה שאינם מאמינים שפינה ירוקה וצומחת בביתם היא אפשרית". לנדל"ן TheMarker מסביר עורף כי "הבנייה בעולם עולה לגובה, ומשאירה אותנו עם מרפסת קטנה לגינה. לכן, יש חשיבות לניצול השטח".

אדניות פרחים של Garden@Home — מערכת מודולרית להרכבת גינה ביתית
אדניות פרחים של Garden@Home — מערכת מודולרית להרכבת גינה ביתיתצילום: אור קפלן

יזם אחר, שימי ברגרבסט, מציע מוצר המתבסס על רעיון דומה: גינה ירוקה עם אדניות שבהן צמחי תבלין, שתילים ופרחי נוי, בהבטחה של הרכבה קלה בתוך כמה דקות. ברגרבסט, איש היי־טק שעבר מבית לדירה קטנה בשל נסיבות משפחתיות, חיפש לשחזר את אווירת הבית הפרטי בדירה. התוצאה: Garden@Home - מערכת מודולרית לבניית גינה ירוקה אנכית, בשיטת "עשה זאת בעצמך".

המערכת מורכבת מחלקים המורכבים יחד בקלות, ומאדניות צבעוניות המולבשות על גבי התשתית שלה. המערכת פותחה כך שתתאים במיוחד לאזורים קטנים בסביבה האורבנית, במחשבה על פונקציונליות וחסכון במקום.

האפקט שמתקבל הוא של קירות צבועים בירוק, עם אפשרויות שונות לגידול צמחים וירק, גם במרפסות וגם על פני שטחים קטנים פנימיים או חיצוניים בדירה. המערכת נתמכת במערכת השקיה בעזרת טפטפות.

לצמוח בלי אדמה

אחד ממוצרי הגינון המסקרנים בהקשר של חיסכון במקום הוא צמחי אוויר - בעיקר אצל המבקרים במשתלה, שמחפשים פתרונות עיצוב לדירות קטנות, "ומתרגשים למצוא ריכוז יופי בצורה כה עדינה וקטנה", כדברי איתי פאול, מנכ"ל משתלת הסוכה בית ירוק בכפר אז"ר.

עבור מי שלא נחשף עדיין לטרנד, מדובר בסידור של זני צמחים קטנים בכלים מעוצבים ושקופים, נתלים או מונחים. יכולת הזנים לצמוח ללא צורך באדמה מאפשרת לתת דרור לדמיון וליצור שילובים מעניינים באמצעות צדפים, אלמוגים, סלעי לבה, גבישים ועוד אלמנטים מקוריים. יש יותר מ-650 סוגי צמחים מסוג זה. המבחר הגדול וגודלם הקטן גורמים להתמכרות בקרב המעריצים המושבעים, שרוצים לאסוף עוד ועוד פריטים לביתם.

פאול מציין כי לא מומלץ להתפתות ולשתול את צמחי האוויר באדמה או להניחם בכלי עם מים, מכיוון שהדבר עלול להביא לריקבון. "אם סביבת הגידול מותאמת לצורכי הצמח, אפשר לצמצם את הטיפול השוטף בו לריסוס מעט מים אחת לחמישה ימים וריסוס מעט דשן על העלים אחת לשבועיים", הוא אומר. "לא מומלץ להציב אותם בשמש ישירה שתצרוב את גופם העדין. הם יודו על הצבתם כ-3 מטרים מחלון מואר".

צמחי אוויר
צמחי אווירצילום: איתי פאול

לא לבחור גנן שמחפש הרפתקאות

טרנד נתלה נוסף, המשרת את דרישות הגינון בדירות קטנות, הוא גינון אנכי המותקן כחיפוי על קירות ומעניק להם מראה של אלמנט חי, עם אפשרויות עיצוב בלתי מוגבלות. תחילה גנים אנכיים נועדו לחקות את תנאי הגידול הקיימים בטבע, ובימיהם הראשונים שילבו בעיקר צמחים מטפסים. ואולם מהר מאוד הם נגעו בנקודה רגישה בעיצוב האורבני, של מחסור בשטחים, והפכו לחלופה לגינה קלאסית על הקרקע, כשהם מאפשרים לגדל כמעט כל זן של צמח המוכר מגינת קרקע.

צמחייה הגדלה בשיטה זו היא בעיקר הידרופונית. על גבי הקיר מותקנת מערכת מתוחכמת, המבוססת על חיישנים שמשחררים מים ודשן לפי הצורך. המערכת חוסכת במים, מאחר והם ניתנים רק לפי צורך אמיתי של הצמחים, תוך כדי מיחזור מים עודפים - כך שאף טיפה אינה הולכת לאיבוד. שיטות אלה גם משפרות את תנאי הגידול של הצמח, מכיוון שמאפשרות לשלוט על רמת המלחים במים ובאוורור המצע.

לדברי שוני ענדא, אגרונום משתלת הסוכה בית ירוק, קירות ירוקים מותקנים גם במשרדי חברות ההיי־טק הגדולות אפל, גוגל, אינטל ופייסבוק. מחיר המוצר מתחיל ב-800 דולר עבור גינה על שטח של של כמה מטרים רבועים.

צמחי אוויר במשתלת הסוכה
צמחי אוויר במשתלת הסוכהצילום: איתי פאול

ענדא מציין כי חשוב לעבוד עם מומחים בתחום, ולא לבחור גנן שמחפש הרפתקאות בתחום חדש. "יהיה חבל להיתקע עם קיר גוסס לאחר כל ההשקעה הזאת", הוא אומר, ומוסיף כי יש לבחור בזני צמחים שיכולים להתמודד עם תאורה נמוכה, ולמקם את החיפוי באזור ללא מזגן הנושב על הצמחים בצורה ישירה ומייבש אותם. "זכרו שאפשר ומומלץ לרענן ולשנות את מראה הקירות, כפי שאנו נוהגים לבצע שינויים בגינות קרקע. תהיו קלילים עם הבחירה ותזרמו, זאת לא חתונה קתולית", הוא ממליץ.

כנראה המקום הכי צפוי לשים בו עציצים הוא על רצפת המרפסת, אבל כדי לשבור את המראה הצפוי מומלץ למקם אותם בגבהים שונים ובמרחקים שונים זה מזה, כדי להוסיף עניין, לחסוך מקום ולייצר תחושה של "גן עוטף".

בבחירת העציצים עצמם, לבד מהמראה שלהם, צריך להביא בחשבון את החומר שממנו הם עשויים והניקוז שלהם. עציצים העשויים מחומר נקבובי כמו טרה קוטה, יכולים להציע ניקוז טוב יותר מאשר עציצי פלסטיק, למשל - שבחירה בהם עלולה להביא לריקבון השורש ולמות הצמח.

גדלו את המלח שלכם לבד

סליקורניה היא ממליח טבעי, שמביא את טעמו של הים למטבח עם תכולת נתרן של פחות מחמישית מהמלח הרגיל. היא מצטיינת במרכיבים בריאותיים רבים: שיעור גבוה של חלבון, נוגדי חמצון, ויטמינים, חומצה פולית, ברזל, סידן, מגנזיום ויסודות חשובים נוספים, וכן סיבים תזונתיים.

את הסליקורניה ניתן לאכול כתוספת לסלט, לאחר טיגון או אידוי, וכתוספת לתבשילים ודגים. ניתן להשתמש בה גם להחמצה של ירקות ולהכנסת טעם מלוח למרקים בלי שימוש במלח או במרכיבים מלאכותיים. הסליקורניה גדלה באופן טבעי ליד חופי ים, שמהם היא מקבלת את המליחות, והיא נכנסה בשנים האחרונות גם לגידול מסחרי בחקלאות.
משתלות חישתיל, המתמחות באיתור ואקלום צמחי תבלין ונוי מיוחדים, הצליחו להתאים את צמחי הסליקורניה לגידול עצמי בגינה ובבית, וכך ניתן לגדל לבד את הצמח ולאכול מעליו כשהם טריים. הצמח הוא בעל עמידות גבוהה, ומתאים לגידול בחשיפה מלאה לשמש בכל שעות היום, וגם בטמפרטורות נמוכות.

רוצים גינה במרפסת? יש כמה היבטים שכדאי להביא בחשבון

נמרוד עורף, ממייסדי חברת i-Garden, מסביר כי גינה במרפסת דורשת התמודדות עם התאמת הצמחייה בהתייחס לאקלים, לכיווני האוויר ולאור. אפשר להתייעץ במשתלות המקומיות או עם מומחה גינון. עורף ממליץ לשים לב לכמה גורמים עיקריים:

1. מים - היעדר נקודת מים במרפסת מחייב אותנו לרוץ מהכיור לגינה - מה שבפועל לא עובד לאורך זמן. צמחים אוהבים מנות קבועות ומסודרות בפרקי זמן קבועים.

אדניות מתכת במרפסת
אדניות מתכת במרפסתצילום: מתוך ספרה של אורל

2. ניקוז - איך ולאן מפנים את עודפי המים. בתכנון מרפסת יש חשיבות עליונה לסילוק עודפי המים שלה. מים עומדים או זורמים, שאינם מנותבים לפתח הניקוז, יוצרים מפגע.

3. ניצול שטח - להשאיר רחבה פנויה ולעבוד עם המעטפת בלבד. כל מעקה וקיר יכולים לשאת כמה קומות שתילה בצורת הגינה האנכית, ובכך ליצור חלקה ירוקה בלי לתפוס מקום רב.

4. תקציב - לדברי עורף, תכנון גינה מוצלחת הוא נגזרת של בניית מסגרת תקציב, ויש כמה אופציות לבניית מארג נכון ומותאם בהתאם לתקציבים שונים. הזולה שבהן היא שיטת "עשה זאת בעצמך", הנאמנה למגמה האקולוגית הרווחת.

5. מיחזור - "מתחת לבניינים רבים זרוקים חפצים ואביזרים, שבקלות יכולים לשמש אותנו בגינה: משטחי עץ, מדפים, צמיגים, פחיות, בקבוקים, רהיטים ישנים ועוד", אומר עורף. בדרך זו ניתן ליצור גינה חסכנית בעלות נמוכה ביותר, תוך מיחזור חומרים קיימים. מצד שני, חסרונה הוא בכך שיצירת יש מאין לוקחת זמן רב, ודורשת ידע וכלי עבודה לצורך העניין.

אפשרות נוספת היא רכישת צמחים ואביזרים במשתלות ומרכזי גינון, שאינה דורשת ידע או הכנה מוקדמת, ומרכזת את שלל המוצרים הדרושים: בסיסי אדניות, כדים, דשא סינטטי, ציוד השקיה, ריהוט גן, גריל ותאורה. הצוות המקצועי במתחם יכול להתאים את הצמחים הרלוונטיים, וההתקנה נעשית עצמאית בבית.

יתרונות השיטה נובעים מהיכולת לעבוד מול תקציב נתון, ולראות מראש ובמדויק מה קונים. חסרונותיה הם חוסר התאמה מקצועית של צמחים, שלא בהכרח תואמים את התשתית במרפסת.
מתוך ספרה של אורלי רובינזון "Indoor Outdoor"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker